Cate familii ati introdus la iernat in toamna 2015

Creat de tinumaftei, Decembrie 02, 2015, 11:23:21 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei


elvis

majoritatea apicultorilor pe care ii cunosc eu nu spun exact nr de stupi eu am 40,5 stupi :D
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

tinumaftei

Sunt de putin timp pe forum si vreau sa stiu care categorie este mai prezenta aici. Cred ca raspunsul este anonim asa ca putem fi sinceri!!

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Eugen B

Nu stiu cat conteaza numarul. Conteaza foarte mult calitatea, adica sa ai albina in lada, sa ai matca tanara si buna.
Anul asta sunt f multumit ca iernez cu albina destul de multa si la roi, si in plus am reusit sa am in stupina matci tinere. Maxim 15-20% sunt din 2014. Poate din greseala or fi cateva si din 2013.

MirceaCalin

WOW !!!
Se pare că avem doi colegi cu peste 400 de stupi/familii/roiuri !
Frumooos.  =D>

mariusvrancea


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Eugen B

In primavara vom face si topic cu cate am iesit. Daca iernile vor fi blande tot mai putine familii vor muri iarna. Ma refer la cele slabe care sunt tratate corespunzator.

tinumaftei


Eugen B

Cred ca foarte multi de pe forum au si un alt servici(job). Observ ca un procent destul de mare este intre 1-100. Ma bucur si pentru cei care au putini si fac polenizare in zona, si mai si manca ceva miere buna :D

tinumaftei

Aici nu se dau subventii! Daca da trebuie sa punem un 4x. Intr-adevar vad foarte multi pasionati cu putini. Probabil ca in timp unii vor confirma si vor trece la categoria grea! Chiar eu am un ucenic care m-a depasit!!

xvader

nu cred ca conteaza cu cate familii am intrat in iarna, mai important este cu cate iesim din iarna :D

Eugen B

Vad ca unii au deja probleme. Oricum primavara se numara stupii. Pana atunci mai este mult.