Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Am ajuns la varsta la care orice zi de viata valoreaza emorm asa ca nu imi permit luxul sa pierd timp pe malaxat turte sau alte activitati inutile in fapt. Orice se cumpara pe lumea asta in afara de sanatate.
  Firma Dulcofruct produce si mai multe tipuri de turte.  La capitolul regine am o rasa speciala unica in lume , apis melifera corcitus romanicus.  Parerea mea sincera ca treaba asta cu rasele de albine este doar o chestie comerciala . Pentru mine exista doar regine corect facute si restul.

trantore

Citat din: Dragos G. din Ianuarie 11, 2016, 10:06:21 PM
  Am ajuns la varsta la care orice zi de viata valoreaza emorm asa ca nu imi permit luxul sa pierd timp pe malaxat turte sau alte activitati inutile in fapt. Orice se cumpara pe lumea asta in afara de sanatate.
  Firma Dulcofruct produce si mai multe tipuri de turte.  La capitolul regine am o rasa speciala unica in lume , apis melifera corcitus romanicus.  Parerea mea sincera ca treaba asta cu rasele de albine este doar o chestie comerciala . Pentru mine exista doar regine corect facute si restul.
bine ai zis de regine, am fost in vizita la o stupina, si din ce am priceput eu, facea matci pentru vanzare din rame cu puiet, botci de salvare, lua matca si ii baga o rama cu puiet capacit sa nu slabeasca familia prea tare pana cand isi face matca..... intrun stup avea o matca scurta de tot cat o albina pe care a omorat-o

Kiwi Bee

Dragos daca ai ceva riu,pariu in apropiere este posibil sa ai si ceva salcie in zona. Avind in vedere ce temperaturi ati avut pina acuma nu este exclus ca salcia sa dea ceva polen la ora asta.
Azi-maine nici turte nu mai trebuie sa dai caci albinele vor gasi in natura ce le trebuie. Cu clima asta ciudata.... toti avem nevoie de adaptari.

bio

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 11, 2016, 10:55:12 PM
Dragos daca ai ceva riu,pariu in apropiere este posibil sa ai si ceva salcie in zona. Avind in vedere ce temperaturi ati avut pina acuma nu este exclus ca salcia sa dea ceva polen la ora asta.
Azi-maine nici turte nu mai trebuie sa dai caci albinele vor gasi in natura ce le trebuie. Cu clima asta ciudata.... toti avem nevoie de adaptari.

Sal Kiwi....
... nu cred ca salcia sa infloreasca mai curind de 25 martie chiar dupa 1 aprilie anul acesta .

Nu mai stiu care mi-a spus ca Pastele ar fi anul acesta de 1 mai... si cind Pastele vine tirziu si primavara se lasa asteptata .

Kiwi Bee

Asa o fi Bio.
Eu printre altele ami aduc aminte precum Calmus Danile scria acum o luna ca are puiet nou si asta datorita faptului ca avea niste temperaturi mai ridicate decit "in mod normal". Daca temperaturile erau optime deja in Decembrie pt cresterea puietului in stupi atunci mie mia fost cumva logic ca si pt plante acele temperaturi ar fi adus schimbari.
Oricum sa fie voi stiti mai bine decit mine, voi sinteti acolo in acel mediu si practicati apucultura in conditiile respective.

trantore

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 11, 2016, 11:44:23 PM
Asa o fi Bio.
Eu printre altele ami aduc aminte precum Calmus Danile scria acum o luna ca are puiet nou si asta datorita faptului ca avea niste temperaturi mai ridicate decit "in mod normal". Daca temperaturile erau optime deja in Decembrie pt cresterea puietului in stupi atunci mie mia fost cumva logic ca si pt plante acele temperaturi ar fi adus schimbari.
Oricum sa fie voi stiti mai bine decit mine, voi sinteti acolo in acel mediu si practicati apucultura in conditiile respective.
eu in decembrie am avut rapita inflorita si  acum am......
....https://www.youtube.com/watch?v=JzznKdInFpo

bio

Citat din: D006 din Ianuarie 11, 2016, 10:06:21 PM
  Am ajuns la varsta la care orice zi de viata valoreaza emorm asa ca nu imi permit luxul sa pierd timp pe malaxat turte sau alte activitati inutile in fapt. Orice se cumpara pe lumea asta in afara de sanatate.
  Firma Dulcofruct produce si mai multe tipuri de turte.  ...

.... =))..Dragosh te asigur eu ca pentru malaxat cantitati mari de pasta exista malaxoare care i-ti fac munca usoara si placuta ... si daca un apicultor nu ar folosii malaxor putina transpiratie sigur nu-i va face rau si nu-i va periclita sanatatea .

.... aaa.. recitind si ultima propozitie am inteles. Doreai sa ne spui, dar nu stiai cum, ca firma Dulcofruct-- Cirast__ ar produce ceva turte care le-ar bucura pe albine.
Ani de zile nu prea m-am dat in vint dupa produsele acestei firme.... dar acum aceasta firma are ceva ani de experienta si cred ca face produse bune .

Eugen B

Domnu Bio salcia capreasca infloreste mult mai repede decat cea plagatoare. E foarte posibil ca salcia capreasca sa fi fost inflorita.

Florin_Dan

Nu am vazut sa infloreasca salcia capreasca in ianuarie. Nu confundati mugurii neinfloriti cu cei infloriti

mircea_tm_gt

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 11, 2016, 11:44:23 PM
Asa o fi Bio.
Eu printre altele ami aduc aminte precum Calmus Danile scria acum o luna ca are puiet nou si asta datorita faptului ca avea niste temperaturi mai ridicate decit "in mod normal". Daca temperaturile erau optime deja in Decembrie pt cresterea puietului in stupi atunci mie mia fost cumva logic ca si pt plante acele temperaturi ar fi adus schimbari.
Oricum sa fie voi stiti mai bine decit mine, voi sinteti acolo in acel mediu si practicati apucultura in conditiile respective.

va salut! cum a decurs anul apicol in acel colt de pamant? s-a facut miere?

bio

..o buruiana mai infloreste la primele zile insorite ...nu ii trebuiesc multe grade .

..dar un arbore cum ar fi salcia nu este pacalit de citeva zile insorite.

Kiwi Bee

Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 14, 2016, 04:15:00 PM
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 11, 2016, 11:44:23 PM
Asa o fi Bio.
Eu printre altele ami aduc aminte precum Calmus Danile scria acum o luna ca are puiet nou si asta datorita faptului ca avea niste temperaturi mai ridicate decit "in mod normal". Daca temperaturile erau optime deja in Decembrie pt cresterea puietului in stupi atunci mie mia fost cumva logic ca si pt plante acele temperaturi ar fi adus schimbari.
Oricum sa fie voi stiti mai bine decit mine, voi sinteti acolo in acel mediu si practicati apucultura in conditiile respective.

va salut! cum a decurs anul apicol in acel colt de pamant? s-a facut miere?

Nu a fost foarte rau pina acuma. Cind nea fost lumea mai draga am avut citeva zile cu furtuna in primele zile din Ianuarie cind ar fi trebuit sa fie cerul senin. Tara fiind lunguiata(nord-sud) unii asteptau cu nerabdare sa infloreasca cea mai importanta planta si la ei in zona(prima data infloreste in nord apoi incet-incet le vine rindul si celora mai la sud). Numai ca lor lea venit furtuna care a distrus florile(nu chiar tot dar....).
Tot in prima jumatate a lunii Ianuarie au mai fost citeva zile cu ploi deci de abia a fost soare.
Cei care sau bazat pe inmultire au avansat bine. Momentan preturile la nuclee au scazut mult fata de primavara.
Sa vedem cum va fi vremea pinan Aprilie.  :hi:

mircea_tm_gt

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 15, 2016, 05:08:07 AM
Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 14, 2016, 04:15:00 PM
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 11, 2016, 11:44:23 PM
Asa o fi Bio.
Eu printre altele ami aduc aminte precum Calmus Danile scria acum o luna ca are puiet nou si asta datorita faptului ca avea niste temperaturi mai ridicate decit "in mod normal". Daca temperaturile erau optime deja in Decembrie pt cresterea puietului in stupi atunci mie mia fost cumva logic ca si pt plante acele temperaturi ar fi adus schimbari.
Oricum sa fie voi stiti mai bine decit mine, voi sinteti acolo in acel mediu si practicati apucultura in conditiile respective.

va salut! cum a decurs anul apicol in acel colt de pamant? s-a facut miere?

Nu a fost foarte rau pina acuma. Cind nea fost lumea mai draga am avut citeva zile cu furtuna in primele zile din Ianuarie cind ar fi trebuit sa fie cerul senin. Tara fiind lunguiata(nord-sud) unii asteptau cu nerabdare sa infloreasca cea mai importanta planta si la ei in zona(prima data infloreste in nord apoi incet-incet le vine rindul si celora mai la sud). Numai ca lor lea venit furtuna care a distrus florile(nu chiar tot dar....).
Tot in prima jumatate a lunii Ianuarie au mai fost citeva zile cu ploi deci de abia a fost soare.
Cei care sau bazat pe inmultire au avansat bine. Momentan preturile la nuclee au scazut mult fata de primavara.
Sa vedem cum va fi vremea pinan Aprilie.  :hi:

multumesc, sanatate!

mancusso

Se citeste nerabdarea cu care se asteapta toti apicultorii sa-si bage nasu-n stupi, curiosi sa vada cum decurg lucrurile acolo. Unii aduna deja polen, altii baga turte proteice...deja.
La mine nici macar n-au scos nasul din batista ( apropo de zborurile de curatire), dar sunt linistit pentru ca am ridicat podisul la vreo cinci dintre ei si ghemul e jos in partea din fata, deci, cum e mai bine(zic eu), indiciu ca au mancare suficienta. Iernare usoara tuturor si ....rabdare cat cuprinde: vine si caldura, acus e fe-mart...

D006

  In acest week-end am participat la targul apicol de la Craiova . Multumesc prietenilor olteni pt. primirea facuta . Un targ supertare , cred ca este cel mai mare si mai bine organizat targ din Romania . Clipe de neuitat care bucura sufletul .