Impachetarea mea

Creat de Muntoiu Radu, Noiembrie 08, 2014, 09:18:22 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Am 1 max 2 gauri de 2 sau 3,5 cm. De Craciun pe 26 cand am fost la ei, nu mai aveam umezeala in capace. Eu cred ca apa s-a infiltrat pe deasupra, deoarece dupa ce am pus folia nu am mai avut probleme. Am legat-o cu scotch si fir textil. Pana acum tine. Sub podisor, in corpuri era uscat. In urmatoarea sapt. voi trece pe la ele. Vad atunci daca e vreo problema.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Muntoiu Radu

Referitor la "picaturile de apa" pe care am zis ca le-am observat in unii stupi :

Cineva caruia i-a murit o familie a postat pe forumul "casa apicultorilor" imaginea de mai jos. In coltul dreapta-sus a imaginii (pe zona de miere capacita) se observa niste picaturi de apa sau miere. Cam asa ceva am observat si eu (dar mult mai putine, 3-4-5 in total).
Daca cineva a mai vazut asa ceva va rog lamuriti-ma si pe mine - e posibil ca acele picaturi pe care le-am vazut sa fie de miere ?
Mersi...

Bistriteanul

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Mihai Sergiu

Si din ce cauza a murit familia de albine?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Muntoiu Radu

Citat din: Cradle din Ianuarie 12, 2015, 06:57:53 PM
Si din ce cauza a murit familia de albine?
nu stiu, inca se discuta pe acel forum.

TDI

Populatie mica si bolnava (viroze si varooa).
Aerisire improprie -> condens -> mierea fiind higrofila.

oroles

Broboanele acelea de apa  nu fac nicio problema atata timp cat nu mucegaiesc. Este normal sa apara cand se declanseaza ponta la matca si temperatura in cuib creste. Diferentele de temperatura duc la aparitia de astfel de picaturi de condens. E posibil sa mai vedeti cand se afaneaza ghemul ca o parte din albine dau aspectul de ud fiind mai lucioase, tot din cauza condensului si a diferentei de temperatura. Asa cum a spus si colegul TDI mierea absoarbe umezeala. Mierea capacita este oarecum sigura, insa mierea necapacita si neacoperita bine de albine duce la fermentatie, devenind toxica pentru albine. In cazul in care se observa miere necapacita pe o suprafata mare de rama, ea fiind lasata pentru iernat iar albinele nu o pot acoperi se lasa un luft un pic mai mare intre rame pentru ca marea parte a ghemului sa se formeze pe acea rama.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cubby

Am si eu o problema cu astfel de picaturi. Am gasit picaturi ca astea pe ramele cu miere capacita scoase din stup. Le-am gustat si erau dulci. Ramele le tin intr-o camera a casei neincalzita. Oare fermenteaza mierea sub capaceala?

Eugen B

Trebe sa stea la rece. Daca o ti la cald va incepe sa fermenteze

un OM

Atat timp cat ramele sunt tinute la temperaturi reci, mierea capacita sau nu, va atrage apa din atmosfera, este hidrofila. Daca inainte de a o da dupa diafragma pentru a fi consumata in primavara, dupa ce temperaturile devin pozitive si noaptea, rama va fi scuturata cu cate o fata in jos , pe rand, este in regula.

Cubby

Citat din: un OM din Ianuarie 13, 2015, 07:55:08 PM
Atat timp cat ramele sunt tinute la temperaturi reci, mierea capacita sau nu, va atrage apa din atmosfera, este hidrofila. Daca inainte de a o da dupa diafragma pentru a fi consumata in primavara, dupa ce temperaturile devin pozitive si noaptea, rama va fi scuturata cu cate o fata in jos , pe rand, este in regula.

Care ar fi rostul scuturarii? La ce temperatura ar trebui tinute ramele de rezerva?

bucovineanu

Daca mierea e capacita ramele pot sta foarte bine fara probleme intr-o camera neincalzita. Atentie sa nu fie atacate de soareci.

Mihai Sergiu

La exemplul de rama familia a ajuns pana la leatul de sus , de ce nu s-a deplasat langa sau pe miere? A avut populatie prea mica?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Muntoiu Radu

Citat din: Cubby din Ianuarie 13, 2015, 07:40:25 PM
Oare fermenteaza mierea sub capaceala?
De asta am fost si eu curios. Rama din poza e scoasa din stup deci a fost manipulata si apa ar fi trebuit sa se scurga. De asta ma gandeam ca ar putea fi miere capacita fermentata...

Muntoiu Radu

Citat din: Cradle din Ianuarie 13, 2015, 11:49:23 PM
La exemplul de rama familia a ajuns pana la leatul de sus , de ce nu s-a deplasat langa sau pe miere? A avut populatie prea mica?
Apicultorul respectiv spunea ca familia a murit recent, in ultima perioada geroasa. Deci probabil au fost surprinse de ger si nu s-au mai putut misca spre miere...