dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Capsele acelea se folosesc pentru a impiedica intrarea sarmei in lemn! Se gasesc la magazinele cu unelte/echipamente apicole sau pe la targurile apicole. Sunt cam 1000 buc/punga (acolo unde comerciantul este corect, pentru ca au existat si cazuri cand se spunea ca sunt 1000 si erau doar 800 :rusine: )
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fiug1970

aaaaa,sant speciale pt.apicultura.Credeam ca-i una inventie ad-hoc!merçi pharaonu75 pt.info.

sandupop

@ uve
Daca poti spune....  cilindru pneumatic de asta de unde se poate procura? la ce a fost folosit initial? Excelenta idee. Felicitari. :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

uve

 Cilindrul pneumatic nou se poate procura de la firmele care comercializeaza compresoare si diverse scule cu actionare cu aer .Eu colaborez cu Gica Impex Arad , punct de lucru Sebes .Noi sunt destul de scumpe . O sa mearga destul de bine si manual sau cu "cilindru " facut acasa :din furtun de pompieri .O sa deschid un subiect nou pe aceasta tema .Dar se pot adapta cilindri de franare de la masini sau remorci (care au franare pe aer) sau mai sunt pe la utilaje aruncate la fier vechi.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Am gasit unul la o instalatie de scos caucicurile de pe jante ( de alea de la vulcanizare) dar este blocat o sa incerc sa-l desfac.. mai tinem legatura daca nu te superi
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cetin

Cred ca nu peste mult timp vom cumpara rame cu capse montate. Cine va veni primul pe piata va goli cel mai repede masina cu rame la targurile apicole!

sandupop

Asta asa este...dar pana atunci le facem singuri... sau mergem noi la targ.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

uve

Stupii facuti de noi , la comanda ,au si ramele montate , capse , insarmate cu sarma inox diametru 0,5 mm .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Cu frezarea aia la corpuri m-ai spart! =))
Stiam ca iti sta mintea la inovatii, dar chiar asa?!?! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

uve

Coltarele sunt din tabla de inox 0.7 mm grosime, se monteaza numai pe magazii la partea inferioara a acestora.Magazia asezata pe capac se sprijina pe aceste coltare si nu striveste albina(clientul a cerut ca podisorul sa fie din scandurele, la nivelul partii superioare a cuibului).Apa ce se scurge nu mai
"zace " in coltar . 
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Domnule Faraonu75 ,sincer , n-am vrut sa va "sparg",mai ales acum inainte de meciul Stelei (in care o sa-i batem de-o sa le sara fulgii, sa vada ei cine-o inventat fotbalul  :hippo:) Si ca sa nu curga berea prin "spartura" m-am gandit s-o petecesc cu un filmulet ( poate mai dreg busuiocul ).
maner stup inox 001
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Citat din: uve din Martie 14, 2013, 08:47:23 PM
...mai ales acum inainte de meciul Stelei (in care o sa-i batem de-o sa le sara fulgii, sa vada ei cine-o inventat fotbalul  :hippo:) ...


Pai englezii au cam inventat fotbalul! :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

este  super dar mie nu-mi place.
ce impiedica tablitza aia de 1mm sa se indrepte spre exterior cand voi ridica un stup de 70j de kile?
asta fiind o valoare medie e greutatii in pastoral.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

uve

Si daca va spun ca "tablita " aceea tine 1000 Kg (o tona / pereche ) ce ziceti ?
A fost proiectata in asa fel incat doar suruburile sa fie solicitate la forfecare."Tablita " este solicitata la compresiune de-a lungul celor doua plane inclinate .
Manerele domnului Faraonu sunt ingenioase. Diferenta la cele din fimulet consta in faptul ca manerul are un diametru mai mare (nu te taie in palma) si are o prelungire care ajuta la mentinerea echilibrului stupului la transport , centrul de greutate fiind sus la stupul cu doua magazii .Pe deasupra ,nu rugineste !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231