Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 29, 2013, 07:03:29 PM
  Vi-l prezint pe varul Tim din Nord-Indiana cu un stup pregatit de cules .
stupul e pregatit da albine cam bate vantu prin el , parerea mea .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Pai ce nevoie are de albine daca scoate un butoi de miere din el?  :smile:

cornelioandanciu

Da oare hranitorul de ce l-a mai pus in timpul unui cules asa de abundent?Nu de alta, dar s-ar putea sa pateasca si el ce au patit apicultorii alsacieni anul trecut ,cand au scos miere albastra! =))
Va salut.

Aurel

    A filmat cumva si rezultatele? Asa ca activitate... vad ca are varul Tim. Turnul ala , daca are parte de o furtuna ( cum am avut eu in doua randuri) sigur il aduna de pe jos.Chiar si daca ar avea multa miere in el , la inaltimea aia, neancorat il rastoarna furtuna.

marius_vfp

Citat din: romikele din Noiembrie 30, 2013, 09:58:00 AM
Pai ce nevoie are de albine daca scoate un butoi de miere din el?  :smile:

corect , acum depinde si de marimea butoiului. :lol:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Mai astept pareri despre varul Tim .  Acum a iesit la pensie si mai tine doar 300 de colonii de albine asa de hobby.  Cand era mai in putere facea "curent" pe continentul nord-american.

nicomico

Dragos varul Tim trebuie sa mai suga pana are albine ca dl Dan Margarit.Acum dupa ce ati terminat pe compatriotul nostru veniti cu video-uri de la altii ? Mie mi-ar fi rusine sa mai discut de stupi giganti (stiti bine ca la noi nimic nu este posibil),cand pe Dan Margarit l-ati terfelit ca pe o carpa.

D006

 =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

  Iti vand un pont !  vezi ca bossul Wendell face angajari .

Aurel

    Dragos,nu ma indoiesc ca, a avut sau ca mai are stupi.Ma gandesc ca poate ca sa produca acel  "curent"... l-oi fi ajutat probabil si tu cu ceva miere din Romania. Contracost binenteles  :D Tot spuneai tu ca ai un pret bun la miere :hi:

sorinnel

Domnule Dragos,  ceea ce ati facut dumneavoastra pentru noi, apicultorii incepatori, este un lucru minunat. Eu practic aicultura de 15 ani (ca hobby) si cam am idee cu ce se mananca dar, dupa ce am citit cele 452 de pagini am invatat destule lucruri noi. Am vazut ca v-ati facut si cativa "prieteni"cu, care ati schimbat cateva replici mai acide, dar v-ati facut mult mai multi simpatizanti de aceea va rog sa nu renuntati la acest jurnal pana nu ajungeti cel mai profesionist dintre apicultorii profesionisti  :). Deocandata sunteti citez: "cel mai profesionist dintre amatori, si cel mai amator dintre profesionisti" :D
Sorin Pop

cristian87

Citat din: nicomico din Noiembrie 30, 2013, 07:44:37 PM
Dragos varul Tim trebuie sa mai suga pana are albine ca dl Dan Margarit.Acum dupa ce ati terminat pe compatriotul nostru veniti cu video-uri de la altii ? Mie mi-ar fi rusine sa mai discut de stupi giganti (stiti bine ca la noi nimic nu este posibil),cand pe Dan Margarit l-ati terfelit ca pe o carpa.

asta e boala veche
dragos terfeleste din principiu orice simte ca ar putea fi mai meserias ca el
doar trebuie sa ramana unicul  si adevaratul guru al apiculturii romanesti
in rest e baiat fain si ai ce invata de la el
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

PACO

#6776
Adevarul e ca Tim e un incepator, de unde sa aiba el albine in stup ?!
Cercetati mai bine metodele lui si vedeti la ce data era filmarea si de ce apus caturile acelea goale.

Eu cred ca vre o doua albine are.

Super Strong Northern Indiana bees

D006

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 30, 2013, 09:47:32 AM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 29, 2013, 07:03:29 PM
  Vi-l prezint pe varul Tim din Nord-Indiana cu un stup pregatit de cules .
stupul e pregatit da albine cam bate vantu prin el , parerea mea .

spor

Prietene vezi ca pe forum este deschis un topic unde se discuta despre domnul Farrar . Daca citesti cu atentie vei intelege de ce varul Tim pune atatea caturi .

D006

Citat din: cristian87 din Decembrie 03, 2013, 10:58:19 PM
Citat din: nicomico din Noiembrie 30, 2013, 07:44:37 PM
Dragos varul Tim trebuie sa mai suga pana are albine ca dl Dan Margarit.Acum dupa ce ati terminat pe compatriotul nostru veniti cu video-uri de la altii ? Mie mi-ar fi rusine sa mai discut de stupi giganti (stiti bine ca la noi nimic nu este posibil),cand pe Dan Margarit l-ati terfelit ca pe o carpa.

asta e boala veche
dragos terfeleste din principiu orice simte ca ar putea fi mai meserias ca el
doar trebuie sa ramana unicul  si adevaratul guru al apiculturii romanesti
in rest e baiat fain si ai ce invata de la el

  Ia spuneti voi barbatilor  cu ce l-am ""terfelit"  eü pe DM .
  Daca imi aduceti acuze nefondate si la umbra anonimatului inseamna ca nu sunteti decat niste lasi nedemni de bagat in seama.

mape 48-petru manea

Adevarat ca nu tu l-ai terfelit--tu aipus numai niste intrebari intrebatoare si ai dat tonul pentru Marian-- care Meian a finalizat ceeace tu aveai de gand sa faci probabil ---daca nu aveai de gand atunci m-am inselat eu  :nono: