Model plan de afaceri pentru acesarea masurii141.

Creat de albine, Decembrie 13, 2010, 06:09:12 PM

« precedentul - următorul »

albine

In afara de marirea numarului de stupi ce obiective de investitie v-ati propus ?Intrebare valabila numai pentru cei care au accesat masura 141.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

gheco

Citat din: albine din Decembrie 16, 2010, 05:59:29 PM
In afara de marirea numarului de stupi ce obiective de investitie v-ati propus ?Intrebare valabila numai pentru cei care au accesat masura 141.

Aici a fost lupta mea cu seful biroului de verificare a conformitatii dosarelor. In Ghidul solicitantului se cere cresterea exploatatiei cu 3 UDE, iar birocratul vroia sa-i prezint in planul de afaceri cum voi cheltui eu cei 4500Euro  pe care ii voi primi. Vroia sa-mi construiesc cabana apicola, sa-mi cumpar remorca de transport, etc. Vroia sa trec mai multe obiective pentru a avea ce sa controleze dupa anul 3 si sa existe motive de negocieri.
Cu 38 stupi creste marimea exploatatiei cu 3 UDE si este conform cerintelor.
Ieri au venit in control (sa constate existenta celor 25 de stupi), au fotografiat si au numarat. Au gasit 27 bucati. Abia astept sa ajung la stupi sa fotografiez si eu fenomenul. Eu stiu ca am numarat 25 in noiembrie. S-au inmultit pe timp de iarna?

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Florin_Dan

#17
Birocratul nu stie, sau nu vrea sa stie cain afara de investitiile pe care le specifici in planul de afaceri, mai trebuie sa-ti intretii si mijloacele de transport stupi, pt cei care fac pastoral, si inca cate si mai cate cheltuieli ai.
De aceea te pune sa scri in plan cat mai multe investitii casa te poata lua la bani marunti in anul 3.
Pentru a lua punctaj la investitii trebuie sa faci investitii dovedite (facturi) dar nicaieri nu scrie ca trebuie sa faci investesti de 4500 E in 3 ani, ci doar cresterea cu 3 UDE a exploatatiei si cu 20% a productiei comercializate.
La investitii poti sa treci si un dulap pentru rame si niste stupi, ca tot investitie este si sa-l vad pe acela care spune ca nu am facut investitii.
Extras din ghid,respectiv din,,Criterii de selectie ale proiectului''
,,a. investitie pentru îndeplinirea conformitătii cu standardele
comunitare - 25 puncte
La acest criteriu de selectie, se va acorda punctaj numai dacă solicitantul
realizează investitii pentru îndeplinirea conformitătii cu standardele
comunitare, prin Măsura 121 ,,Modernizarea exploatatiilor agricole" si
prezintă în Planul de afaceri investitia propusă a se realiza. În Anexa la fisa
tehnică a Măsurii 121 si în Ghidul Solicitantului pentru Măsura 121 sunt
prezentate regulamentele comunitare si actele normative de transpunere ale
acestora si sunt indicate investitiile care sunt necesare pentru adaptarea la
standarde.
De asemenea, solicitantul trebuie să demonstreze cu documente
administrative eliberate pentru realizarea proiectului de către autoritătile
competente (mediu, sanitar, sanitar-veterinar si fitosanitar) că va respecta
standardele până la data limită impusă de legislatie (perioada de gratie).
b. alt tip de investite -15 puncte
Pentru a se acorda punctaj la acest criteriu de selectie, solicitantul trebuie să
prezinte în Planul de afaceri investitii propuse a se realiza, altele decât cele
pentru adaptarea la standardele comunitare pentru cresterea viabilitătii
fermei de semi-subzistentă
Pentru ambele situatii (a si b) investitia propusă trebuie să se realizeze
(finalizeze) până la prima verificare a conformitătii cu Planul de afaceri.''

Domnul ,,gheco'', intrebati-l pe seful biroului de verificare a conformitatii dosarelor,daca a citit procedura si sa va spuna unde scrie ca trebuie sa face-ti investitii de 4500 in 3 ani.
Omul este cam amar si trebuie uns :rotfl:

pharaonu75

Citat din: gheco din Decembrie 17, 2010, 03:21:20 AM
Eu stiu ca am numarat 25 in noiembrie. S-au inmultit pe timp de iarna?

Nu doar ca s-au inmultit familiile, dar s-au inmultit si lazile! :uimit:
:rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: Florin_Dan din Decembrie 17, 2010, 09:27:59 AM
Domnul ,,gheco'', intrebati-l pe seful biroului de verificare a conformitatii dosarelor,daca a citit procedura si sa va spuna unde scrie ca trebuie sa face-ti investitii de 4500 in 3 ani.
Omul este cam amar si trebuie uns :rotfl:
L-am intrebat si a raspuns: "Asa au facut altii!". Sper sa fie promavat in functie si sa nu ma mai intalnesc cu el. L-as unge cu miere si l-as tavali peste un musuroi de furnici. Glumesc.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2010, 10:54:35 AM
Citat din: gheco din Decembrie 17, 2010, 03:21:20 AM
Eu stiu ca am numarat 25 in noiembrie. S-au inmultit pe timp de iarna?

Nu doar ca s-au inmultit familiile, dar s-au inmultit si lazile! :uimit:
:rotfl: :rotfl:

M-am documentat.  Au numarat lazile. Au numarat si cele doua cutii pe care le folosesc pentru imperecherea matcilor (cate 10 nuclee in fiecare). Sa le fie de bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Super-meseriasi! :rotfl:
Si cand ma gandesc la faptul ca astia iti hotararsc soarta! :mad: :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Interesant raspunsul "Asa au facut altii!". Daca ghidul nu cere mai mult dece sa scri mai mult, proiectul se face dupa ghid nu dupa ,, altii ''. Si mie mi s-a cerut ceva de genul asta dar am refuzat sa mai scriu alte investitii, , invocand procedura. La urma urmei exista si cai de atac -contestatie- de care le este cam frica, deoarece avem dreptate.

Florin_Dan

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2010, 01:09:27 PM
Super-meseriasi! :rotfl:
Si cand ma gandesc la faptul ca astia iti hotararsc soarta! :mad: :mad:
Ar trebui sa fie meseriasi, ca doar sunt la DADR. Nu cunosc criteriile de ...angajare :nebun:

Kov iulian

Buna ziua tuturor,am si eu o intrebare,am depus proiectul in luna mai anul acesta eu sunt din ialomita.Proiectul a fost selectat am semnat cererea de finantare,acum urmeaza sa primesc bani,intrebarea mea este-A PRIMIT CINEVA BANI PE MASURA 141?

adi-m

Dupa aproximativ o luna i-am primit,dupa ce am semnat cererea de finantare. :hi:

Kov iulian

in urma cu o vreo 10 zile am vorbit cu un Domn de la Camera agricola si mi-a spus ca vor intra in cont niste bani inainte de craciun,Dumnea-lui se grabea si nu am apucat sa-l intreb, niste bani sau toti bani?Ma voi duce marti sau miercuri la banca si voi vedea citi bani au intrat in cont.

adi-m

Banii au intrat in cont toti o data,intr-o transa.

pharaonu75

Probabil cand a spus "niste bani" se referea la faptul ca nu vor intra banii pentru toti cei care au depus dosare! In functie de data la care a fost aprobat/semnat dosarul, se vireaza si banii!
Este posibil ca tu sa primesti si altul nu! Sau invers!
Nu vreau sa te descurajej, insa la asta cred ca s-a referit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian