Intrebare circular

Creat de silvius, Decembrie 20, 2012, 10:34:09 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

#45
Si cu cutite pe cap circular .
Eu am aceasta freza dar cu 3 cutite insa pe freser am motor de 380, e foarte greu bancul pe care este pus(dabia il ridica doua persoane)
Dar am un motor la 220 de la un aparat cu presiune de spalat masini,are turatie foarte mare si putere buna pentru o freza cu cutitul in capul axului (adica prima poza)

marian sima


tassevasi

  Da o freza cu cutitul in capul axului  e f buna ,dar sa ai  sistemul de prindere acolo, apoi ia e facuta sa  lucreaze la turatii f  mari , numai daca le poseda   utilajul .
  Celelalte  poate au  interiorul mare pt  ce are omul , asa ca a adaptat .
Setul  dado  se poate pune si pe circular , unde faci  treba nu joaca .

marian sima

Este si sistemul de prindere si motorul,  :wink: avantajul frezei este ca faci canale de mai multe tipuri,trapezoidale ,cu laturi pe semirotund,in fomra de T,acest set are avantaj viteza de lucru mai mare,insa montatul si demontatul e mai greoi decit la freza +ca poate sa-ti trebuiasca si circularul in acelasi timp.

cristian bh

setul dado mi se pare ok  pe circular in special daca -i cu masa mobila, al meu are trei turatii 2600.4000.5600 rot mn in schimb pe freza prefer  frezele .

cornelioandanciu

Vreau sa-mi cumpar un circular Einhell cu 700 de lei, are cineva asa ceva? Se merita sa cumpar?Multumesc.
Va salut.

silvius

Dap aveti dreptate ...singurul dezavantaj - trebuie sa iau alt ax pentru freze deget care la masina respectiva ai undeva la 80 euroi ...dar cred ca merita.

Apropo stiti cumva freze care sa-mi faca dublu nut si dublu feder pentru imbinari in lemn mai gros?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

cristian bh

 
Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 06, 2013, 07:44:02 PM
s
in legatura cu astfel de scule  o vb zice ca din kk nu faci zbici :nod: pe la inceput am cumparat  un circular de mana si unul si altul care taie in unghi marca asta noi dar nici macar nu si-au facut treaba de banii aia   si eu  :nebun:perseverand am mai cumparat altul din metro ORADEA
asta mai smecher taia si in unghi si avea deasupra o masuta cu ghidaj pt debitat cum ai gandi ca-i bun la rame 2 ani garantie  binenteles ca si din asta a iesit fum era in garantie l-am dus la reparat l-au reparat cumva n-a mers mult si iarasi sa dus dupa celelalte  si uite asa 1000 lei toate trei  :hi: :hi: :hi:mi-am cump. unul makita dupa aia si a taiat de o suta de ori cat cele trei si taie si azi

cornelioandanciu

Mersi de raspuns, maine vroiam sa cumpar unul, dar o sa incerc sa cumpar un Makita daca zici ca este bun. Am avut unul chinezesc Go On, am vazut eu ca este slab, dar nu ma asteptam sa ma lase cand aveam mai mare nevoie. Cu albinele (am citit pe pagina ta) da-le zahar candi, gasesti la farmacia veterinara din Beius daca nu stii sa faci tu singur, pui deasupra ramelor un tifon si placile peste tifon.Poti sa pui si miere in pungi mai groase, le intepi in patru -cinci locuri in lateral si le pui direct peste rame, o sa scoti asa albinele in primavara. Cornel din Stei , stau pe Garofita.
Va salut.

Marius-ursulakhe

Aici ati gresit "cornelioandanciu" eu eram omul cu pricina eu am stat 25 ani pe stada garofitei amintirea frumoasa a lui romikele  :hi: cristi este din carpinet

cornelioandanciu

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 06, 2013, 11:04:34 PM
Aici ati gresit "cornelioandanciu" eu eram omul cu pricina eu am stat 25 ani pe stada garofitei amintirea frumoasa a lui romikele  :hi: cristi este din carpinet
Eu stau in blocul 6, chiar in fata caminului unde a stat domnul Romikele.S-ar putea sa ne cunoastem din vedere, eu sint venit acolo cam de15 ani, imposibil sa nu ne stim! :hi:
Va salut.

Marius-ursulakhe

Eu sant marius leuca baiatul lui forian si a lu marioara care a lucrat la peco la corbu
Bl 4 ap 9 eu am lucrat la transi 6 ani la stei
nu stati la et 4 zice care dumnevoasta cornel moldoveanu ?pe la bar la coiroie
Pacat ca nea valica vrea sa se lase de apicultura

cornelioandanciu

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 06, 2013, 11:22:18 PM
Eu sant marius leuca baiatul lui forian si a lu marioara care a lucrat la peco la corbu
Bl 4 ap 9 eu am lucrat la transi 6 ani la stei
nu stati la et 4 zice care dumnevoasta cornel moldoveanu ?pe la bar la coiroie
Pacat ca nea valica vrea sa se lase de apicultura
Eu stau la etajul doi, am un Peugeot rosu, Nea Valica ese un pic dezamagit ca a mers anul rau, dar nu-l lasam din bransa, daca trebuie ii dau eu un roi-doua numai sa nu se lase! :)Eu am lucrat la mina la Molibden, am fost inginer acolo. :hi:
Va salut.

Porfy66

@ Silvius
Freze de toate felurile gasesti aici: http://www.popatools.ro/ sau aici: www.sculelemn.ro
Pentru ce vrei sa faci tu vezi ca se pot folosi "baterii" de freze.. pui pe acelasi ax mai multe freze pentru uluc cu distantiere intre ele...
:hi: :hi: :hi:

marian sima

Freze deget gasesti in tirgul auto de la Vitan (Bucuresti) duminica noi si la pret bun,eu nu lucrez mult in lemn dar am un prieten care lucreaza mult si a luat din tirg freze cu 20 ron buc,freze care in magazin costa 80 de ron.
Daca vrei tot acolo gasesti si cap de freza (cel mare circular) chestia este ca la  acesta scapi ieftin eu fac cutitele din foaie de arc de trabant si le modelez la polizor dupa cum vreau.

Freze deget gasesti si pe la Dedeman si Horbac.