Fiscalizarea activitatilor din agricultura.

Creat de Alutus, Octombrie 16, 2011, 02:05:49 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Astazi intre orele 10-11 la PRO TV in emisiunea ,, Bani din agricultura" comisarul european Dacian Ciolos a expus principiile UE referitoare la subventii si programe europene de ajutor incepand cu anul 2014. Pentru a se controla utilizarea banilor se preconizeaza fiscalizarea activitatilor din agricultura. Urmeaza ca in viitor sa aflam ce inseamna acest lucru.
Sa nu uiti Darie!

blue66

Salutari,
    Oare cine este naiv sa creada ca statul si U.E. dau cu o mana bani ,fara sa-ti ceara ceva in schimb.Acesta a fost SCOPUL (scoaterea la fiscalizare ), iar MIJLOACELE sunt fie masurile ADR, fie programul PNA. Daca faceti un calcul cu cat ramai din banii luati prin masura 141, veti constata ca mai mult din jumatate se vor intoarce la stat, atat prin intermediul casei de pensii, cat si prin intermediul casei de sanatate. Daca scazi si banii chieltuiti cu elaborarea si depunerea dosarului, (bani bagati de cei de la consultanta in buzunar, la negru de cele mai multe ori)  ,cu infintarea pfa-ului si alte chieltuieli veti constata ca nu ramaneti cu prea mult din ce ati primit.Si sa nu uit:-cand vor veni la control reprezententii fiscului, sau doamne fereste cate un control de la garda ,sau o nedepunere la termen a vreunui formular, sau si mai rau -ajutorul care il ai in camp la manevrarea si caratul stupilor neinregistrat in REVisal ,o sa vedeti ca mai trebuie sa venim cu bani din vanzarea mierii ca sa acoperim aceste chieltuieli.
    Pe de alta parte este adevarat ca mult timp nu vom mai putea vinde produsele din apicultura fara a fi inregimentati de fisc.Si daca tot suntem nevoiti sa facem acesti pasi, macar sa parcurgem drumul pana la capat si sa infintam asociatii de producatori ,ca sa putem face fata concurentei din afara tarii.Si mai mult de atat ,sa incercam sa adaugam produselor apicole PLUSVALOARE ,ca sa eliminam din verigile pana la consumatorul final.De ce sa lasam pe altii sa imparta cu noi profitul ,cand ei  baga doar degetul in miere, si nu stiu ca pt noi mierea este de multe ori amara. Este pacat, pentru ca avem marfa de valoare.
   Sa auzim de bine.

cipriene

blue, nici ca se putea sa spui mai bine. pe alt topic, cineva ma facea carcotas pentru ca nu cred in toate "pomenile" astea gen PNA si FEADR. frate, nimeni nu te creste!!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

  Oameni buni daca urmariti evenimentele din ultimile zile veti vedea ca lucrurile se leaga si se intrevede un viitor frumos pentru cine este aplecat spre munca.
Nu intamplator din 2014 Romania trebuie sa mearga pe deficit bugetar 0 (zero) , atunci apare intrebarea de unde va avea bani guvernul pentru dezvoltare ? De la intreprinzatorii care acum cresc iar din 2014 vor fi subventionati DERECT de UE !
Pe scurt : fermierul in functie de rezultatele obtinute pe parcursul anilor 2009 -2013 va fi evaluat si subventionat in continuare in functie de rezultate direct de la UE. Apoi cum este si normal din venitul brut va varsa o parte din bani drept impozit.
Acum in Ro sunt inregistrati 4 MILIOANE de fermieri , la linia de sosire din 2014 vor ajunge doar UN MILION  ! cu cati mai putini stupari cu atat mai bine pentru cei ramasi , CINE POATE OASE ROADE , CINE NU NICI CARNE MOALE !

Fratilor va e frica de fisc ? lasati-va de meserie si apucati-va de filatelie sau sah !

Alutus

Citat din: dragos2006 din Decembrie 14, 2011, 12:22:49 AM
  Oameni buni daca urmariti evenimentele din ultimile zile veti vedea ca lucrurile se leaga si se intrevede un viitor frumos pentru cine este aplecat spre munca.
Nu intamplator din 2014 Romania trebuie sa mearga pe deficit bugetar 0 (zero) , atunci apare intrebarea de unde va avea bani guvernul pentru dezvoltare ? De la intreprinzatorii care acum cresc iar din 2014 vor fi subventionati DERECT de UE !
Pe scurt : fermierul in functie de rezultatele obtinute pe parcursul anilor 2009 -2013 va fi evaluat si subventionat in continuare in functie de rezultate direct de la UE. Apoi cum este si normal din venitul brut va varsa o parte din bani drept impozit.
Acum in Ro sunt inregistrati 4 MILIOANE de fermieri , la linia de sosire din 2014 vor ajunge doar UN MILION  ! cu cati mai putini stupari cu atat mai bine pentru cei ramasi , CINE POATE OASE ROADE , CINE NU NICI CARNE MOALE !
Fratilor va e frica de fisc ? lasati-va de meserie si apucati-va de filatelie sau sah !
Subscriu in totalitate! Daca arunci o piatra, ai toate sansele de a sparge capul unui stupar sau a unui posesor de diploma S. H. 
Sa nu uiti Darie!

cipriene

Alutus vav de fraza cu piatra vreau sa spun ca sunt mai multi frecangii decat fermieri si posesori de diplome. as prefera sa o pondere mai mare pentru a doua categorie.
iar despre fisc nu pot sa zic ca-mi este frica, mai mult sila sau poate scarba.
probabil ati auzit expresia cu boul care trage, tot ala mananca bataie. lasa frate sa fie cat mai multi fermieri (apicultori, fermieri cu ferme animale si vegetale, procesatori, etc). cu ce ne ajuta sa fie mai putini?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

filip

Apicultorul ce face vara?
Da explicatii ori face productie?
Statul nu incurajeaza capitalul autohton si munca.
Da scutire la Nokia,etc.Apoi raman cu ochii in soare.
Apicultorul ramane aici si se dezvolta ori se restrange in functie de conditiile acordate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cipriene

nu vreau sa mi se dea nimic, dar nici sa mi se ceara.  :nono: cei care vor "ajutor" le doresc succes.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

POSTASUL

Citat din: cipriene din Decembrie 16, 2011, 07:36:36 PM
nu vreau sa mi se dea nimic, dar nici sa mi se ceara.  :nono: cei care vor "ajutor" le doresc succes.
scuzatima ca ma bag si eu ca .......dar ai zis  foarte bine , ma fratilor fiti gospodari nu asteptati pomeni, stiti ce spunea un bulangiu PDL list intro  duminica la  VIATA SATULUI , ca subventiile astea care le da UE si statul Roman  pentru agricultura sunt pentru iel ca ajutoare sociale considerate  si sa se faca cumva ca in maxim 2-3 ani acesti bani dati  sa se intoarca inapoi catre iei la [,,statul degeaba''] stat.
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Alutus

Citat din: cipriene din Decembrie 16, 2011, 07:12:21 PM
Alutus vav de fraza cu piatra vreau sa spun ca sunt mai multi frecangii decat fermieri si posesori de diplome. as prefera sa o pondere mai mare pentru a doua categorie.
iar despre fisc nu pot sa zic ca-mi este frica, mai mult sila sau poate scarba.
probabil ati auzit expresia cu boul care trage, tot ala mananca bataie. lasa frate sa fie cat mai multi fermieri (apicultori, fermieri cu ferme animale si vegetale, procesatori, etc). cu ce ne ajuta sa fie mai putini?
Probabil ai mers pe un drum neted de tot. Asteapta sa vezi cate talpi si lovituri pe la spate vei incasa si tu si familia ta de la cele doua categorii mentionate. Nu ai nici un somer in casa, fiind inlocuit la serviciu de catre un asemenea posesor de diploma obtinuta intr-o sala de gara dezafectata? Vezi de ce se indigneaza baietii astia : http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4530.msg91601#msg91601
Sa nu uiti Darie!

cipriene

Alutus draga, in popor este o vorba: daca te bagi in troaca te mananca porcii. ce treaba sa am eu cu cei mentionati de tine?
cineva, undeva mai sus, spunea ca suntem prea multi apicultori. ce este rau in asta? sincer imi doresc ca pe la toate colturile sa curga lapte si miere (dar pt asta trebuie cineva sa munceasca) nu sa vad betivani si analfabeti care vor totul moca.
de regula drumul ti-l faci asa cum vrei, iar mie imi place sa fie neted  :hippo:

cu drag..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

George N

frica...da poate ar trebuii..sa ai de ce ..pt ca statul inspira frica cu tot ce inseamna el.  Exemplu:prin 2005(dc. nu ma insel)pe vremea cind sectoristii,in Bucuresti aveau drept de control, "am fost prins" ca am platit cu intirziere de doua (2) zile o taxa infima la C.A.S.(o recalculare)..era vorba de 10000lei vechi (1 ron)...pedeapsa era amenda penala sau inchisoare de la 3-6 luni ...nu am vrut sa platesc amenda ,i-am zis sectoristului la sectie ca prefer inchisoarea ,pina la urma am platia amenda penala in valoare de 50 ron...si pt.ce? :mad: pt. 2 zile intirziere... dar daca ,din greseala te incurci cu cine stie ce acte ...nu te impusca astia.? ...si asta este doar un exemplu  Cine are bani si vorbesc de la 5000 euro in sus poate sa inceapa sa respire mai usor cind vrea sa inceapa o mica afacere si asa cum a spus si Filip mai sus daca nu ai bani, ramine sa te dezvolti in functie de conditile acordate. Dupa parerea mea APICULTURA nu ar trebui inpozitata sub nici o forma ,sa nu uitam ce s-ar intimpla daca  albinele ar disparea  :bzz: iar taxa cas, cass....sa fie o p t i o n a l a. Totusi apicultura a fost ,este si trebuie sa ramina o ocupatie aleasa,  de onoare. Eu lucrez de dimineata pina seara , nu sint lenes, dar ce importanta are daca nu am beneficiat pe drum: de o mica mostenire, de o pleasca :D,de un ajutor ue ( macar 25000 euroi)...... :sad:    cred ca atunci viata devine putin mai roz

D006

Citat din: George N din Decembrie 17, 2011, 07:34:45 PM
Totusi apicultura a fost ,este si trebuie sa ramina o ocupatie aleasa,  de onoare.
Alte ocupatii nu sunt de onoare ???????????? adica daca sunt gunoier nu fac o meserie de onoare ???????sunt  infractor daca sunt gunoier ????

Kov iulian

Prin agricultura agresiva care se practica si prin monoculturi s-au diminuat insectele polenilizatoare din natura, si chiar  acele insecte care au ramas nu fac fata pt a poleniza plantele cultivate sau cele salbatice, de aici rezulta ocupatia nobila pe care o avem, noi intervenim unde natura nu mai poate interveni .
Daca dispar toti gunoieri din tara ce se intimpla o sa inotam in munti de gunoaie , iar cand vor incepe sa "candeasca" o sa punem mana sa ne curatam singuri mizeriile.
Dar daca va dispare ramura aceasta apiculturi si albinele domestice, natura nu va putea sa lupte cu latura distructiva a omului , nu va putea genera destui polenizatori care sa supravietuiasca atacurilor omului .
Incet, incet se va genera un efect de Domino, disparitia unor plante (datorata imposibilitati de inmultire) va duce la disparitia unor animale si asa mai departe din rau in mai rau .

D006

   Momentan fermierii din cultura mare nu bat la usa stuparilor sa vina cu albinele la polenizat pe culturile lor , de aici intram in cerc vicios.