Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Mediteaza...s-au cred ca a adormit langa calculator  :nod: :nod: :nod: :new:

D006

  Pe langa stupi este si meseria de medic . Dar incerc sa le fac cat mai bine pe toate . :)  La stupi a fost zbor intens ieri si azi asa ca am avut prilej pentru a muta familiile slabe cate doua intr-o cutie , bineinteles despartite de diafragma etansa . La cele medii am aplicat metoda Blinov.Dupaamiaza un tratament cu Taktic in lipsa totala a puietului . Suntem in linie dreapta cu pregatirile pentru iarna.

4unix

Oare sa le mai dau un varachet astazi daca este cald?
Pana acum le-am facut 4 tratamente cu varachet, doua la sfarsitul lui septembrie si doua sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie, si le-am bagat si benzi cu mavrirol.

Multumesc mult.  :hi:

CORNEL V.

le ajung atatea tratamente :ok:
0733691021

ioanardelean55

 Pe langa stupi este si meseria de medic.  Daca te prind cei de la A.N.I. te da incompatibil. :nono: :nono: :nono: :nono:

D006

  Unde mai pui ca ma ocup si de cultura vitei de vie   !

relutu

Si ati inceput la taiat(curatat) la vie.

happy

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 30, 2012, 09:56:10 PM
  Unde mai pui ca ma ocup si de cultura vitei de vie   !
Daca tot esti in bransa spune-mi si mie te rog ce se intampla cand pun la prins butasi de vita de vie altoita.Cati ani dureaza via obtinuta astfel?Trebuiesc conditii speciale la crestere?
Multumesc!
Vita de vie este melifera?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ioanardelean55

 Eee, nici chiar asa . :uimit:.. Medic este  =D> =D>,prf. de apicultura este , =D> =D> =D> Viticultor!!!!

o fi ,dar punti si voi intrebari mai usoare cum ar fi ; culoare ,gust si miros . : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: In cazu asta la Dragos nu curge ,LAPTE si MIERE .. :.curge MIRE si VIIIIIIN. :bravo: =D> =D> =D> =D>

      Sa ne spui si noua Dragos cum se impaca MIEREA cu VINU .. sa nu facem vreo gresala .
   
      Sa fi sanatos sa le poti duce pe toate puna la capt. :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: happy din Decembrie 02, 2012, 03:06:17 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 30, 2012, 09:56:10 PM
  Unde mai pui ca ma ocup si de cultura vitei de vie   !
Daca tot esti in bransa spune-mi si mie te rog ce se intampla cand pun la prins butasi de vita de vie altoita.Cati ani dureaza via obtinuta astfel?Trebuiesc conditii speciale la crestere?
Multumesc!
Vita de vie este melifera?


  Din cite am pus eu la prins butasi din vie altoita ,am observat dupa ce a rodit ca a esit  salbatica , am repetat cu butasi luati de mine dar tot asa, de atunci nu mai pun ,probabil nu stiu eu ce treb ,ori din altoita nu se obtine decit salbatica .
  Numai bine 

relutu

Din butasi de vie nobila iese tot nobila,depinde de unde ati luat butasii.

D006

  Mai oamei vinul bun merge si dupa lapte acru !  :rotfl:
   La vie conteaza enorm solul si pozitia geografica , nu orice vie creste oriunde .

  Am terminat pregatirea de iernat si ne pregatim de Craciun ....

Inceput de iarna 2012 - 2013

D006

  A venit iarna si e vremea intalnirilor intre apicultori :

Control de rutina

Florin-braileanul (FlorinI)

cumpara si tu un aparat ca lumea
ala al tau e defect
tu nu ai vazut ce burta imi face?...  :nudie:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Mihai Sergiu

He he vreme frumoasa aveti domnule Dragos la noi da cu lapovita!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!