Probleme la culesuri 2015

Creat de Eugen B, Decembrie 30, 2015, 10:46:29 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Pana acuma nu am vazut si auzit nimic concret. Cine a avut probleme sa scrie aici. Cauze, simptome la albine, daca inainte sa aiba probleme au stors tot, albine moarte la urdinis, sau in floarea soarelui, si alte chestii care s-au mai intamplat. Singurul din cate stiu ca a zis de probleme a fost calmus daniel, daca imi aduc bine aminte.
Eu anul acesta la tei cum era de asteptat am avut albina moarta mai multa decat de obicei, si la FS am avut un cules slab, abinele moarte nu am observat sa fie mult mai multe decat de obicei. Cineva care a fost langa mine la FS a avut albine moarte f multe, el venind si inaintea mea acolo cine stie ce a fi patit, a dus albinele la analize si nu a iesit absolut nimic.
Sper ca la anu sa nu fie probleme.
Bafta si iernare usoara.

Mihai Sergiu

Si eu am avut probleme la floarea soarelui, depopulari masive fara sa fie multa albina moarta in fata urdinisului insa imi asum ce sa intamplat pentru ca am fost informat cu se s-a tratat. Soiul clarika cl tratat cu seedopril 600. Multa albina cred ca.ramanea pe floare .
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Eugen B

ok, e foarte bine de stiut substantele care afecteaza albinele si sa nu mai mergem acolo, in plus nu ar mai trebuie sa mergem deloc in zonele in care intampinam probleme. Poate la deal sau eu stiu unde ar fi o alta varianta in loc de FS