Apis Ines

Creat de ionelnistor, Iunie 08, 2015, 12:15:17 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: Eugen B din Octombrie 24, 2016, 11:57:37 AM
La filamrea din 20 octombrie am observat ca familia respectiva nu prea are mancare deloc pe rama unde era matca, filmuletele le-am vazut acuma fugitiv ca nu am timp sa le vad complet.
CAre e treaba cu mancarea la ei? Le mai bagi turte?
Si daca iernati cu ampora doar intr-o parte a cuibului?
E indicat ca impachetarea sa se faca in doua etape la roi.
Acea rama a avut puiet,nu e indicat sa fie scoasa ori data la marginea cuibului pana la eclozionarea puietului.
La impachetarea definitiva se face si redistribuirea de rame cu miere (ramele cu miere capacita ,surplusul de la fam se vor da la roi)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionelnistor

Citat din: Eugen B din Octombrie 24, 2016, 11:57:37 AM
La filamrea din 20 octombrie am observat ca familia respectiva nu prea are mancare deloc pe rama unde era matca, filmuletele le-am vazut acuma fugitiv ca nu am timp sa le vad complet.
CAre e treaba cu mancarea la ei? Le mai bagi turte?
Si daca iernati cu ampora doar intr-o parte a cuibului?
Stimate Eugen B,
multumesc pentru interesul fata de albine si pentru vizionarea filmelor postate de noi!
Apreciez sinceritatea si perspicacitatea dumneavoastra! Aceste roiuri au fost formate cu regine crescute in august, fiind structurate de la o rama cu hrana si o rama cu puiet. Pas cu pas au crescut, fiind ajutate cu cate o rama de puiet capacit pe saptamana. Dar cu toate acestea nu au ajuns la o populatie suficienta pentru a trece iarna. Asa ca am luat decizia de a le unifica. Hrana vor primii rame cu miere de la rezerva. Daca nu v-a fi suflicient am pus deoparte cateva bidoane de miere poliflora (salcam nu a fost suficient pentru a ramane in stoc, iar pe floarea soarelui am iernat anul trecut si a fost jale...) si le voi servi in punga miere cristalizata.
Cu stima, Ionel

ionelnistor

Citat din: filip din Octombrie 24, 2016, 12:09:32 PM
...
La impachetarea definitiva se face si redistribuirea de rame cu miere (ramele cu miere capacita ,surplusul de la fam se vor da la roi)
Stimate dnule Filip,
Multumesc frumos pentru interesul fata de albine si pentru vizionarea filmelor!
De asemenea observatia dumneavoastra este corecta, in mod normal asa este de procedat, dar mi-am propus sa pun reginele in izolator si pentru a urgenta procesul era necesar eliminarea ramei sau ramelor cu puiet. Acest l-am realizar facand rocada de rame cu familiile deja structurate pentru iarna, punand acolo puietul si aducand rama cu hrana.
Este foarte buna recomandarea ca surplusul de rame cu hrana din familii sa se copleteze la roiuri!...
Fie ca voi apela la ramele de la rezerva si din familii cu certitudine dupa unificare vor avea suficienta hrana.
In rest va doresc multa sanatate!
Cu stima, Ionel

yulian

Citat din: ionelnistor din Octombrie 24, 2016, 09:36:51 PM
salcam nu a fost suficient pentru a ramane in stoc, iar pe floarea soarelui am iernat anul trecut si a fost jale...)
Salut,
Ce te face sa crezi ca mierea de FS a fost problema stupilor? Ai avut loturi comparative? Eu iernez pe FS dar nu am vazut problem deosebite.
Multumesc.

ionelnistor

Citat din: yulian din Octombrie 25, 2016, 07:38:57 AM
Citat din: ionelnistor din Octombrie 24, 2016, 09:36:51 PM
salcam nu a fost suficient pentru a ramane in stoc, iar pe floarea soarelui am iernat anul trecut si a fost jale...)
Salut,
Ce te face sa crezi ca mierea de FS a fost problema stupilor? Ai avut loturi comparative? Eu iernez pe FS dar nu am vazut problem deosebite.
Multumesc.
Stimate Yulian,
Situatia s-a prezentat astfel, familiile care au facut cules la FS si au iernat pe miere de Fs au avut probleme, roi tarzi care nu au  fost la cules de FS si au iernat mai de graba pe sirop au fost bine.
Mai mult, vecinul a scos mierea din familii de productie, dar nu si din roi; astfel el nu a avut probleme la famili ci doar la roi.
Asa ca eu am concluzionat ca fie este o problema legata de toxicitatea implicita a florii soarelui fie de utilizarea excesiva a neonico de catre fermier.
In rest multa sanatate!
Ionel

Eugen B

Domnu Ionel eu la roi am dat mancare saptamanal. Si se observa acest lucru. Chiar nucleele au ajuns pe 3-4 rane albina.
Am facut si eu unificari. Dar mai am ceva roi slabi care ii tin de rezerva. In caz de frig mare ii bag in casa.
La mine in vest de 2-3 ani iernile nu au fost geroase.
De anul viitor nucleele le fac putin mai tari si daca nu folosesc matcile le tin pt la primavara.
Nu folosesc izolator si nici nu cred ca voi folosi.

ionelnistor

Citat din: Eugen B din Octombrie 25, 2016, 07:42:10 PM
...
La mine in vest de 2-3 ani iernile nu au fost geroase.
De anul viitor nucleele le fac putin mai tari si daca nu folosesc matcile le tin pt la primavara.
Nu folosesc izolator si nici nu cred ca voi folosi.
Domnul Eugen B,
Aveti perfecta dreptate cand va referiti la situatia din vest, diferit erau lucrurile in Tg jiu fata de Berindei in jud Olt.
Aici nu numai ca este umiditate mare (cca 2-3km de raul Olt) dar mai sunt de cateva ori in  timpul ierni vanturi foarte puternice si inghet.
In concluzie cea ce in Tg Jiu treceau iarna cu bine (ma refer la roirile slabe) aici sunt sortiti pieiri.
Dincolo de aceasta dura relitate mai este un scop cu izolatorul: iernarea reginelor de rezerva cu costuri cat mai optime.
Multa sanatate!
Ionel


oroles

Din experiența proprie iti spun ca doua roiuri tinute in aceeasi cutie duc la subdezvoltarea unuia dintre ei. Sunt doua cauze: predispoziția mai mare catre furtisag si diferențele de cantitate de feromon dintre matci. Am 3 stupi 2 in 1 si unul 3 in 1.  Mereu am avut probleme cu ei. Am pierdut mai multe matci la imperecheat, unul se popula cu albina de la celalalt etc. Ce ai tu acolo e bun doar pentru iernat. Vorba lui nea Nicu Vacaroiu "Parerea mea!"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

#69
hai mai oroles ca nu stii nimic!
dai si tu acolo cu parerea...  :lol:

o familie puternica, cu 4 roi sau 2roi in cap, cu contributie termica prin plasa? buuuun!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

balasbebe

Eu greu a hotarasc sa omor o matca. Ma bucur primavara cand gasesc cate o matca lipsa sa pot unifica. Daca vrei sa vinzi o matca vei vedea ca este mai mare consumul de miere decat pretul ei.

oroles

Citat din: RazvanTi din Octombrie 27, 2016, 10:02:27 AM
hai mai oroles ca nu stii nimic!
dai si tu acolo cu parerea...  :lol:

o familie puternica, cu 4 roi sau 2roi in cap, cu contributie termica prin plasa? buuuun!
Am inteles bine ce zice colegul. Eu as fi folosit catul direct peste cuibul unei familii, cu urdinis separat. 4 roiuri e cam mult... Eu am lasat un nucleu alcătuit din 4 rame de cat 1/2 dezasamblabile. L-am lasat pe locul lui si l-am izolat putin. Ramele sunt full de miere. Albina este cam putina dar sper sa treaca im primavara. Vad ca unii se  pregatesc de unificari, la ves lucian inca culeg. La mine nici zboruri de curatire nu am.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Salutare,in spatele primelor fotografii se ascunde o problema mult mai grava decat gaselnita ,aplatizarea capaceli puietului se datoreaza nosemei ceranae care este in stadiu avansat,netratat acel stup are sanse mici sa treaca iarna.

Poza cu pricina.

marian sima

Si poza pusa de nea Stefan ,unde avem iar gaselnita dar e o rama sanatoasa deoarece capaceala este bombata ca la o familie de albine sanatoasa.

Eugen B

Am multi roi 2in 1 acasa si le merge f bine