Impachetarea mea

Creat de Muntoiu Radu, Noiembrie 08, 2014, 09:18:22 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Citat din: Muntoiu Radu din Iunie 17, 2015, 10:53:19 AM
Ma voi apuca din nou 100%, mai ales ca am vazut ca se poate trai OK numai din albinarit.
La revedere tuturor!

Mult succes îți urez si eu si nu uita sa mai dai cate un semn de viață. Sănătate multa!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

serban

https://www.youtube.com/watch?v=hE75hfkAPKk
Ce părere aveți despre cum a împachetat albinele russul ăsta? Dacă cineva știe rusește rog să traducă.

serban

- 30 grade în termometru și el a pus doar un carton? :uimit:

oroles

Care impachetare? Nu vad nicio impachetare.  :rotfl: =))
Rusul are miere in stupi si de aceea  nu isi face griji. La cata miere are in stup le poate ierna o perioada si la Polul Nord.  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Am vrut să spun "împachetat".

bmdna

Citat din: serban din Octombrie 28, 2015, 07:26:07 PM
https://www.youtube.com/watch?v=hE75hfkAPKk
Ce părere aveți despre cum a împachetat albinele russul ăsta? Dacă cineva știe rusește rog să traducă.
Omul nu e rus, e ucrainean!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

serban


oroles

Am vazut si eu afisul de la stupina. Am incercat sa traduc, din ce mai stiu si eu. Sus scrie, tradus, Universitatea Nationala de Bioresurse. Jos nu mai inteleg. Sunt prea lungi cuvintele pentru mine... Desi citest cuvintele bine in rusa, de inteles inteleg doar ce seamana cu romana. Din ce vorbeste doar niste franturi inteleg...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

bmdna, ucrainean, rus e mai totuna. Limba ucraineana e mult asemanatoare cu rusa. In estul Ucrainei se vorbeste preponderent rusa (mai la est de Kiev). Stiu cazul penultimelor alegeri din Rusia, cand fostul presedinte, acum fugit la rusi, si-a atras din voturi vorbind la infruntarea finala televizata in rusa desi interlocutorul a folosit toata emisiunea limba ucraineana. Cea mai curata ucraineana, dupa mine, e ruteana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Eu as zice ca nu e totuna. Sint slavi, ca si polonezii, slovacii, bulgarii etc. Poate pentru unii este totuna, dar pentru un ucrainean, sigur nu e totuna, nu e deloc placut sa-l numesti rus. Problema cu limba este reala si are ca motiv faptul ca in perioada sovietica rusii nu au lasat limba sa se dezvolte. Asuprirrea limbii ucrainene a fost mult mai usor de facut decat cea a limbii romane. Pentru ca si rusa si ucraineana au radacini comune. Daca limba maternal nu o studiezi si la scoala ramai cu mari dificultati. Si eu stiu ce vorbesc.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

RazvanTi

Citat din: serban din Octombrie 28, 2015, 07:28:40 PM
- 30 grade în termometru și el a pus doar un carton? :uimit:

nu prietene. nu a pus doar un carton. a pus si MIERE si nu 3 kile ci minim 20 de familie.
AIA e cea mai buna impachetare.
eu nici macar cartonul ala nu il pun (2 urdinise si pa condens)
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

apivasmob

Citat din: RazvanTi din Octombrie 29, 2015, 08:52:11 AM
Citat din: serban din Octombrie 28, 2015, 07:28:40 PM
- 30 grade în termometru și el a pus doar un carton? :uimit:

nu prietene. nu a pus doar un carton. a pus si MIERE si nu 3 kile ci minim 20 de familie.
AIA e cea mai buna impachetare.
eu nici macar cartonul ala nu il pun (2 urdinise si pa condens)

Da nu orice carton, cutii de lapte si partea cu aluminiu inspre interior.
Sanatate tuturor apicultorilor

bmdna

Este o stupina didactica, experimentala a unei universitati. Am vazut mai multe filme de la aceasta stupina. In unele parti lucrurile astea se studiaza si la universitate. Ce se prezinta aici este doar un experiment. Sa nu credeti ca asa sint iernate familiile in aceasta stupina.

Ce spune omul este ca daca albinelor le scade temperature se produc niste procese in corpul lor care fac SA SCADA CONSUMUL DE HRANA si albinele sa traiasca mai mult. Deci, el vrea sa demonstreze ca albinele consuma mai putina miere atata timp cat temperature in cuib este mai mica. Izolarea cuibului in timpul iernii este factorul principal care face sa creasca consumul de miere in timpul iernarii. Au fost lasate sa ierneze in aer liber 5 familii fara niciun fel de izolare a cuibului (pe la ei e foarte populara iernarea in adaposturi si restul stupinei este bine mersi in adapost).

Acel carton a fost pus numai ca albinele sa nu propoliseze plasa. La primul control din 20.12.2012 albinele trecusera deja de o perioada cu ger de pana la minus 20 de grade. In timpul controlului erau minus 12 grade. La iernarea fara izolare se produce promoroaca pe pereti, pe rame si pe Capac. Pe 28 decembrie 2012, la controlul urmator temperature era in jur de 0 grade. Pe folie era apa si omul a avut niste momente de ezitare si a decis sa o puna totusi la loc. La familia puternica nu mai este promoroaca.

Omul pare destul de dezorientat. A gasit la unul din stupi inchis urdinisul si a oscilat intre a-l deschide in variant cu gaurele mici sau a-l deschide de tot. pana la urma l0a lasat deschis de tot. De regula e bine sa se inchida urdinisul cu plasa ca sa nu deranjeze pitigoii.

Al treilea control este spre primavara (27.02.2013). Una din familii care a intrat in iarna pe 4 rame inca era in viata si avea si un zbor de curatire. Arata cum se poate stimula acest zbor deplasand capacul, asa proceda el cand avea putini stupi. Tot acum zice el ca soarele puternic bate prin aerisirile din acoperis si face ca albinele sa devina active si sa se ridice sub plasa. Ca sa evite activearea albinelor si ridicarea sub plasa, la aceasta data el le pune pernele izolatoare.

Dupa operatia asta, a mai venit un val de frig pe 22.03 a nins un strat de 80 de cm de zapada iar temperature ajungea noaptea la minus 15 grade.

Nu o sa-mi permit sa comentez ce a facut acest om. Pot doar sa spun ca eu nu voi face niciodata asa ceva cu albinele mele.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!