Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Vara trecuta a fost un mare scandal cu resturi de mezel si carne expirata aduse din Germania si vandute  in Romania . Ati auzit sa se fi gasit macar un vinovat ?
  Daca in asemenea cazuri care pun in pericol viata consumatorilor nu este nimeni vinovat cum credeti ca se vor gasi vinovati pentru mierea de pe rafturi unde scrie provenienta UE si NON-UE .  Asta cu siropul dat la  albine e pistol cu apa pe langa mierea adusa din orient.

D006

Citat din: Cris din Septembrie 07, 2014, 10:26:08 PM
1)sa creze un centru de atestare a calitati mieri, fie el si independent iar cei ce au produse ce nu corespund standardelor sa scrie pe eticheta ca vand sirop de miere.

2)eventual pentru mici producatori analizele sa fie facute in mod gratuit

3) piata nu ar mai fi invadata de sirop de miere (vezi mierea din marile centre comerciale) iar mierea ar avea un pret bazat pe cererea si oferta de miere, si avand certitudinea calitati romani ar consuma mult mai multa miere

1) cu ce bani avand in vedere ca un astfel de laborator la standarde maxime costa milioane de euro ?
2) Cine va suporta pretul analizelor ?
3)gresit , romanul consuma mult si ieftin . Nu uita ca alternativa la miere sunt produsele pe baza de zahar care sunt mult mai ieftine.

Cris

Citat din: mosunick din Septembrie 07, 2014, 10:42:50 PM
Problema esentiala aici este lipsa unei practici judiciare elocvente in astfel de cazuri, pentru ca la inselaciune relevant este producerea unui prejudiciu celui care este victima, iar prejudiciul material cauzat este valoarea platita pe borcanul ala de miere, care este de cca. 30 de lei, valoare inapta a produce o urmarire penala si o trimitere in judecata.
Aici OPC -ul ar trebui sa aiba un rol mai activ, ei avand si mijloacele de a bloca de la comercializare produse neconforme.
avand in vedere ca procesatori prelucreaza si comercializeaza sute de tone de sirop de miere vanzandul ca miere prejudiciile sunt uriase

Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2014, 10:51:04 PM
  Vara trecuta a fost un mare scandal cu resturi de mezel si carne expirata aduse din Germania si vandute  in Romania . Ati auzit sa se fi gasit macar un vinovat ?

te referi la carnea de cal? nu imi mai amintesc ce sa faut cu ea da peremise ca Francezu facea jocurile, la fel cum in cea ce priveste mierea le face nemtu  :wink:
am auzit de un rege al asfaltului care a avut probleme, bine nu ca ceilati ar fi mai breji ca el, se pune???
miere e joaca de copii pe langa afacerile cu statu :)

1) europeni
2) apicultorul/sprijin de la stat pt cei mai mici
3)nu stiam ca romanului ii place sa fie fraierit, daca vrea ieftin macar pe borcanul de energizant pe care il cumpara sa scrie energizant si nu miere
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

albinasebes

 s-a constatat  ca in vremuri de criza romanul nu consuma mai putin, ci mai prost, deci cumpara de cati bani are, matu sa fie plin. si mai trece o zi. mai departe depinde de constiinta fiecarui apicultor, si totodata de cat de constient e consumatorul. daca vrei miere buna cauti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2014, 02:33:32 PM
.....
  Din aceasta clipa esti pe lista mea de " ignore", poti sa postezi in continuare fel si fel de aburelei , tot fariseu vei ramane.

.... Dragosh, oricum degeaba citeai  ce scriu eu ca nu intelegi mare lucru din ce i-ti spun eu...... apicultura care o practici tu nu se loveste de apicultura care o practic eu .

Eu muncesc,.... fac ceva productie si s-a vazut in putinele imagini din stupina mea ,..s-a vazut si cum adun si pastrez sacii cu  polen, sutele de roiuri facute de mine, s-a vazut  si  folosirea ramei claditoare si alte tehnici de sporire a productiei de ceara,... si ceva  cum  produc  apilarnil,.... si extractia de miere apoi ceva imagini cu recoltarea de propolis si plus cireasa pe tort,  pastura produsa de mine ceea ce tu nu ai sa reusesti in 100 de ani de apicultura .

S-a vazut deasemenea cum sta treaba cu turta proteica care ma astept sa o folosesti si tu... chiar astept filmul in care ne vei invata sa o folosim spunindu-ne din vasta ta experienta ce eficace este..
.
Filmarile mele nu sunt prea reusite in ceea ce priveste calitatea  dar arata cum obtin produse apicole  ce la tine nu cred ca o sa vad vreodata.

Veniturile mele din apicultura vin din miere, polen, ceara,  apilarnil, propolis, pastura, roiuri si familii vandute .... pe cind tu Dragoshe te bazezi sa dai "un tun"-- este expresia folosita de tine..

.....eu am marit numarul de familii pentru a-mi creste   venitul iar tu ai marit volumul hranitorului... =))

Dragosh, ai dreptate, este mai  mai folositor pentru tine sa nu citesti ce scriu eu, ca sincer nu intelegi nimic din apicultura pe care o practic , ai pierde timpul degeaba........  ce fac nu se bazeaza deloc pe extractia de fonduri europene sau pe dat tunuri.

Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2014, 06:38:22 PM
Un hranitor asemanator am folosit si eu la acest sfarsit de sezon , daca vrei stimulare pui mai putin sirop daca vrei competare bagi mai mult.
.....

Dragosh pareai mai serios, cel putin in ochii mei, daca ne aratai exact ce hranitor folosesti tu .

Citat din: dodo79 din Septembrie 07, 2014, 09:49:27 PM
...
Bio , :welcome: to the club. :rotfl: :rotfl:

Sa traiesti nea' Dodo...








State

Bio iti irosesti timpul scriindu-i astuia. Pe bune.

Observ ca si pe acest forum incepe sa-i mai cada din stima. Ce n-am putut sa inteleg eu, este faptul ca astia cu 3,14stupi(cum zice el) stau in urma lui si ii matura balele.

Facand o paranteza, apropo de hranitoare, 8L, 2 in 2 zile, etc. puteti urmari "filmele" lui de pe youtube. Cu 8-9-10 rame de albine, el face productii mari. Cand i se pun intrebari logice, brusc e in concediu.  :rusine:
Deschideti fratilor ochii.  :uimit:

D006

  Inca un  frustrat  pe lista de banati . Raspunsuri nu sunt obligat sa dau nimanui .  In viata pentru a primi un raspuns trebuie sa stii sa adresezi o intrebare . Oricum , pentru cei aplecati pe apicultura , voi veni cu explicatii si imagini cand timpul imi va permite

Porfy66

Trece-ne pe toti pe lista ta cu ignorati si astfel nimeni nu iti va putea stirbi din magalomania ta maladiva de care suferi. Sari ca un caine turbat si faci spume la gura ori de cate ori  apare cineva pe forum cu ceva bun, constuctiv si valoros de la care putem sa invatam ceva. Toti sunt "pinguini" si numai tu esti destepul desteptilor! Numai contre, numai raspunsuti la misto... Cu ani in urma mai aveai si postari din care mai puteam invata ceva, acum te comporti ca o jivina care isi apara teritoriul si cum apare cineva care este peste nivelul tau nu faci decat sa ii sari la beregata si sa il faci sa ii fie lehamite sa mai posteze ceva.
In concluzie, ingnora-ne pe toti si traieste fericit in mocirla caracterului tau abject!  :nebun:

D006

....  si ne mai miram de ce Ponta va ajunge presedinte...

mosunick

Citat din: dragos2006 din Septembrie 09, 2014, 11:01:54 PM
....  si ne mai miram de ce Ponta va ajunge presedinte...
Nu stiu cui faci reclama electorala, dar calculele politice arata ca Ponta NU ARE CUM AJUNGE PRESEDINTE. Asta nu inseamna ca noua ne va fi mai bin cu altcineva drept presedinte, din cotra... A propos de... Nu fac reclama nimanui, sar nici fara constiinta civica nu sunt.
P.S. In alta ordine de idei, cred ca  nu ar fi rau sa nu mai tratezi drept necunoscatori in perpetuu pe toti astia care posteaza, Dragos. Iti apreciez postarile pozitive, dar nu pot sa nu observ o schimbare de registru in ultima vreme.,.
Nu vreau sa stiu ce te-a determinat sa iti schimbi modul de a trata postarile, dar, fie si cu 500 de stupi nu se ocupa o cota de piata relevanta in Romania la nivel individual, deci nu cred in sensul pozitiv al "inchiderii gurii" celor care au ceva de zis care nu concorda cu ideile tale.
P.S. Nu vreau sa deschid o noua polemica, numai sa pun un punct de sprijin in dezvoltarea unor idei constrctive. In final, de atitudinea noastra beneficiaza ( sau poate nu, depinde de atitudine) dragele noastre albine. Ele chiar nu au nicio vina daca pastorii, noi oamenii reactionam incisiv in discutii inutile.
Sa fii iubit, Dragos, si sa continui in spiritul care te-a determinat sa fii apicultor, caci fara dragoste de albine, nu poti fi tiitor de albine.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

State

Citat din: dragos2006 din Septembrie 09, 2014, 11:01:54 PM
....  si ne mai miram de ce Ponta va ajunge presedinte...

Foaie verde de Cucuta,
M-am basit si o sa puta...


dodo79

Am Scris eu ca o sa ajungă sa își vadă doar postările lui. :D ASTA DACĂ NU SE IGNORA SI PE EL  :rotfl:

Aurel

    Teoretic, a ignora ceva sau pe cineva,ar trebui sa fie cel mai usor lucru de facut.
  Eu cred ca nu va putea face asta.Cel putin pe cativa de pe aici printre care si Bio, nu va putea sa-i ignore niciodata .

D006

  Stii ce bine arata forumul fara anumite persoane ? Nu uita ca mediul virtual poate denatura mult realitatea astfel incat multe persoane par aici exact cum nu sunt in realitate sau invers.  :nod:
  Cat priveste persoana mea , niciodata nu m-am erijat in profesor sau sa incerc sa dau lectii de apicultura. Nu sunt in concurenta cu nimeni  , nu ma intereseaza daca sunt popular sau nu pe forum . Sunt bucuros daca macar un singur om a avut ceva de invatat din experienta mea . Dar vine o vreme cand nu mai suporti fatarnicia si prostia astfel incat mai apar unele situatii mai aprinse . La urma urmei e normal , doar suntem oameni.
  Este pacat deoarece sunt subiecte forte importante gen bolile albinelor sau hranirea care denatureaza imediat deoarece apar fel si fel de "iscusiți" care incep sa puna etichete.

State

Citat din: dragos2006 din Septembrie 10, 2014, 10:50:15 AM
   Este pacat deoarece sunt subiecte forte importante gen bolile albinelor sau hranirea care denatureaza imediat deoarece apar fel si fel de "iscusiți" care incep sa puna etichete.

Da ma, ai dreptate aici. Ma duc cu gandul la Dan Margarit....si la cati i-au pus etichete. Si mai stiu pe unul "iscusit" care pune etichete de genul : pinguini, 3,14 stupi s.a.m.d. Chiar deschide topicuri pe aceasta tema.

Astia au soriciul gros, de nici Soarele nu-i arde.