Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

APIS PARASCHIV

chiar imi era dor de filmulete la atelierul domnului puisoru

janese

Citat din: apispuisoru din Ianuarie 02, 2017, 03:07:17 PM
În vizită la exploatația apicolă a SC PUISORU APIS SRL.

http://www.youtube.com/watch?v=TsMNJDEqAJA&feature=youtu.be

la multi ani puisoare!
zgorneste-l ma p-ala cu tigarea aprinsa in atelier de la min 19.03...sau nu e pericol ca doar filmezi si esti gatit...ca nu vad nici pic de rumegus pe jos!!!!nu uitasem ca faci si tamplarie!bine ca ne-ai reamintit!!! :hi:

tinumaftei

Ce supărare are in filmulet dl.Puisoru? Că PNA se va derula și care apicultori individuali. Am fost atent și la afirmațiile sale că se va da peste cap că sa nu se poată decât prin asociații!! Pentru asta trebuie sa ne asociem, că dl Puișorul să își promoveze mai cu spor ideile?
L-am întâlnit pe dl Puișorul de vreo 10 ori pe la diverse întâlniri apicole și întotdeauna, fără excepție combătea apicultorii care solicitau explicatii de la Anarz, Ministerul agriculturii, etc!! Ii înțeleg "durerea" că a fost rejectat din ACA...
In vino, veritas!!

ionel07196555

O calitate a filmari impecabila .
Felicitari cameramanului !

APIS PARASCHIV


ionel07196555



oroles

Eu nu inteleg ce au de pierdut asociatiile daca eu imi iau subventia (banii de pe PNA) direct de la APIA asa cum isi iau si crescatorii de vaci, de ierpuri sau gaini? Poate ne explica romikele ca si el ii impartaseste opinia dlui. Dan Puisoru. Ce castig daca fac parte din asociatie si platesc cotizatie? Simplu, un pret mai bun la faguri, materiale si echipamente apicole etc. Pai de exemplu daca esti membru ACA iei fagurii ETTA cu 55 ron. Daca te duci la targul apicol ii gasesti cu maxim 35. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gore

Felicitari D-le Puisoru, dar cred ca dvs. trebuie sa apelati si la Cooperativele apicole unde sunt foarte multi stupari inscrisi, pentru a sti de intentiile pe care le aveti. Nu toti au internet sau urmaresc forumul apicol. Asa cu ajutorul unei conduceri a formei asociative, poate aveti succes, chiar daca fiecare cooperativa lupta prin mijloacele proprii sa fie bine pentru membrii sai. Nu stiu, parerea mea....
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

romikele

Citat din: oroles din Ianuarie 02, 2017, 09:16:34 PM
Eu nu inteleg ce au de pierdut asociatiile daca eu imi iau subventia (banii de pe PNA) direct de la APIA asa cum isi iau si crescatorii de vaci, de ierpuri sau gaini? Poate ne explica romikele ca si el ii impartaseste opinia dlui. Dan Puisoru. Ce castig daca fac parte din asociatie si platesc cotizatie? Simplu, un pret mai bun la faguri, materiale si echipamente apicole etc. Pai de exemplu daca esti membru ACA iei fagurii ETTA cu 55 ron. Daca te duci la targul apicol ii gasesti cu maxim 35. :)
De unde dracu ai tras concluzia asta?
Eu nu sunt in prezent membru in nici o asociatie, pot trai pe picioarele mele fara nici o problema.
La sedintele in care s-a discutat draftul pentru PNA 2017-2020, am propus si sustinut ca fiecare sa depuna singur dosarul la APIA, acest lucru se poate regasi in materialul pe care l-am postat la sectiunea respectiva.
Habar n-aveti ce sustineti, se vede ca necunoscand omul aberezi ca Daniel Calmus si filip care sustineau ca noi am militat pentru diminuarea pretului la miere.

oroles

Am tras concluzia din discutia asta:

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6965.0
CitatBanii ar trebui sa ajunga direct la apicultor, nu la asociatie (cu excepția Asociației Apicultorilor Profesioniști "Albina Râmniceană")!  :limba: :D

Poate am inteles eu rau gluma asta si am extrapolat-o gresit...

In fine! "Sa fie bine, ca sa nu fie rau!" Vorba lui Hagi!

Mai sunt ceva discutii pe acest forum...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: romikele din Ianuarie 02, 2017, 09:51:45 PM
Citat din: oroles din Ianuarie 02, 2017, 09:16:34 PM
Eu nu inteleg ce au de pierdut asociatiile daca eu imi iau subventia (banii de pe PNA) direct de la APIA asa cum isi iau si crescatorii de vaci, de ierpuri sau gaini? Poate ne explica romikele ca si el ii impartaseste opinia dlui. Dan Puisoru. Ce castig daca fac parte din asociatie si platesc cotizatie? Simplu, un pret mai bun la faguri, materiale si echipamente apicole etc. Pai de exemplu daca esti membru ACA iei fagurii ETTA cu 55 ron. Daca te duci la targul apicol ii gasesti cu maxim 35. :)
De unde dracu ai tras concluzia asta?
Eu nu sunt in prezent membru in nici o asociatie, pot trai pe picioarele mele fara nici o problema.
La sedintele in care s-a discutat draftul pentru PNA 2017-2020, am propus si sustinut ca fiecare sa depuna singur dosarul la APIA, acest lucru se poate regasi in materialul pe care l-am postat la sectiunea respectiva.
Habar n-aveti ce sustineti, se vede ca necunoscand omul aberezi ca Daniel Calmus si filip care sustineau ca noi am militat pentru diminuarea pretului la miere.
Pentru mine e o onoare sa fiu pus alaturi de Daniel Calmus.
Cine nu-l cunoaste sa ia seama si sa asculte:
https://www.youtube.com/watch?v=Hg4jN_02-mY
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

APIS PARASCHIV

#328
URMEAZA SA FIE POSTATE 2 FILMULETE UNUL DE LA RESTAURANTUL RUSTIC SI FILMARE DE LA STUPINA DOMNULUI DANUT PUISORU IN CARE PREZINTA MODUL DE IERNARE A FAMILIILOR DE ALBINE.VA ASTEPTAM MAINE DIMINEATA LA RESTAURANTUL RUSTIC LA ORA 7 .30.HAI SA FIM UNITI SI SA SE INFIINTEZE SINDICATUL APICULTORILOR CARE E ABSOLUT NECESAR

APIS PARASCHIV

HAI SA LASAM RAUTATEA SI ORGOLIILE DEOPARTE SI SA FIM MAINE DIMINEATA LA RAMNICU SARAT CU MIC CU MARE SA INFIINTAM SINDICATUL APICULTORILOR