Cresterea performantei stupinei proprii

Creat de Eugen B, Octombrie 28, 2015, 10:11:54 PM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

Citat din: dorindafi din Noiembrie 08, 2015, 12:26:55 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2015, 10:51:51 AM
Citat din: Mihai Sergiu din Noiembrie 08, 2015, 09:52:58 AM
Eu stiam, sau credeam ca dupa salcam din familii se scot cate 1-2 faguri cu puiet pentru a nu intra in faguri si se formeaza noi roi posibil si inainte de salcam daca familiile sunt prea puternice. Poate gresesc insa daca avem 100 de familii apucam sa fugim dupa roi? Nu contest ceea ce faceti insa mi se pare o metoda grea.Familia ramane doar cu mierea din coronite, ce face matca, ce face albina doica?
Sunt stupari care trag mierea des la salcam ca sa nu le intre in friguri. Nici macar nu lasa mierea sa se coaca. Asa si albinele cresc mai putin puiet, rezervele de miere fiind mai scazute.
ma  , eu tiam mai spus ca daca pun mina pe tine te las fara urechi  :)
anul trecut eu n-am extras la salcim ca nu a mers nici deal dracu din cauza ploilor si nu au roit de capul lor
dece crezi ca au stat linistiti , puietul nu a intrat in regres pina am plecat la munte ?
au avut spatiu, de lucru si stimulare nu?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

Ce stimulare faceti pana la culesul de zmeura in situatia cand salcamul nu da randament?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

zaharul .eu nu folosesc alti indulcitori/inlocuitori etc.
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Nu iti este frica ca iti bagz din zahar si in cat si va iesi la analize?

elvis

ca sa nu ai emotii in momentul in care incepe culesul marchezi ramele pline si nu le tragi le lasi pt albine
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Eugen B

Daca ai cateva sute nu cred ca renteaza.
Cred ca tehnologia nu se poate aplica la orice fel de numar de stupi.
Daca nu e cules si eu mai bag zahar, dar eu caut sa am de intretinere ca este mult mai bine.

dorindafi

Citat din: Eugen B din Noiembrie 10, 2015, 11:56:37 PM
Nu iti este frica ca iti bagz din zahar si in cat si va iesi la analize?
nu iese la analiza pt ca faci stimulare nu hranire
si indiferent de nr de stupi pe care-l ai se poate aplica tehnologia pt ca eu nu lucrez cu hranitoare tip uluc , sticle amplasate pe marginea stupulor s-au alte minuni pe care leam mai vazut
oameni buni , cautati sa lucrati cit mai simplu , fara artificii si atunci veti vedea cit de usor este
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: elvis din Noiembrie 11, 2015, 08:15:26 AM
ca sa nu ai emotii in momentul in care incepe culesul marchezi ramele pline si nu le tragi le lasi pt albine
innainte de cules cu10/15 zile am 10 rame in cuib din care 7/8 cu puiet
presupunem ca este culesul ca anul acesta
ce facem ca va trebui deblocate cuiburile pt a crea spatiu de ouat.  nu avem rama crescuta , vrem miere
deci nu ne permitem sa crestem faguri si mai sunt multe de spus .
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Si eu am dat ceva stimulare anul acesta ca a fost seceta, dar de obicei caut cules de intretinere intre salcam si tei

Mihai Sergiu

Citat din: dorindafi din Noiembrie 11, 2015, 05:58:09 PM
Citat din: Eugen B din Noiembrie 10, 2015, 11:56:37 PM
Nu iti este frica ca iti bagz din zahar si in cat si va iesi la analize?
nu iese la analiza pt ca faci stimulare nu hranire
si indiferent de nr de stupi pe care-l ai se poate aplica tehnologia pt ca eu nu lucrez cu hranitoare tip uluc , sticle amplasate pe marginea stupulor s-au alte minuni pe care leam mai vazut
oameni buni , cautati sa lucrati cit mai simplu , fara artificii si atunci veti vedea cit de usor este
faceti stimulare in afara cuibului?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Dorine aici este locul unde sa nu mai fii atat de secretos.  :P