Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

si ce daca aveti 10 ani de discutii pe forum  cred ca mai aveti multe de aratat Sper sa nu fie alte motive dar bine a ti face sa va mai vedem mai des fiindca aveti slava DOMNULUI ce arata Va urez sanatate si spor la treaba in continuare ramaneti cu DOMNUL

romikele

Așa zic și eu: să rămână cu DOMNUL, că de DOAMNA au grijă prietenii!  =))

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Citat din: bogdan moldovean din Noiembrie 22, 2015, 08:58:36 PM
mi- e dor de postarile domnului dragos gavrila .....care- I cauza de ce nu mai postati domnule ?mi- ati inspirat d-voastra si domnul puisor inceputul meu in ale apiculturii Vad cu parere de rau ca rubrica d-voastra nu mai este asa de vie  Tare bine ar fi sa va reapucati de treaba pe acest site domnilor  Va salut si ramaneti cu Domnul

un subiect interesant :


In primavara am vazut prezentarea unei stupini din Polonia , omul toamna unifica cel putin 4 colonii astfel incat familia intrata la iernat avea cel putin 5 kg. de albina . Numai ca primavara avea contract cu un crescator de regine din vest care ii livra pierdute in urma unificarii . Iernarea o facea in padoc similar cu al meu numai ca este inchis total , doar urdinisul este afara . Omul pe stationar produce 60 kg miere  pe familie .


bucovineanu

Citat din: Dragos G. din Noiembrie 23, 2015, 07:12:40 PM
In primavara am vazut prezentarea unei stupini din Polonia , omul toamna unifica cel putin 4 colonii astfel incat familia intrata la iernat avea cel putin 5 kg. de albina . Numai ca primavara avea contract cu un crescator de regine din vest care ii livra pierdute in urma unificarii . Iernarea o facea in padoc similar cu al meu numai ca este inchis total , doar urdinisul este afara . Omul pe stationar produce 60 kg miere  pe familie .
Nu este ceva de necrezut. Daca zona  este o zona cu potential melifer bun, se poate obtine chiar mai mult. Este adevarat ca nu in fiecare an.

D006

  In Romania unde productia de miere naturala a atins niste cote dezastruoase si 20 kg. pe colonie este bine in conditii de stationar.

Eugen B

Cred ca de mult timp mierea nu este curata. Dar acuma de cand sunt teste mai performante se vede adevarul. Sunt sigur ca multi care dau miere de acasa este sirop de zahar sau mai stiu eu ce.
Cand romanul va cauta miere curata si buna va gasi, dar tara noastra nu este mare consumatoare de miere.
Daca as face 20kg pe stationar per stup as fi super fericit.

D006

 Procesatorii romani nu mai cumpara acum miere romaneasca , de ce oare ???

pharaonu75

Ca sa isi ispaseasca pacatele?!?!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bistriteanul

Am citit despre o metoda, "Barbulescu" se numeste, prin care la iernat se introduc familii puternice, pe minim 8 rame.
Primavara cand timpul permite si apar trantorii din fiecare familie se scoate o rama cu puiet+rama cu hrana si se formeaza un nucleu cu matca tinara obtinuta prin metodele cunoscute.
Scoaterea unei rame cu puiet nu afecteaza foarte mult familia puternica.
Acest nucleu pina in toamna va ajunge pe 6 rame.
In toamna se elimina matca batrina si se uneste nucleul cu familia de baza obtinindu-se o familie puternica care ierneaza pe minim 8 rame si care are matca tanara. In primavara ciclul se repeta.

In toamna acestui an am desfiintat tot ce era sub 6 rame si pe cele care nu au avut cules bun, cu materialul acesta am intarit familiile alese, astfel incat am introdus la iernat familii pe 8-9 rame cu matci 2015 in proportie de aproape 100%. Am pastrat doar matcile batrane ale familiilor care au avut cel mai bun cules la salcam.
Decat multe si slabe, care nu culeg, mai bine mai putine dar puternice.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Eugen B

Astept sa iti vad culesul la anul. Sper sa nu iti roiasca pana la salcam

D006

  La problema cu roitul lucrez si cred ca se poate stapani relativ usor.

trantore

Citat din: Eugen B din Noiembrie 25, 2015, 08:36:13 AM
Astept sa iti vad culesul la anul. Sper sa nu iti roiasca pana la salcam

la mine in zona daca daca am avut stup iernat pe 4 rame, cu 3 kg de turta incepand din februarie o prins salcamul in pom

am in zona salcie papadii si pomi fructiferi, rapita, si pe cand incepe salcamul daca nu ii roiesc eu roiesc ei sigur

Bistriteanul

Niciodata nu am avut care sa roiasca la salcam sau inainte de salcam.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Kiwi Bee

Citat din: Bistriteanul din Noiembrie 25, 2015, 03:37:42 AM
Am citit despre o metoda, "Barbulescu" se numeste, prin care la iernat se introduc familii puternice, pe minim 8 rame.
Primavara cand timpul permite si apar trantorii din fiecare familie se scoate o rama cu puiet+rama cu hrana si se formeaza un nucleu cu matca tinara obtinuta prin metodele cunoscute.
Scoaterea unei rame cu puiet nu afecteaza foarte mult familia puternica.
Acest nucleu pina in toamna va ajunge pe 6 rame.
In toamna se elimina matca batrina si se uneste nucleul cu familia de baza obtinindu-se o familie puternica care ierneaza pe minim 8 rame si care are matca tanara. In primavara ciclul se repeta.

In toamna acestui an am desfiintat tot ce era sub 6 rame si pe cele care nu au avut cules bun, cu materialul acesta am intarit familiile alese, astfel incat am introdus la iernat familii pe 8-9 rame cu matci 2015 in proportie de aproape 100%. Am pastrat doar matcile batrane ale familiilor care au avut cel mai bun cules la salcam.
Decat multe si slabe, care nu culeg, mai bine mai putine dar puternice.

Sa inteleg ca pt productie se folosesc regine din anul doi? Numai roiul primeste regina noua de primul an?
Sansele ca acea familie "puternica" cu regina care a trecut deja un sezon vor fi mari pt roit(mai mult de lucru).