Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Pai sa vedem.
Pretul alimentelor nu este asemanator?
Pretul motorinei si al gazului nu e asemanator?
Care e pretul mieri in italia?Dar al propolisului si polenului?
Peremise ca puteti lu-a ceva si pe polenizare,ca aveti si o perioada mai mare de cules,ca pe timpul iarni aveti un consum mai mic .


Eugen B

Domnu Dragos as vrea sa stiu cam cat este castigul lunar al unui om care supravietuieste?

elvis

nu sunt apicultor de multi dar sunt convins ca iti poti intretine familia cu 100 de familii daca faci pastoral
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

D006

Citat din: Eugen B din Ianuarie 14, 2015, 06:10:59 PM
Domnu Dragos as vrea sa stiu cam cat este castigul lunar al unui om care supravietuieste?
O familie formata din doi parinti si doi copii pentru a supravietui au nevoie de 4000 lei /luna. Media in Ro este undeva la 1000 lei de persoana .

cristi75

domnule doctor  din pacate vorbiti prostii
o familie de intelectuali in romania nu castiga 4ooo leidecat daca au peste 15/20 de ani vechime
majoritatea familiilor se descurca cu 15oo/2500lei pe luna
sunt si foarte multi care nu trec de 1ooo de lei mai ales can e un singur salar in casa
nu mai vorbesc de cei care traiesc doar din alocatiile copiilor  si ajutorul social adica sub 500 lei pe luna ca asta nu e viata

D006

Aici vorbim de supravietuire si nu de promiscuitate ! Calculul meu este corect si poate fi demonstrat foarte usor. Sub 1000 lei pe luna e ... promiscuitate . PUNCT .

cristi75

Citat din: elvis din Ianuarie 14, 2015, 06:15:30 PM
nu sunt apicultor de multi dar sunt convins ca iti poti intretine familia cu 100 de familii daca faci pastoral

daca ai 100 familii duci in pastoral cam 6o
de la astea am obtin ut anul trecut cam 200kg la salcam adica aprox6000 lei cu un cost de 2500lei
                                                             4oo kg tei                            10000lei                        2000lei
                                                              500kg                                  10000                          2000lei
deci 20000 lei castig asta fara a mai socoti cheltuielile de acasa , mie banii astia nu imi ajungun an de zile

cristi75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2015, 06:43:48 PM
Aici vorbim de supravietuire si nu de promiscuitate ! Calculul meu este corect si poate fi demonstrat foarte usor. Sub 1000 lei pe luna e ... promiscuitate . PUNCT .

nu cred ca stapaniti termenii
PROMISCUITÁTE s. f. Amestec de indivizi foarte diferiți pe care îi reunește un mod de viață dubios și contradictoriu și un comportament necuviincios. ♦ Conviețuire în condiții de mizerie sau de imoralitate a mai multor persoane de sex diferit. [Pr.: -cu-i-] – Din fr. promiscuité.
promiscuitáte (-cu-i-) s. f., g.-d. art. promiscuitắții
PROMISCUITÁTE f. livr. Conviețuire în condiții mizerabile a mai multor persoane de sex diferit; trai în comun dezagreabil. [G.-D. promiscuității; Sil. -cu-i-] /<fr. promiscuité
PROMISCUITÁTE s.f. Amestec eterogen de persoane. ♦ Conviețuire în condiții de mizerie a mai multor persoane de sex diferit; conviețuire în imoralitate. [Pron. -cu-i-. / cf. fr. promiscuité].
PROMISCUITÁTE s. f. 1. amestec eterogen de persoane. 2. conviețuire în condiții de mizerie a mai multor persoane de sex diferit, conviețuire în imoralitate. (< fr. promiscuité)
promiscuitáte s. f. (sil. -cu-i-), g.-d. art. promiscuității
promiscuitate f. amestec confuz și dezordonat.

nici cu nivelul salarizarii in romania nu sunteti prea la curent , sunt multe fmilii care traiesc la limita saraciei dar nu traiesc deloc in promiscuitate, cel putin in Ardeal unde intradevar oamenii sunt mai gospodari si mai chibzuiti ca in alte parti
nu confundati va rog idealul cu realitatea

D006

Știu bine ce am scris !  . Conviețuire în condiții mizerabile a mai multor persoane de sex diferit.

  Daca vrei putem extrapola la nivel de Romania , cat timp avem drumuri jegoase pline de gropi , mizerie la tot pasul , lipsa aproape totala a canalizarii in mediul rural , suma enorma data de la buget pentru asistenta sociala , putem spune ca dintr-un anumit punct de vedere  toti traim in promiscuitate . Culme este ca ne si place !  :)

mircea_tm_gt

un vecin d`al meu, pe anul 2014 a facut 3,3 tone, miere marfa, cu 60 de stupi...a stiut unde sa "loveasca" in pastoral!

RazvanTi

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2015, 06:23:25 PM
O familie formata din doi parinti si doi copii pentru a supravietui au nevoie de 4000 lei /luna.

CAT MAAAH?!?!?!?!?
scuze de formulare si expresie dar nu m-am putut abtine...
mai taie adica... MULT!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Razvane, ???.. tu nu te-ai obisnuit cu S.F-urile marca D... =))



marian sima

#8997
Ce sa taie,Dragos are dreptate.
Copil la facultate in Bucuresti chirie ,intretinere ,transport ,rechizite si consumabile sare de 1000 de lei pe luna.
Copil la scoala generala alte sute bune.

Abonamente telefoane ,net,cablu,curent,gaz sare iar de mie.
Pai motorina alimente si altele ?
Ce vorbiti voi ,cred ca nici nu v-ati facut socoteala,nu o faceti ca va speriati. :rotfl: =))

filip

Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 14, 2015, 07:04:14 PM
un vecin d`al meu, pe anul 2014 a facut 3,3 tone, miere marfa, cu 60 de stupi...a stiut unde sa "loveasca" in pastoral!
Am vazut eu in anii trecuti apicultori care au cumparat toata mierea din zona inainte de a pleca cu paviloanele.
Ori a cumparat miere ori a bagat sirop la greu.
Anul trecut nu a putut face 3,3 tone miere............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: RazvanTi din Ianuarie 14, 2015, 07:12:45 PM
CAT MAAAH?!?!?!?!?
scuze de formulare si expresie dar nu m-am putut abtine...
mai taie adica... MULT!!!

  Hai sa-ți fac un mic calcul . Pentru a merge usor folosim ca moneda dolarul SUA. Deci , un om are nevoie de 250 dolari pe luna pentru a supravietui , asta inseamna 3000 $ /an.  In Romania PIB / cap de locuitor este de 10000 $ / an !!!  Dăm jos cheltuielile publice si se ajunge la o suma chiar mai mare de 3000$ .
  Sumele sunt rotunjite pentru a se intelege mai usor.  Acum ca romanul se multumeste cu putin e absolut problema lui ! In fapt romanul este SARAC IN TARA BOGATA !