Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

"Acum 5 ani dupa o discutie cu un procesator am hotarat sa turez motoarele . "

Dragoshelu', poti sa detaliezi, te rog?
Te salut

D006

  La o discutie l-am intrebat pe respectivul domn daca te poti imbogati din apicultura . Omul sincer mi-a spus ca NU dar poti avea un nivel de trai decent  fara grija zilei de maine. El mi-a spus ca la baza este profesor de matematica (sau fizica) si castiga destul de bine din meditatii dar a luat hotararea sa faca altceva in viata . Si acum conduce o afacere de succes.
  Mi-a spus ca eu nu am nici o scuza sa nu produc anual minim 20 tone de miere sau echivalentul in produse apicole. Undeva la 40000 euro pe an castig net se poate spune ca dezvolti o stupina buna.  Acum sunt la jumatatea drumului si sper ca in curand sa ating targetul.

  Inca un lucru ! de ce apicultura ???  pentru ca mereu ai ceva de invatat , pentru ca fiecare zi reprezinta o  noua provocare . Traim intr-o tara unde domneste haosul iar la fiecare pas intalnim falsi profeti care se autointituleaza profesori sau profesionisti in stuparie . Trebuie sa alegem calea cea dreapta si sa militam pentru o apicultura CORECTA  si sa-i izolam pe cei care practica gargara si vrajeala.

alexutu

va urez mult succes in proiectele propuse si multa putere de munca
00007

D006

....pentru ca e sambata seara va prezint ultima mea reusita culinara , muschi de vitel pe pat de legume impanat cu gusa de porc afumata.

bucovineanu

Ispitesti lumea.  :smile: A inceput postul Craciunului, sau te pomenesti ca felul o fi de post.

G. Iulian

Bănuiesc că mușchiul de vițel este în "pat cald" că în "pat rece" nu ar ar mai fi la fel de plăcut.   :rotfl:  :rotfl:  :hi:  :hi:

D006

Inainte de masa am avut inspectie pe santier ...

Bătrânul

Ma bucur pentru Marian si te felicit pe tine !!!! Uite asa face un patron inteligent "legarea de glie " :wink2:  Vezi ca, contructorul tau a uitat sau nu stie de "CONTRAVINTUIRI". ( chestiile alea la subtioarele imbinadilori)   :cu plăcere:

D006

In SUA daca folosesti OSB  nu mai folosesti contravantuiri . Eu m-am luat dupa imperialisti !  :)

balasbebe

Sub tabla, trebuia sa pui folie anticondens.

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2013, 08:19:00 AM
In SUA daca folosesti OSB  nu mai folosesti contravantuiri . Eu m-am luat dupa imperialisti !  :)
Se vede ca esti doctor .... :rotfl: iN LOC DE TABLA PUNE "tegola "

kamy

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2013, 08:33:11 PM
Citat din: NiKoN din Noiembrie 14, 2013, 07:32:46 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 11, 2013, 10:00:17 PM
   In urma cu 8 ani  dupa o incercare grea am fost sigur ca voi merge inainte.

Poti sa dezvolti acest episod? Asta daca nu a lasat urme inca adanci si bineinteles daca are legatura cu apicultura.
Mutam stupii de la salcam1 la salcam2 si un tractorist neexperimentat a bagat pavilionul cu 100 de familii de albine intr-o balta de a ajuns apa la primul rand de stupi . Nu am reusit sa-l scoatem de acolo nici cu 3 tractoare . Nu am stiut si am lasat stupii peste zi inchisi . Rezultatul .. 12 colonii superbune  moarte .
  In mod normal stupii trebuiau deschisi chiar daca asta insemna sa pierd albina deoarece ma deplasasem doar un km. de la locul de plecare.
ni pierzi nici-o albina,undeva in 2004,la dealu negru mi s-a rupt cureaua de la ventilator si am oprit vo 20 de minute  era ziua pe la ora 11 in mijlocul localitatii,mergeam  spre dobrogea,am reparat si am iesit incet afara din localitate la vo 2 km cu norul de albina dupa mine,dupa vre-o 2 ore au mai ramas un pumn de albine la locul cu pricina!la un km sigur vin fiind orientate pe vagon!

Vyktor

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 16, 2013, 09:37:50 PM
....pentru ca e sambata seara va prezint ultima mea reusita culinara , muschi de vitel pe pat de legume impanat cu gusa de porc afumata.
Se pune in hranitor sau deasupra ramelor?  :rotfl: =)) :rotfl:

bio

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2013, 07:54:53 AM
Inainte de masa am avut inspectie pe santier ...

Ce mai construiesti Dragosh,..,??

D006

  Speram ca pana la prima zapada sa facem ordine pe santier si in stupina.

Apicultura la sfarsit de toamna 2013