De ce nu a avut nectar anul acesta salcamul ?

Creat de yb, Mai 30, 2012, 09:43:30 AM

« precedentul - următorul »

yb

Ma ocup de stupi de vreo 40 de ani,dar productie slaba la salcam ca anul asta am intilnit doar de 3-4 ori . Am citit cam ce spun cartile despre conditiile climatice propice pentru o secretie buna de nectar dar teoria nu prea da cu practica intocmai.Vreau sa cunosc si alte pareri,poate la unii a dat bine salcamul.

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dan.smarandoi

Cred ca l-ai lamurit pe om de ce a mers salcamul prost cu linkul respectiv si functia" sarci"Eu cred ca salcamul ca si alte plante poate suferi din cauza schimbarilor de clima,si poate o fi avand si el ceva boli ca orice planta.In zona mea nici macar frunze nu are(sunt aricite)iar florile observ ca de la an la an se trec mai repede.Cand eram mic la Hanul Conachi in Jud Galati se tinea floarea salcamului.Salcamul tinea 10-15 zile,acum in cateva zile e gata. Am fost si in padure si varfurile sunt uscate,ici colo cate o creaca verde,sau ceva lastari.Dupa parerea mea e posibil sa fie chiar un virus ceva referitor la frunzele  aricite,am cautat si eu cu functia sarci ,si nu am gasit nimic despre bolile salcamului,doar pareri ale apiculotorilor cum este si aceasta

marius_vfp

domnule smarandoi ce varsta are acea padure de salcam? , productia maxima o da salcamul cand are varsta de 18 20 ani , daca e prea batran peste 40 e deja trecut de a 4 generatie trebuie dat la taiat . e ca si un mosneag care nu mai poate. :nudie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

yb

Nu mi-e lene sa mai plec o data de pe forumurile astea ,ca am mai facut-o...Cu sarci-ul nu prea am timp si unde m-ai trimis tu,Razvan Ti, n-am gasit raspunsul la ce intrebam eu.Dar, parafrazandu-l pe Sorin Oprescu :"unii erau cu tatal la serviciu "cand eu faceam apicultura.Lipsesc o saptamana si apoi vad daca mai merita sa intrebi ceva pe aici...

Calin Catalin

Citat din: yb din Mai 30, 2012, 09:43:30 AM
Ma ocup de stupi de vreo 40 de ani,dar productie slaba la salcam ca anul asta am intilnit doar de 3-4 ori . Am citit cam ce spun cartile despre conditiile climatice propice pentru o secretie buna de nectar dar teoria nu prea da cu practica intocmai.Vreau sa cunosc si alte pareri,poate la unii a dat bine salcamul.

Probabil ati avut in zona un cumul de factori:
- padure batrana sau prea tanara - care da mai putin nectar
- vremea rea care nu a permis albinelor sa iese prea mult timp la cules in timpul infloririi
- floarea sa fi tinut mai putin/ sau a fost afectata de ger
- diferite conditii care au redus secretia normala de nectar
- familii insuficient dezvoltate pentru a putea valorifica eficient culesul la salcam
- aglomeratie prea mare de familii de albine pe un perimetru limitat
-etc

Dumneavoastra va puteti da seama mai bine
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dan.smarandoi

#6
Salcamii sunt tineri,nu stiu varsta,dar sunt ca mana,cel mult ca piciorul de grosi.Cu prima ocazie poate fac niste poze.Uscaciunea poate fi si de la anii secetosi anteriori,dar din ce stiu eu,salcamul este destul de rezistent si cu radacini adanci.Ciudat este ca si cei din zona de lunca sunt la fel,si acolo nu mai poate fi vorba de lipsa apei


tassevasi

Citat din: yb din Mai 30, 2012, 10:10:10 PM
Nu mi-e lene sa mai plec o data de pe forumurile astea ,ca am mai facut-o...Cu sarci-ul nu prea am timp si unde m-ai trimis tu,Razvan Ti, n-am gasit raspunsul la ce intrebam eu.Dar, parafrazandu-l pe Sorin Oprescu :"unii erau cu tatal la serviciu "cand eu faceam apicultura.Lipsesc o saptamana si apoi vad daca mai merita sa intrebi ceva pe aici...

  Domnule ,asa sunt tinerii care cred ca toti ne pricepem la la PC.
  Noi le-am cumparat antai  lor si noi am ramas in urma cu toata tehnica aceasta ,ei nu ne inteleg .
   Numai bine
 

edy

Se spune printre noi apicultorii ca in 10 ani doar odata salcamul da productii foarte bune,desi cred ca salcamul este o planta destul de gingasa in special la frig si ploile reci din primavara iar secretia de nectar este influentata in mod direct tocmai de acesti doi factori meteorologici-temperatura si umiditatea din aer sau atmosferica.
Iata de ce trebuie sa avem familii foarte puternice dar nu in pragul roirii,cu multe albine tinere si culegatoare ,cu suficient spatiu de depozitare a nectarului pentru a valorifica din plin marele cules de la salcam care tine din ce in ce mai putin,dar daca in timpul inflorirri acestuia ploua neincetat sau este frig,nimeni nu poate face miracole.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

balasbebe

Trebuie retinut ca in anii cu ciuperci multe nu veti recolta prea multa miere. Asa a fost si in 2010

yb

Da,edy, asa este-temperatura si umiditatea sunt factori esentiali la producerea nectarului:
-la peste 35 grade secretia inceteaza complet iar in sud pina pe 5 mai cind ,prematur, a inflorit salcimul a fost seceta si temperatura 30-32 de grade.
-umiditatea optima 60-80% nu a fost nici pe departe atinsa la inflorirea salcimului.
Dar eu credeam ca salcimul a dat f. prost cam la nivel national (toti prietenii se pling),dar vad ca sunt forumisti care-mi explica din ce cauza stupii mei n-au pus miere la salcim.
Asta e ,daca n-am folosit "sarci"-ul ca sa invat...
In rest-vorbim discutii.
Cu stima!

andrei_calinescu

Fi linistit YB, nu stupii tai au fost de vina.
Salcamul 1 si 2 a fost calamitat.
Eu am avut 30 de familii in padure la Moldoveni(langa Dridu), in buzele padurii.
Inflorirea a durat 5 zile, floarea fiind palita de canicula. Ce au cules au consumat ulterior in acea luna de ploi fara intrerupere.
I-am spus unui prieten: "Frate salcamul anul asta a durat 3 zile, cat o poveste de dragoste".
Amvrut sa duc alta stupina la deal, unde salcamul era ofrumusete. A inceput luna de ploi si a fost tocat.
Asa ca nu vad ce miracole asteptai de la salcam anul asta.
Poate cei care au atacat salcamul 3 la munte sa fi facut ceva.
Mai mult de atat, familiile au avut de suferit deoarece dezvoltarea de primavara a fost catastrofala, fara rapita , fara fructiferi.
Si nu e doar parere traita personal, am vorbit cu o pleiada de apicultori, inclusiv din institut.
Anul asta miere ioc. Vom creea rasa Apis mellifera furajatus.

cornelioandanciu

         Eu anul asta cand am stors mierea de salcam, cam patru kile pe stup, am vazut ca de fapt era miere de papadie si de pomi fructiferi! :yahoo_cry:
Va salut.

Kov iulian

Si totusi vom face ceva ?


ma uit la noi cum stam si ne plangem de mila ca am fost calamitatii, ca uni nu vom putea respecta cantitatile de miere pe care le vom preda
in cadrul masurilor europeene .


Putem cere sa sa ia in considerare problemele avute si astfel sa putem accesa si anul 4 ?

Bătrânul

In orice contract pe lume; CAZUL DE FORTA MAJORA  exonereaza de nerespectare  :bravo: