Soareci

Creat de dragos2006, Octombrie 18, 2008, 11:53:11 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Citat din: tepes v din Decembrie 03, 2013, 11:00:55 PM
Citat din: PricopArthur din Decembrie 03, 2013, 01:24:26 PM
Lipiciu de soareci e foarte bun,  grattie de urdinis si mai bune.
Daca pisicuta  dumneavoastra  manaca  un soricel  de pe hartie, va muri  si ea.
[/quote
lipiciul nu ii toxic!
Lipiciul nu e toxic, dar se lipeste si prin matele pisicii. Probat din pacate.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinasebes

am si eu probleme cu chitcanii, problema e ca mi-au intrat cu gratiile puse la doi stupi. greu de crezut, dar probat de mine. in ian. am pus turtele si nu aveau nimic, chiar am miscat la unii si de rame, iar saptamana trecuta an gasit doi stupi nenorociti si un soarece pe care din pacate l-am scapat. am ridicat gratia si a fugit. gratiile au fost puse puse din noiembrie.
momelile plac si la cainii vecinilor, mi le curata cum le pun. am pus acum pastile si in lazi.
graul rosu l-am vazut mancat numai miezul, era desfacut ca semintele de floare. or fi vazut vreun film si s-au plictisit.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

vioso

Daca un soarece e hotarat sa intre in lada tot va intra chiar si cu gratie la urdinis, va spun asta deoarece am patit iarna aceasta mi-a spart lada in lateral .

MOTANUL

Citat din: albinasebes din Februarie 10, 2015, 11:41:32 PM
am si eu probleme cu chitcanii, problema e ca mi-au intrat cu gratiile puse la doi stupi. greu de crezut, dar probat de mine. in ian. am pus turtele si nu aveau nimic, chiar am miscat la unii si de rame, iar saptamana trecuta an gasit doi stupi nenorociti si un soarece pe care din pacate l-am scapat. am ridicat gratia si a fugit. gratiile au fost puse puse din noiembrie.
momelile plac si la cainii vecinilor, mi le curata cum le pun. am pus acum pastile si in lazi.
graul rosu l-am vazut mancat numai miezul, era desfacut ca semintele de floare. or fi vazut vreun film si s-au plictisit.

Eu pt. prima oara nu am mai gasit; Am inchis sertarul la subar - si nu a mai putut sa intre.
2. Am pus grau otravit intr-o pozitie in care nu putea sa-l ia nimeni (vânt, pasari - etc); Doar soarecul vrajmas putea ajunge in ungherul ala.

Nu am mai gasit 1 boaba - a mancat tot.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

albinasebes

pe cand s-a invatat cu pastilele a murit cainele vecinului. imi pare rau de caine pt ca vecinul stia problema si nu l-a interesat. macar a scapat de cipuit.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

davcosti

Nu am mulți Stupi, dar am și picioarele suporților metalice și se urcă mai greu șoarecii sau chițcanii! Dar cel mai bine, se găsește lipici contra șoarecilor la Bricodepot-Bricostore. Se pun cartoane de ambalaj cu lipici întins pe ele pe lângă stupi,pe sub stupi și care au călcat acolo rămân lipiți! În foto se disting doi chițcani și un Șoarece care au picat testul... :rotfl:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

MOTANUL

Dar lipici separat nu gasesti ? sa dai tu la fata locului pe picioarele suportilor de metal (sau cum este la mine pe picioarele de lemn).

Ma gândesc ca pe langa soareci nu ar mai urca nici alti daunatori (la mine se urca frecvent: soparle, urechelnite, broaste).
E plin de urechelnite vara.

In carte scrie sa dai cu var; A incercat cineva si a fost eficient?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0