roitul

Creat de barby, Iunie 16, 2012, 08:57:00 PM

« precedentul - următorul »

barby

buna dragi colegi...vin si eu in fata domniilor voastre cu o intrebare..am ajuns la nr de 10 stupi din care 5 batrani si 5 roi.as vrea ca din cei cinci batrani sa mai fac unul.care ar fii metoda pe care mi-o recomandati?am regine imperecheate in toti 10.va multumesc si astept cu interes sfaturi

apivasmob

Dupa mine este de ajuns crestere a efectivului cu 100%. De la familii mai ridici cate o rama si ii ajuti pe cei tineri.
Sanatate tuturor apicultorilor

barby

sa inteleg ca nu exista varianta de a mai putea face unul?

Obombo

Scoti cate o rama cu puiet si miere din cei cinci stupi, le bagi intr-o lada, mai pui si o regina in colivie si duci stupul la vreo trei km.
Daca nu poti, mai scuturi albinele de pe cateva rame cu puiet necapacit si dai sirop.

barby

dar nu va iesii scandal intre albine fiind din stupi diferiti?

G. Iulian

Citat din: barby din Iunie 16, 2012, 10:52:43 PM
dar nu va iesii scandal intre albine fiind din stupi diferiti?

Pune-le vreo 2 ore la distanta de 2 cm una de alta(ramale) si dupa le apropii, sau cum ziceaua unii colegi stropeste-le cu putina tuica slaba sa li se uniformizeze mirosul.  :ok:

barby

multumesc mult..dar daca nu am sa le bag regina ele isi vor face?

Adrian Roman

Da, daca vei pune o rama care are si oua, deci si larve de una, doua zile, din care vor face botci de salvare. E varianta cea mai la indemana, dar cea mai proasta calitativ, si vei avea cam o luna de pauza in dezvoltarea roiului. Mai bine cumperi o matca fecundata cu care sa faci un roi. Dar ai fost sfatuit foarte bine , ca sa intaresti cei cinci roi, decat sa mai faci unul, care abia anul viitor ( daca trece cu bine iarna ) va fi familie serioasa, pe langa ca slabesti familiile mari, din care obligatoriu trebuie sa scoti rame cu puiet care eclozeaza, ca sa dai la roii ce-i ai deja. REGULA : mai bine unu bun, decat doi slabi !!! :nod: :hi:

relutu

Buna ziua imi puteti spune si mie am vreo sansa sa scot un roi dintr-o scorbura fara sa ii stric omului copacul,Exista vreo metoda.?

dedu

Daca este roiul acolo si este aproape de tine apoi poti face altceva: lasi roiul acolo,la toamna sufli cu o pompita niste varachet sa nu moara din cauza varoua si la anul la salcam iei vreo 2-3 roi:)
Probabil poti lua albina culegatoare,o parte,dar nu prea vad cuc e te-ar ajuta asta prea tare,parerea mea este sa il lasi in pace si sa faci bine sa i dai niste varachet la toamna.Te salut
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

relutu