Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Daca de la ultima postare au apărut noi căi de comunicare am senzatia ,convingerea, ca informatia apicola de valoare este din ce in ce mai putina. Observ ca pe aici nu prea mai este lume asa ca este locul ca eu sa reincep povestea .

D006

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 06, 2009, 02:40:39 PMDoctore Dragos,
In cartile de apicultura pe care le-am citit nu am gasit nicaieri recomandarea de a fierbe zaharul din siropul folosit pentru hrana albinelor. Din contra unii autori recomanda prepararea acestui sirop la rece. Concentratia maxima de zahar in acest sirop este de 64%. Daca vom mari aceasta concentratie siropul  va cristaliza dupa racire.Iernez albinele pe sirop din zahar in proportie de 75-80% si numai 20-25% miere de vreo 25 de ani si nu am avut probleme. La iesirea din iarna la putine familii trebuie sa retrag cate o rama goala.Stimularea o fac tot cu sirop.
Uite ca azi si eu procedez ca Bucovineanu.

MirceaCalin

Bine ati revenit...chiar daca identitatea e..."ascunsa" pentru moment

stefanescu

Identititatea nu este ascunsa. D006 este dr. Dragos Gavrila.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

MOTANUL

Citat din: D006 din Septembrie 08, 2021, 10:09:53 PM
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 06, 2009, 02:40:39 PMDoctore Dragos,
In cartile de apicultura pe care le-am citit nu am gasit nicaieri recomandarea de a fierbe zaharul din siropul folosit pentru hrana albinelor. Din contra unii autori recomanda prepararea acestui sirop la rece. Concentratia maxima de zahar in acest sirop este de 64%. Daca vom mari aceasta concentratie siropul  va cristaliza dupa racire.Iernez albinele pe sirop din zahar in proportie de 75-80% si numai 20-25% miere de vreo 25 de ani si nu am avut probleme. La iesirea din iarna la putine familii trebuie sa retrag cate o rama goala.Stimularea o fac tot cu sirop.
Uite ca azi si eu procedez ca Bucovineanu.

Eu m-am obisnuit ca dl. Bucovineanu are dreptate - dar care ar fi argumentele pro/contra pentru siropul invertit (fiert) si neinvertit facut la rece? As vrea sa si inteleg nu doar sa fac ceva mecanic (ca spun cartile sa nu il fierbem pot sa confirm: Zahar tos cu apa; chiar se poate pune zahar tos in hranitor - asta scrie la mine pentru a nu declansa furtisag). Dezavantajul e luat mai greu comparativ cu siropul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

Șmecheria e sa nu dai mai mult de un litru de sirop odata . In fapt trebuie sa dai xact cat poate prelua colonia in maxim 3 ore . Astfel nu mai exista riscul de furtisag.

bratosin radu

Ma bucur sa vad ca mai sunt discuții ca pe vremuri. Și da ,și eu ierneaz pe sirop de zahar,mai mult nefiert,dat în august.Varoua și la mine anul acesta este aproape inexistenta. Forumul mi se pare o biblioteca de valoare,scrisa de mulți apicultori experimentați.

MOTANUL

Si eu as putea spune ca per-total am putini varroa comparativ cu alti ani. Am stup la care au cazut 0/0/0 la 3 tratamente dar am si vreo 2 cu 1000 paraziti cazuti (la 4 tratamente) - ceea ce este record pentru mine.
Cu vreo 500-600 am mai avut. E posibil sa fie roi veniti de la un vecin care nu prea le face tratamente. Multi deja i-au murit, altii sunt in curs de... Se intreaba de ce gaseste cutiile goale :)).
Prea sunt cativa cu varroa extrem de mult si restul chiar sub normalul perioadei (0-5 paraziti cazuti la 24h dupa tratament).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Eu iernez exclusiv pe miere. Nu am mai băgat grăunte de zahar din 2013. Nici alți înlocuitori nu folosesc. Nu dau turte de niciun fel și nu stimulez toamna. Am grija numai sa nu le pun piedici și sa le fac viata grea. Dar eu sint amator și am între 20 și 50 de familii în fiecare an. Cu toate astea ies bine pe plus. De 3 ani nu mai cumpăr nici foite de fagure artificial. Mi le fac singur din ceara mea. Încerc sa fac albinele sa trăiască exclusiv din ce culeg. E adevărat ca uneori, când este mana, nu iernează prea bine. Cu toate acestea, eu nu renunț la stilul meu de a face apicultura.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Citat din: D006 din Septembrie 12, 2021, 10:18:57 AMȘmecheria e sa nu dai mai mult de un litru de sirop odata . In fapt trebuie sa dai xact cat poate prelua colonia in maxim 3 ore . Astfel nu mai exista riscul de furtisag.

Eu nu cred ca am dat vreodata 1l de sirop de cand am albine. Dar sa preia 1l in mai putin de 3 ore - ma gandesc ca doar 1 familie cu peste 10 rame full face isprava asta.

Eu am observat ca desi bagasera in rame tot siropul tot faceau furtisag la roiul respectiv a 2-a zi. Sunt albinele prea blande probabil si vecinele s-au obisnuit sa vina sa ia de la ele. Vecinele au cuibul blocat cu miere si astea ramele goale.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Daca siropul se pune seara caldut in hranitoare de podisor, deasupra cuibului, 1 litru e luat in mai putin de 3 ore.

stefan1

Sigur ca depinde de puterea familiei si daca nu este epuizata de prelucrarea anterioara a unor cantitati mari de sirop. Cred ca depinde si de tipul de hranitor, adica de cate albine au acces simultan la sirop. Am auzit stupari care isi lauda albinele ca preiau si 12 l sirop in 24 ore. Am vazut si la Dragos (imi plac unele clipuri pe care le prezinta) hranitoare in care se baga 2,5 kg turta energetica si 1kg turta proteica si loc ar fi de mult mai mult. Cred ca sunt stupari care selecteaza material biologic dupa criteriul: care pot prelua mai mult sirop din hranitoare, inaintea instinctului de bune culegatoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nicu68

o fi mai bine sa dam turte inca incepand din august pentru complectarea rezerzelor de hrana in loc de sirop de zahar cu care putem avea probleme cu furtisagul???

mape 48-petru manea

Eu dau sirop in pungi -cam 700 g o punga pe rame ,pun si 4 pungi odata ,peste pun o folie si deasupra catul gol.Pun pungile la orice ora din zi si nu se face furtisag.
La 2-3 zile repet operaria pana se face rezerva pentru iarna .

D006

Citat din: bmdna din Septembrie 12, 2021, 08:47:31 PMEu iernez exclusiv pe miere. Nu am mai băgat grăunte de zahar din 2013. Nici alți înlocuitori nu folosesc. Nu dau turte de niciun fel și nu stimulez toamna. Am grija numai sa nu le pun piedici și sa le fac viata grea. Dar eu sint amator și am între 20 și 50 de familii în fiecare an. Cu toate astea ies bine pe plus. De 3 ani nu mai cumpăr nici foite de fagure artificial. Mi le fac singur din ceara mea. Încerc sa fac albinele sa trăiască exclusiv din ce culeg. E adevărat ca uneori, când este mana, nu iernează prea bine. Cu toate acestea, eu nu renunț la stilul meu de a face apicultura.
Mut stupii la tine ! Ai uitat sa spui si cate tone de miere marfa produci pe an !