cand punem turta

Creat de dragos2006, Ianuarie 04, 2010, 08:53:28 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: dragos2006Eu zic ca se vede la numaratul banilor !nn :wink:
E bine  si  asa. :hi:

dorindafi

Citat din: dragos2006Frate bucovineanu stai putin ori Apifonda ori zahar cristalizat ? e o mare diferenta intre ele.
  Eu incep sa pun cate o turta pe rame si la sfarsitul lui ianuarie ma uit care familie a consumat-o .  Mai ales ca in zona mea in jur de 15 ianuarie incepe ponta la matca.
  Un kg. miere de salcam = 3 kg.  Apifonda.
  La 15 februarie daca vremea permite incep stimulare cu sirop din zahar invertit in cantitati mici.
:hi: mai fratioare daca la 15 feb. incepi stimularea salcamul cand infloreste la tine pt. ca la mine dupa 20 martie imi permite temperatura sa incep stimularea :smile:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

La mine dupa 20 martie infloreste cornul .
  Dupa cum evoluiaza vremea stimularea va incepe undeva intre 20 februarie si 1 martie , bineinteles cu cantitati mici.

ionut.api

Citat din: dragos2006Si rama cu miere tot un fel de turta este ... 
  Prefer zahar pudra cu miere si Protofil dar de cand  a aparut  Apifonda cumpar gata preparat.
puneti si putin protofil peste apifonda?
eu cel putin le dau apimel si le stropesc(turtele) cu putin protofil. ce parere aveti?

D006

Si pe mine ma bate gandul la asa ceva dar anul acesta am in vedere o stimulare precoce cu sirop si protofil . Totul depinde de vreme..

D006

BUNA SEARA .. am si eu intrebare
am vorbit cu un stupar mai in varsta si mi-a zis ca sa pun turta cam pe la mijlocul lui februarie din cauza ca albinele consuma turta si apoi si apuca de ouat  si ingheata puietul (vreau sa apun ca familiile stau cam rau cu mancarea :sad: )
dumneavoastra ce ziceti cand ar fi mai bine ??????
ms  la revedere :hi:

dorindafi

stuparul de care vorbesti cati stupi ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

eu am doar doi
:smile:sunt incepator

sfantul spiridon

Citat din: VLAD VASILEBUNA SEARA .. am si eu intrebare
am vorbit cu un stupar mai in varsta si mi-a zis ca sa pun turta cam pe la mijlocul lui februarie din cauza ca albinele consuma turta si apoi si apuca de ouat  si ingheata puietul (vreau sa apun ca familiile stau cam rau cu mancarea :sad: )
dumneavoastra ce ziceti cand ar fi mai bine ??????
ms  la revedere :hi:
daca stau rau cu mancarea acum, le pui turta acum!!!!!!!!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dorindafi

Citat din: VLAD VASILEBUNA SEARA .. am si eu intrebare
am vorbit cu un stupar mai in varsta si mi-a zis ca sa pun turta cam pe la mijlocul lui februarie din cauza ca albinele consuma turta si apoi si apuca de ouat  si ingheata puietul (vreau sa apun ca familiile stau cam rau cu mancarea :sad: )
dumneavoastra ce ziceti cand ar fi mai bine ??????
ms  la revedere :hi:
:zzz: fratioare cand vei prinde o zi prielnica le poti introduce turtele daca nu mai rame cu miere :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

puiu

Daca stai rau cu mancarea si pastura putem pune turta cu polen fara probleme.Nu uita peste ceva timp sa verifici si adaugi serbet,...apiinvert,etc. In raport de starea familiei de albine si a vremii din zona. :hi:

D006

si eu zic tot asa ,cind prinzi o zi mai insorita cu temperaturi peste 0 grade  nu mai sta pe ginduri pune turte ,mai ales dc zici ca stai rau cu rezervele

D006

Nu stie nimeni cum va evolua vremea in continuare deci mai indicat este o punga cu miere acum numai in cazul ca nu mai au mancare si turta mai tarziu dupa un zbor de curatire sau cu cateva zile mai inainte daca este previzibil acel zbor.

D006

Turta incarca mai repede intestinul albinei  continand polen sau inlocuitori iar acestia se consuma pt cresterea puietului si albinele tinere dar in lipsa mieri vor consuma toate ,dar parerile fiind inpartite tu hotarasti uni vezi ca pun din decembrie.

puiu

Decat miere mai bine APIINVERT. E mult mai indicat.