Cresterea performantei stupinei proprii

Creat de Eugen B, Octombrie 28, 2015, 10:11:54 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Sper sa nu mai fie un subiect asemanator.
Vad ca se discuta tot felul de chestii despre subiectul asta, dar aiurea. As vrea aici pe scurt sa dam diverse sfaturi despre cresterea performantei in stupina. Adica cum sa avem albine sanatoase, cresterea productiei de miere si asa mai departe, cred ca intelegeti. Bafta

thomas

In primul rand, performanta se creste prin numarul de familii.
Daca nu vreti sa cresteti numarul de familii, puteti eficientiza: adaptarea tipului de cutie care merge in zona respectiva, scaderea timpilor lucrarilor, optarea pentru tratamente bio, valorificarea unei game cat mai largi de produse. Sunt atatea variante, cati apicultori sunt. Conteaza doar sa vedem ce e bine si profitabil pentru noi.

dany 1

Nu cred ca nr de familii contează  , mai degrabă ce ai in cutii. Anul acesta  am avut ocazia  sa vb cu diferiți apicultori care au avut producții de miere peste  alții care au avut stupine  mai mari  ca nr desi au fost  in același loc in pastoral. Concluzia......mai bine 20 de Fam puternice decât 40 de leșinături.Deci pica treaba cu nr de stupi.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Dan Pașca

Parerea mea ca cel cu 40 de amilii are cel putin 25 de productie,altfel de ce ar tine 40  ,in schimb cel cu 20 cand intra in cules,3 intra in frigurile roitului,poate la unu se pierde matca la transport si uite asa ii clar ca si numarul conteaza in performanta  stupinei,    alt exemplu la iesirea in primavara cel cu 40 daca ii cad 3,4 matci ramane cu 36   iar cel cu 20 numai cu 18,  ii clar ca mai sunt si colegi care tin numai lazi,dar aia nu se pot numi apicultori....

oroles

De acelasi lucru sunt preocupat si eu. Nu inteleg de ce lucrarea Sporirea productiei de miere a lui A. Malaiu este atat de hulita pe celelalt forum. Pentru mine a mers cam tot ce a spus A. Malaiu in lucrarea sa. Nu mi se par fantasmagorii. Vad la unul, la altul la vremea asta stupi cu multe rame de puiet si albina la fel, insa niciunul nu a dat o reteta (aviz Dragos!). Deci, in principiu, urmez modelul A. Malaiu (fara partea cu antibiotice).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

thomas

E buna cartea, dar ca orice documentatie mai veche, trebuie updatata la timpul actual. Ma refer la variatiile meteorologice, la numarul de stupi in crestere, la practicarea pastoralului dupa metoda turma, de catre incepatori, la importul de material genetic strain/rase hibride care nu confirma in zona noastra. Mai exista problema stropirilor si substantelor din sol mult mai problematice decat cele vechi. Asadar, cartea lui MAlaiu este foarte buna, dar cand respectam ceea ce scrie in ea, trebuie sa corelam la parametrii moderni.

Ca sa revin pe tema discutiei, performanta unei stupine este data de baza melifera si de pastoralele de efect, care sunt din ce in ce mai putine. Totodata performanta creste, atunci cand folosim tehnici moderne (transport, ingrijire, extractie, cresteri matci). Cunosc apicultori batrani, care folosesc de o viata aceleasi tehnici. Nu incriminez, pentru ca lucreaza frumos cu albinele, si au productie si profit, dar daca ar folosi si tehnici noi, ar ajunge poate mai sus.
Si ar mai fi ceva, in tot ceea ce facem pentru a spori profitabilitate, sa nu uitam ca albina este o fiinta, si cautand sa-i oferim o ingrijire cat mai apropiata de mediul ei natural, ne va rasplati.

bio

#6
Citat din: Eugen B din Octombrie 28, 2015, 10:11:54 PM
..... As vrea aici pe scurt sa dam diverse sfaturi despre cresterea performantei in stupina. Adica cum sa avem albine sanatoase, cresterea productiei de miere si asa mai departe, cred ca intelegeti. Bafta

... in primul rind ingiena si dezinfewctie in permanenta.

Apivirolul --substanta activa aminaquaternara-- care este foarte apreciat de catre apicultori este un dezinfectant .


...si creearea in permanenta a unui cules de intretinere in familia de albine, cules care sa ii ofere familiei de albine ce are nevoie .

Casa curata si masa bogata .

Eugen B

Eu lucrez in o stupina mai mare. De anul acesta am inceput sa am cat mai multe matci tinere, un procent f mare de rame batrane topite, lazile arse in interion in fiecare an, protofilul il fac eu, dar sunt convins ca mai sunt si altele de invatat.
ms bio si ceilalti colegi. Nu va mai certati , haideti sa gasim solutii. Conteaza si nr. de stupi intr-o stupina, doar cu cei de productie merg in pastoral

bucovineanu

Nu e nevoie ca sa se arda interiorul lazilor in fiecare an. Se stie ca albinele acopera cu un strat de propolis tot ce e in  stup inclusv peretii interiori. Astfel se apara de toti factorii nocivi care le asalteaza, stiindu-se ca propolisul e un antibiotic natural. Fara acel strat de propolis nu ar putea rezista. Ori daca noi distrugem acel strat prin ardere in fiecare an le obligam la o munca in plus. Dezinfectie stupilor prin arderea interiorului e necesara atunci cand apare o boala grava cunoscuta sau cand familia a decedat si nu cunoastem cauza. Altfel o razuire a interiorului este suficienta.

Eugen B


mape 48-petru manea

O alta metoda pentru cresterea performantei stupinei este folosirea familiilor ajutatoare ---am vazut (citit) ca uni colegi intaresc familiile care participa la cules prin diferite metode ---asta inseamna ca un anumit numar de familii care cedeaza puiet sau albina sunt familii ajutatoare ---sigur ca sunt cheltuieli si cu fam. ajutatoare ,insa in final creste productia in stupina per total

Kiwi Bee

Nu cred ca exista o reteta fixa pt crsterea performantei la stupi sau stupini.
Este vorba despre o imagine mult mai mare unde rolul principal il are apicultorul si cunostintele sale. Aici se mai adauga posibilitatile fiecaruia(chiar daca ai unele cunostinte teoretice poate nu le poti aplica din diferite motive - sa zicem financiare sau din cauza virstei, sanatatii).

Ramine ca fiecare sasi imbunatateasca cunostintele(fie carti,fie internet, fie la discutii personale la intilniri cu alti apicultori) si in limita posibilitatilor proprii sa aplice ceea ce poate.

Eugen B

Exact.
Eu am si familii ajutatoare si roii care ii tin acasa, restul pleaca la cules. Poate si ca nu prea este cules sau si aglomerarea de stupi face ca productia sa fie mai mica.
Ideea e sa facem sa fim mai performanti pe toate planurile. E pacat ca si multe paduri de salcam sau tei nu prea sunt vizitate deoarece multi merg la cele renumite. La fel este si cu FS si rapita. Nu stim sa ne impartim bine. Eu incerc sa caut locuri care nu prea sunt vizitate sau nu sunt vizitate deloc de stupari. Din pacate si vremea, pamantul si specia de planta isi spune cuvantul.
Anul asta am fost media de 1,5 stupi per hectarul de rapita si aveam 200-300 g la zi. Mai vedrm ce va fi la anul. Experienta personala si sfaturile colegilor cred ca vor avea un impact pozitiv

dorindafi

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 03, 2015, 08:23:49 AM
O alta metoda pentru cresterea performantei stupinei este folosirea familiilor ajutatoare ---am vazut (citit) ca uni colegi intaresc familiile care participa la cules prin diferite metode ---asta inseamna ca un anumit numar de familii care cedeaza puiet sau albina sunt familii ajutatoare ---sigur ca sunt cheltuieli si cu fam. ajutatoare ,insa in final creste productia in stupina per total
cine aplica sistemul asta poate gresii numai daca anul este dificil cum pt mine a fost 2014
si mai este un proverb = toate razboaiele s-au cistigat cu oastea numeroasa
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dany 1

Citat din: dorindafi din Noiembrie 03, 2015, 08:24:21 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 03, 2015, 08:23:49 AM
O alta metoda pentru cresterea performantei stupinei este folosirea familiilor ajutatoare ---am vazut (citit) ca uni colegi intaresc familiile care participa la cules prin diferite metode ---asta inseamna ca un anumit numar de familii care cedeaza puiet sau albina sunt familii ajutatoare ---sigur ca sunt cheltuieli si cu fam. ajutatoare ,insa in final creste productia in stupina per total
cine aplica sistemul asta poate gresii numai daca anul este dificil cum pt mine a fost 201 4
si mai este un proverb = toate razboaiele s-au cistigat cu oastea numeroasa.                                         

.           

Proverbul asta cu oastea numeroasă ......nu stiu daca așa este. Noi i-am ,,ars" pe turci cu o oaste mult mai mica. Deci.......
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!