Cresterea performantei stupinei proprii

Creat de Eugen B, Octombrie 28, 2015, 10:11:54 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

#15
Citat din: dany 1 din Noiembrie 03, 2015, 08:43:35 PM
...
Noi i-am ,,ars" pe turci cu o oaste mult mai mica. Deci.......

Nu este bine sa te bazezi pe exceptii

Eugen B

Eu din cate stiu din istorie am avut vreo 49-51 de batalii cu turcii in perioada respectiva, si din cate stiu vreo 4-5 batalii le-am castigat , deoarece vremea, noroiul si alte chestii ne-au ajutat.
Cred ca e bine sa ai o stupina maricicam, deoarece poti avea stupi de pastoral, de ajutor, de rezerva si eu mai stiu ce. Adevarul este ca doar stupii buni vor face o  productie decenta. Eu o sa mizez la anul pe matci tineri si in plus daca va fi cules cred ca va fi foarte bine.

thomas

Daca facem ce scrie in manual, :D adica stupi puternici (populatie multa, nu stupi de carne), matci performante (e suficienta una de roire tanara, sau simpla transvazare), familii sanatoase, familii de sprijin/completare, iernare si completari cu mancare in jur de 15 kg/familie, familii mari la iernare (7-10-n rame 1/1D, 2 corpuri ME cu cel putin 5r/corp), bafta la alegerea bazei melifere de pastoral/stationar, atunci, daca suntem sanatosi, imposibil ca stupina noastra sa nu fie performanta.
DAR, dupa cum observati sunt o gramada de daca...Vreau sa spun ca totul e variabil, nu semana o stupina cu alta si nici un stupar cu altul. Fiecare e particularizat si daca ii place ceea ce face, prin experienta va avea si performanta.

G. Iulian

Sunt de acord cu nea Petrică, şi eu m-am pregatit cu matci tinere 90% sunt de anul acesta si restul de anul trecut. Eu zic că şi inventarul pregătit pentru sezon contează, aici eu văd necesarul de lăzi, roiniţe, rame şi faguri e bine să le avem când ne trebuie şi nu să le căutăm când avem nevoie.
Multe intervin până la primul cules: pregătirea de iarnă-hrană, tratamente şi populaţie; iarna în sine şi cum s-a văzut în ultimii ani primăverile capricioase.

Regretatul apicultor Hanganu spunea ca pentru a avea familii puternice in pragul culesului trebuie respectate urmatoarele conditii:
1. Matcă tânără.
2. Colonia trebuie să aibă în permanenţă 3-5 kg rezerve.
3. Colonia trebuie să aibă cât mai multă căldură.
În material se dezvoltă fiecare punct.

Eugen B

Corect. Sunt de acord cu cele 3 puncte. Asta incerc sa fac.
Si anul acesta la roi am dat mai multa mancare decat anul trecut si se vede diferenta.

dorindafi

Citat din: dany 1 din Noiembrie 03, 2015, 08:43:35 PM
Citat din: dorindafi din Noiembrie 03, 2015, 08:24:21 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 03, 2015, 08:23:49 AM
O alta metoda pentru cresterea performantei stupinei este folosirea familiilor ajutatoare ---am vazut (citit) ca uni colegi intaresc familiile care participa la cules prin diferite metode ---asta inseamna ca un anumit numar de familii care cedeaza puiet sau albina sunt familii ajutatoare ---sigur ca sunt cheltuieli si cu fam. ajutatoare ,insa in final creste productia in stupina per total
cine aplica sistemul asta poate gresii numai daca anul este dificil cum pt mine a fost 201 4
si mai este un proverb = toate razboaiele s-au cistigat cu oastea numeroasa.                                         

.           

Proverbul asta cu oastea numeroasă ......nu stiu daca așa este. Noi i-am ,,ars" pe turci cu o oaste mult mai mica. Deci.......
deci , daca n-ai inteles aici vorbeam despre albine
stupii cu albina multa [ oaste numeroasa ] tot timpul vor da roade chiar daca in jurul nostru sunt en si en stupine
si inca ceva : eu nu vorbesc din carti .
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Foarte adevarat ce spune Dorin mai sus. Daca in orice perioada a anului, atat in sezonul activ cat si in timpul iernii, vom avea familii puternice, rezultatele vor fi pe masura. O familie puternica poate sa se apere singura de boli sau de alti factori agresivi. Familile slabe vor fi tot timpul expuse diferitelor boli si recolta obtinuta de la ele va fi mult diminuata.

bio

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 04, 2015, 08:50:04 PM
. Daca in orice perioada a anului, atat in sezonul activ cat si in timpul iernii, vom avea familii puternice, rezultatele vor fi pe masura. O familie puternica poate sa se apere singura de boli sau de alti factori agresivi. Familile slabe vor fi tot timpul expuse diferitelor boli si recolta obtinuta de la ele va fi mult diminuata.

.... trebuie sa tragem sa avem familii puternice.... rezultatele vor venii si ele, trebuie sa avem rabdare .

Donbazil

Sal'tare!

Toate-s bune dar de una  vad ca nu s-a scris: Diversificarea productiei apicole.....Eu daca mergeam numai pe miere  eram in pom.....Si pomu-n aier!.....Asa, de la polen a iesit ceva, de la roi  mai a picat  un pic,  mierea - cata a fost - am dat-o destul de bine, niste propolis a plecat la Lugoj la  Favisan.   Ceara o tin pe stoc sa-mi fac  fagurii mei sa nu mai cumpar ca m-am ars cu cei  " frumosi si ieftini"  cumparati  - si uite-asa s-a adunat cat sa zic  ca  n-a fost rau.....
In plus , avand toate hartiile puse la punct, am aplicat pentru subventia la motorina si P.N.A.  - iara vin niste bani,- cati or fi si cand or fi - si daca  mai  vine si aprobarea cu Programul de ajutoare de minimmis o fi chiar bine.

Sal'tare!

Donbazil

dinupaltinis

Parerea mea este ca nu e suficient sa avem familii puternice,trebuie dupa cum spune si A.Malaiu in cartea mai sus pomenita de colegul oroles,sa avem familii foarte puternice,pentru ca culesurile s-au scurtat,padurile s-au tot rarit si stupii s-au inmultit.
Or familii foarte puternice nu se obtin de la o singura matca ori de care ar fi ea decat in cazuri rare.Eu momentan lucrez cu 2 matci la lada si de la anul incolo preconizez sa lucrez cu 3 matci la lada.Cu familii super tari se face miere chiar si in anii rai cum a fost 2014 indiferent de cit de multi stupi sunt in apropiere,fac si ceara multa si fac si roi puternici pe care nu stai sa-i bibilesti si sa te chinui cu ei ci dimpotriva au sa produca la culesurile urmatoare..Si ca sa nu credeti ca doar dau din gura, uitati cum aratau stupii mei la salcamul de anul acesta,stupi realizati cu 2 matci si sunt convins ca atunci cind voi lucra cu 3 matci la lada o sa-i fac si mai zdraveni si productia va fi pe masura.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

mape 48-petru manea

Daca ai doua matci in acei stupi de ce nu ai si doua urdinise ---ce metoda folosesti ?

dinupaltinis

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 05, 2015, 08:08:37 AM
Daca ai doua matci in acei stupi de ce nu ai si doua urdinise ---ce metoda folosesti ?
In stupii cu care plec la pastoral am doar 1 matca.A doua matca ,cea ajutatoare ramine acasa pe 2-3 rame cu puiet necapacit si oua,ea doar ajuta familia de baza cu albina si puietul capacit.Lucrez asa pentru ca eu nu merg cu ei la rapita sa-i intaresc si nici albinele nu se mai dezvolta cu atita forta ca in urma cu 20 de ani.Cel putin asa mi se pare mie.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dorindafi

asa este.
daca nu-i ajuti nici ei nu te pot ajuta
anul asta a mers fineata la mine, lucru care se-ntimpla cam la 3/4 ani
din familiile ajutatoare  [ cele care au ramas pe vatra ] am luat rame cu puiet la salcim , Fs si munte
in toamna am unificat si matcile batrine leam trimes in lumea viselor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Citat din: dinupaltinis din Noiembrie 06, 2015, 06:34:56 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 05, 2015, 08:08:37 AM
Daca ai doua matci in acei stupi de ce nu ai si doua urdinise ---ce metoda folosesti ?
In stupii cu care plec la pastoral am doar 1 matca.A doua matca ,cea ajutatoare ramine acasa pe 2-3 rame cu puiet necapacit si oua,ea doar ajuta familia de baza cu albina si puietul capacit.Lucrez asa pentru ca eu nu merg cu ei la rapita sa-i intaresc si nici albinele nu se mai dezvolta cu atita forta ca in urma cu 20 de ani.Cel putin asa mi se pare mie.


Am inteles  :hi:

bio

Citat din: dinupaltinis din Noiembrie 05, 2015, 01:42:28 AM
Parerea mea este ca nu e suficient sa avem familii puternice,trebuie dupa cum spune si A.Malaiu in cartea mai sus pomenita de colegul oroles,sa avem familii foarte puternice,pentru ca culesurile s-au scurtat,padurile s-au tot rarit si stupii s-au inmultit.
....

..imi este teama ca daca se va folosii si la rapita saminta tratata cu neocotinoide cine se mai aventureaza la rapita nu va mai face nik la salcim . :sad: