Apicultura Moderna

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2008, 12:14:33 AM

« precedentul - următorul »

D006

bee-lover  Eu zic ca si posturile dumneavoastra au fost citite de multi si multi le-au gasit interesante.

PricopArthur

Iar m-ai prins pe picior gresit. Dar incerc intr-o fraza: albinele sa munceasca, si nu stuparul. El, saracul trebuie doar sa duca mierea la piata, si la nevoie sa o si extraga din stup.
Anul acesta am umblat in cuiburi doar in primavara. In rest doar extractie. Acum in toamna e a doua oara cand iau cuiburile la mana.
Miere multă şi inimă curată!

D006

D-le Drone, generatie de generatie sintagma "Apicultura Moderna" se reconfigureaza. De ce? Pentru ca tehnologia , cunostintele , conceptul ... sunt variabile percepute diferit in timp.
Astazi apicultura moderna este implementarea unei tehnologii apicole  de inalta performanta.
Dau ca exemplu rezumatul unui studiu:
"Scopul studiului are ca scop evaluarea economica a unei tehnologii moderne de inalta performanta pentru cresterea albinelor in familii cu putere sporita. Noua tehnologie elimina dezavantajele tehnologiei traditionale care utilizeaza doar culesurile naturale de la salcim , tei, floarea soarelui, flora spontana, de cele mai multe ori afectate de conditiile climatice nefavorabile ( seceta, ploi ), ceea ce face ca in sezonul de iarna si in perioada critica pina la primul cules sa se piarda o insemnata cantitate de albina. Tehnologia moderna asigura un spor de albine de 75 %, cresterea capacitatii de ouat a matcii cu 33 %, reducerea cu 50 % a pierderilor de albina in sezonul de iarna, cresterea productiei cu 20 % la miere, cu 50 % la propolis, cu 33 % la polen, cu 50 % la roiuri, cu 60 % la laptisor de matca si cu 50 % la venin de albina. Ea se bazeaza pe un management stiintific al hranirii albinelor prin aplicarea de hraniri de stimulare, de completare si proteice ( turte de polen si/sau substituenti de polen ca laptele praf degresat si turte de soia ), care presupune costuri specifice ce variaza intre 9,73 – 10,06 USD/ familie/an. Cheltuielile totale de crestere a albinelor au fost estimate la 17,83 USD/familie/an, din care 55,5 % cheltuieli cu hranirea , 3.2 % cu tratamentele, , 6,8 % cu inlocuirea matcii, 13,5 % cu procurarea de rame si faguri noi, 17,4 % cu transportul in transhumanta si restul de 3,6 % cu forta de munca. De la o stupina standard (100 familii de albine cu capacitate sporita ) se poate obtine un venit anual de 12.100,4 USD cu 55,9 % mai mult decit in cazul stuparitului traditional. In concluzie, noua tehnologie asigura o eficienta biologica si economica ridicata, un spor de profit de cca 3.350 USD, adica un profit cu 48 % mai mare decit in cazul tehnologiei clasice. "  Popescu A. , Guresoaie I.
Maine... cine poate sti? Doar intuim.
Cu stima.

D006

Candva am fost adeptul folosirii a tot ce aparea nou in acest domeniu dar pe parcurs prin n comparatii am ajuns ca atunci cand lucrez la o familie de albine sa ma intreb cum se organiza familia respectiva acum 10000 de ani si nu ce metode moderne sa aplic(care costa)Apicultura este singura sursa de venit a subsemnatului si bineanteles ca am o evidenta stricta a costurilor si profitului.De la inceput le-am spus" fetelor''ca nu dau nici un leu de la mine pt.investitii.Daca vor investitii sa munceasca.Sper sa nu fi fost inteles gresit.Asta sunt dar promit  sa fiu mai modern daca cineva ma convinge ca pot castiga si numai1000 lei in plus.

PricopArthur

Citat din: drone1952Prietene PricopArthur,
Sincer  nu am interesul sa prind pe cineva pe picior gresit cu atit mai putin pe tine.
"Anul acesta am umblat in cuiburi doar in primavara."Afirmatia ta imi aduce aminte de un englez bun stupar pe la inceputul celui de al 2 lea razbel, era clasic ptr ca umbla la albine(in cuib) doar de 3 ori pe an in martie prin august si pe la sfirsitul lui septembrie. Fata de altii avea o recolta de invidiat. Ceea ce la facut personj de legenda a fost faptul ca pe la mijlocul luni martie se uita la stupi si la care intr-o zi insorita nu vede activitate multumitoare la urdinis a 2 a zi de dimineata astupa urdinisul punea stupii pe roaba si dadea o tura in jurul gradinii.Nimanui nu a spus de ce face asta este o enigma ptr cei care l-au cunoscut.
"albinele sa munceasca, si nu stuparul"De acord dar asta presupune cunostinte temeinice de stuparit.
Cu stima
PS. Sper sa nu te supere povestioara adevarata 100%
Nici o problema.
Oare sa fac si eu o pista pentru roaba?
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Miere multă şi inimă curată!

D006

D-le Drone, in cele doua directii merg si vor merge multi "carausi" care vor spune ca argumentele lor sunt mai PRO. Trebuie sa recunoastem ca atata timp cat din apicultura nu vom scoate un minim de profit amploarea ei scade.
Cum nimeni nu isi doreste acest lucru tehnologia, de exploatare,  se va adapta curentului BIO. Semnalul de alarma s-a tras: nu numai in apicultura, ci si colateral. Argumentul "organic" este tot mai puternic ducand si apicultura in aceeasi directie.
pt. studiu: http://www.georgikon.hu/jcea/issues/jce ... a42-10.pdf

filip

Am vazut ceva de neimaginat.La chinezi faceau intr-o zona de munte polenizare manuala .Recoltau polen iar cu ajutorul unor pene  de pasare faceau polenizarea perilor.Regretau faptul ca au disparut albinele in zona lor.Regretele vin intodeauna prea tarziu.Daca stau si analizez strict economic imi pare rau de investitia in albine,cumparam de banii respectivi terenuri ,etc,eram mult mai castigat.Asa am satisfactie sufleteasca si o bruma de iluzie ca maine va fi mai bine. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

In 1998 am cumparat o stupina, de la un cetatean. Acesta urma sa plece, definitiv in Ungaria.  Acum, vineri, mi-a facut o vizita, dupa 10- ani.  A zis ca el obisnuieste sa puna miere pe o farfurie, sa mai vada cate o albina, sa o poata mangaia cu privirea. I-am zis, ca pot sa-i ofer cateva familii gratis. Desi sta undeva la tare, legile sunt asa de aspre, incat nu-si permite sa aiba albinele.
Poate cei care fac legi, care vor sa distuga ce a mai ramas, o sa dea o lege si la no, ca sunt in stare de orice.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Inteesant. Mi-a placut expresia "Munca apicultorului s-ar putea numi deci "agricultură aeriană"."
Miere multă şi inimă curată!