Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

apispuisoru

Citat din: viorel55 din Ianuarie 01, 2017, 07:09:03 PM
Vad ca aveati un sindicat !  Mai  va  faceti  unul ??
As venii si eu dar  la ora 07,30  este prea  de dimineata.
Vad ca la facut mistouri sunteti foarte buni.
Nu mai faceti pe nestiutorii, avem documente din care reiese ca noi am facut totul transparent, cu buna credinta, dar domniile voastre au blocat functionarea acelei filiale, banii predati pe baza de proces verbal lui Sorin Panait s-au evaporat, nu se stie unde, iar afilierea la SAN nu a a vut loc.

Avem PV din 15.12.2013 de constituire, cu lista si cererile de inscriere a 19 membri care au achitat cotizatia pe loc, pe baza de chitanta, cerere de afiliere la SAN, cu semnatura lui Sorin Panait in calitate de presedinte, stampilele si facturile de achizitie a lor, chitantierul si adresa cu predarea sumei de 950 lei.

Revin cu invitatia de a participa la sedinta din 04 ianuarie, printre invitatii de seama fiind si primarul municipiului Rm. Sarat, prof. Sorin Carjan.

APIS PARASCHIV

BUNA ZIUA DOMNULE PUISORU.LASATII PE CEI CARE VA CRITICA SA VORBEASCA SINGURI FARA SA-I BAGATI IN SEAMA POATE ASA SE SATURA DE CRITICAT DACA NU SINT BAGATI IN SEAMA.ROMANUL ARE MARI PROBLEME,CIND NU ARE CE FACE LATRA PRECUM CAINELE LA LUNA.NU VA MAI SUPARATI DIN CAUZA LOR,CRED CA VOR SA FIE BAGATI IN SAEMA

bucovineanu

Mie mi se pare ca altii vor sa fie bagati in seama. Unii considera ca daca scriu cu litere mari, parerile lor vor deveni litera de lege.

tinumaftei

Pare a fi un contrasindicat. Zic așa pentru că se pare că viitorii membri ai lui (unii dintre ei) sunt deja membri cotizanți ai altui sindicat.
Dar acest nou sindicat va transforma vara in pastoral apa calda in apă rece. De ce nu ar transforma-o în vin?

filip

Si totusi...........
Cine reprezinta apicultorii la nivel National in dialogul cu institutiile statului?
Asociatiile,Federatiile,Coperativele,Sindicatele......?
Daca toate acestea nu s-ar zbate pentru fonduri  de functionare,probabil ca banii ar ajunge la apicultori.
Eu in viitorul apropiat nu pun botul la asemenea manevre..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

undragutz

#305
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 02, 2017, 10:41:26 AM
Pare a fi un contrasindicat. Zic așa pentru că se pare că viitorii membri ai lui (unii dintre ei) sunt deja membri cotizanți ai altui sindicat.
Dar acest nou sindicat va transforma vara in pastoral apa calda in apă rece. De ce nu ar transforma-o în vin?

la prima impresie pare a fi intr-adevar un contra-sindicat .
Incercind  sa ne aducem aminte, parca  avem un sindicat, dar nu stiu daca a fost sindicat in adevaratul sens al cuvintului sau numai o adunatura de smecheri care intimplator aveau la denumirea gastii, titulatura de sindicat .

Auzisem acum vreo 2 ani in urma de un sindicat al apicultorilor care ERA DE VINZARE . Poate Sorin Panait apare pe aici si ne lamureste, cine, ce avea de vinzare .

Ca o mina de apicultori vrea sa faca un sindicat nu cred ca ar fi rau dar mi-ar pare rau ca  peste putin timp sa ne dam seama ca a fost numai o manevra pentru ciolan.

Poate Apipuisor ne va spune si motivatia creerii acestui nou sindicat.
Un statut ar fi de ajutor.
Ca tot vorbeste lumea de mari ferme apicole acest sindicat pe cine va reprezenta ? Pe cel care in proprietate stupii sau pe cei care lucreaza  stupii ?

Poate vom afla proiectul de statut si planurile de viitor si mai ales cine poate face parte atit din sindicat cit si din conducerea sindicatului ca ar fi lipsit de bun simt ca sa aflam ca acest nou sindicat va fi condus de catre vreun achizitor de miere sau alt afacerist apicol .
Ca toata cheltuiala cu infiintare sindicatutului intr-o circiuma costa destul de mult si cine ar da banii asa ca un bun samaritean fara a vrea nimic de cistigat .




filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

viorel55

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 01, 2017, 10:22:02 PM
Nu inteleg ce poate realiza un sindicat pentru apicultori in plus fata de ce realizeaza o asociatie. Eu stiu ca un sindicat apara interesele muncitorilor in fata patronilor. Ori apicultorii sunt in cele mai multe cazuri si patroni si muncitori. De asociatii si chiar sindicate nu ducem lipsa, ba chiar este o adevarata inflatie.




Sunt intru-totul de acord cu d-v.

romikele

Citat din: undragutz din Ianuarie 02, 2017, 11:47:34 AM
...
Trecem momentan peste ineptiile postate de unii care se cred licuricii apiculturii romanesti, care nu sunt de acord cu nimic, dar nici nu fac nimic.
In relatiile si dialogul cu institutiile statului nu e bagata in seama nici o asociatie sau chiar federatie, fara o organizare de tip sindical.
Sindicatul condus de Sorin Panait s-a dovedit a fi un balon de sapun, filiala Buzau a incercat aderarea la SAN, dar tipul a sters-o cu banii de cotizatie si nu s-a concretizat nici o afiliere.
Acum se vor pune bazele unui sindicat la nivel national, fara a mai depinde de alte structuri fantoma.
Se va prezenta si statutul si orice altceva va fi necesar, iar cine vrea sa vada exact despre ce este vorba, este asteptat la sedinta de constituire, in Ramnicu Sarat, sala mare a complexului Rustic, de la orele 7.30.
Nimeni nu i-a bagat pana acum in seama pe apicultori, tocmai pentru ca nu sunt organizati intr-o entitate cu reprezentare nationala, ci doar in gasti, bisericute, conform intereselor fiecareia.
Va tot intrebati de ce legea apiculturii este asa cum este, de ce nu s-a acordat minimisul, s.a.m.d. dar veniti cu acuzatii aberante asupra unor oameni care se zbat pentru a face ceva viabil, pentru toti apicultorii.
Aceleasi minti luminate care contesta necesitatea unui sindicat, au votat penalii care acum ne conduc din nou.....

APIS PARASCHIV

bine punctat domnule romikele.unii se pricep doar la acuzatii[gica contra],asa e romanul stie doar sa comenteze fara a sti ce vrea sa faca sindicatul dupa infiintare

APIS PARASCHIV

ROG TOTI APICULTORII SA PUNEM UMARUL SI SA INFIINTAM SINDICATUL APICULTORILOR SI SA MAI LASAM RAUTATEA SI COMENTARIILE RAUTACIOASE DEOPARTE SI SA FIM UNITI.

viorel55

Citat din: apispuisoru din Ianuarie 02, 2017, 09:23:21 AM
Citat din: viorel55 din Ianuarie 01, 2017, 07:09:03 PM
Vad ca aveati un sindicat !  Mai  va  faceti  unul ??
As venii si eu dar  la ora 07,30  este prea  de dimineata.
Vad ca la facut mistouri sunteti foarte buni.
Nu mai faceti pe nestiutorii, avem documente din care reiese ca noi am facut totul transparent, cu buna credinta, dar domniile voastre au blocat functionarea acelei filiale, banii predati pe baza de proces verbal lui Sorin Panait s-au evaporat, nu se stie unde, iar afilierea la SAN nu a a vut loc.

Avem PV din 15.12.2013 de constituire, cu lista si cererile de inscriere a 19 membri care au achitat cotizatia pe loc, pe baza de chitanta, cerere de afiliere la SAN, cu semnatura lui Sorin Panait in calitate de presedinte, stampilele si facturile de achizitie a lor, chitantierul si adresa cu predarea sumei de 950 lei.

Revin cu invitatia de a participa la sedinta din 04 ianuarie, printre invitatii de seama fiind si primarul municipiului Rm. Sarat, prof. Sorin Carjan.


Ca de obicei,sunteti superficiali si  faceti afirmatii neadevarate cand imi reprosati mie neintelegerile d-v. cu  d-l Sorin Panait.
Precizez faptul ca nu sunt membru al SAN,nu am participat niciodata la sedintele acestui sindicat si nu sunt in relatii de amicitie cu d-l Sorin Panait. Asa ca  nu  am nici o implicare.
imi pare rau...vorba d-lui Bucovineanu:"nu inteleg ce poate realiza un sindicat pentru apicultori in plus fata de ce realizeaza o asociatie"
D-l Puisoru a fost prezent de multe ori la  intrunirile de la MADR si  de regula era pe "aceeasi lungime de unda" cu ...reprezentantii ANZ si MADR...(fapt care poate fi confirmat de multe persoane,intrebati pe m.p)
Noua,apicultorilor,ne lipseste UNITATEA si FERMITATEA . La MADR se vorbeste" pe mai multe voci" si de aceea nu reusim sa ne impunem,findca fiecare ne consideram cel mai destept,cel mai important,cel mai...etc.

undragutz

Citat din: filip din Ianuarie 02, 2017, 12:03:14 PM
http://www.youtube.com/watch?v=L_LydudmKI0
E bine de vazut si extras unele adevaruri..........

Dl-e  Filip ?
Tu vrei sa spui ca cei din filmare vor sa faca acest nou sindicat ?

Acum inteleg eu de ce se face sedinta de constituire la un restaurant.
Acolo este locul preferat de pastoral pentru  apicultori .

Citat din: romikele din Ianuarie 02, 2017, 01:19:22 PMSindicatul condus de Sorin Panait s-a dovedit a fi un balon de sapun, filiala Buzau a incercat aderarea la SAN, dar tipul a sters-o cu banii de cotizatie si nu s-a concretizat nici o afiliere.

Foarte multi  apicultori au platit pentru acel sindicat, aceea afacere a lui Panait care dorea sa o vinda cind a vazut ca nu mai era rentabila..:))

Sa ma ierte Dumnezeu sa nu fac vreun pacat,  dar nu as vrea sa fie teapa mare si acest sindicat.
Parca cei care vor sa faca acest sindicat aveau si citeva asociatii .
Ca sefi de asociatii ce au realizat ?
Sau nu mai este rentabil sa ai asociatie si se trece la un alt nivel.

Citat din: romikele din Ianuarie 02, 2017, 01:19:22 PMAceleasi minti luminate care contesta necesitatea unui sindicat,

Eu nu contest necesitatea unui sindicat si nu cred ca ar fi cineva sa conteste un sindicat care sa ajute apicultorii .
Dar in ziua de azi nici nu mai stii care sunt apicultori.

Citat din: romikele din Ianuarie 02, 2017, 01:19:22 PMAceleasi minti luminateau votat penalii care acum ne conduc din nou..

Cum nici o nenorocire nu vine niciodata singura a m vazut ca se vehiculeaza ca viitorul ministru al apiculturii va fi fostul ministru Botanoiu . .. :mad:


romikele

Dl. Viorel are din pacate o perceptie usor gresita asupra asociatiei si a tot ce e legat de aceasta, datorita antipatiei fata de unii membri.
Asta nu impiedica insa ca asociatia sa aiba unele initiative din care cel putin membrii sai sa aiba de castigat.
Legat de noul sindicat, deoarece orice alta forma de coagulare a apicultorilor adevarati a dat gres, acesta va infiinta un magazin apicol unde membrii sai sa poata achizitiona cele necesare chiar la un pret sub cel de producator.
Putina rabdare, si se va concretiza acest proiect!

Atasez un draft ce mai necesita o ultima revizuire, al statutului S.A.R. !

filip

Cel care vorbeste in filmulet e Apipuisorul impreuna cu Dragos.Dragos e cel care acum cati-va ani zicea ca da cu" tancul "peste mine in pastoral.Multe din ideile lor se regasesc in Noua Lege a Apiculturii.
Acum doresc sa treaca la alt nivel,e greu fara bani.
Eu vad asta in registrul; "Baieti cum mai facem rost de niste bani"
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)