turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Oroles are dreptate,chiar daca faceti acel ciai lasatil sa ajunga la 40 grade si apoi incepeti sa bagati zahar .Din spusele domnului doctor zaharul nu trebui adaugat in apa mai calda de 40 grade.prin adaugarea in apa care are o temperatura ridicata isi schimba compozitia chimica siropul.(NOTA:DR PONCEA,,ZAHARUL CU APA NU TREBUIE FIERT")

machi33

sal,am vazut pe net ca cineva hranea albinele din februarie numai cu:miere cristalizata(de floare) si langa, punea polen congelat  frecat cu lapte acru.va rog respectuos sa-mi spuneti parerea voastra.spune ca albina consuma miere si cand matca oua atunci incepe sa consume si polen cu lapte acru si ca e mai buna aceasta hrana decat orice turta proteica.multumesc!

pistol28

Citat din: machi33 din Martie 03, 2015, 11:49:14 AM
sal,am vazut pe net ca cineva hranea albinele din februarie numai cu:miere cristalizata(de floare) si langa, punea polen congelat  frecat cu lapte acru.va rog respectuos sa-mi spuneti parerea voastra.spune ca albina consuma miere si cand matca oua atunci incepe sa consume si polen cu lapte acru si ca e mai buna aceasta hrana decat orice turta proteica.multumesc!

Laptele acru se spunea inainte, sa se ia dupa antibiotice pentru refacerea florei intestinale, aici este vorba de acelasi lucru? (probiotice?)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bucovineanu

Fierb apa pentru a o dezinfecta si in acelasi timp prin fierbere se dedurizeaza. Adaugand zaharul si luand vasul de pe foc, dupa ce zaharul s-a dizolvat temperatura siropului nu depaseste 40 de grade. Daca se dizolva zaharul in apa rece procesul dureaza mult mai mult.
Repet ce am spus si altadata: asa procedez eu si nu oblig pe nimeni sa procedeze ca mine.

machi33

Citat din: pistol28 din Martie 03, 2015, 02:32:17 PM
Citat din: machi33 din Martie 03, 2015, 11:49:14 AM
sal,am vazut pe net ca cineva hranea albinele din februarie numai cu:miere cristalizata(de floare) si langa, punea polen congelat  frecat cu lapte acru.va rog respectuos sa-mi spuneti parerea voastra.spune ca albina consuma miere si cand matca oua atunci incepe sa consume si polen cu lapte acru si ca e mai buna aceasta hrana decat orice turta proteica.multumesc!

Laptele acru se spunea inainte, sa se ia dupa antibiotice pentru refacerea florei intestinale, aici este vorba de acelasi lucru? (probiotice?)
lapte dulce pus la prins ca bunica din care rezulta zer ,smantana si branza.cred ca zerul este folosit--acid lactic
acest acid (din ce am citit) dizolva capsula f tare a polenului.pare ceva logic,ia miere cat vrea iar cand are nevoie pt puiet ia polen(zic ei un fel de pastura artificiala).astept pareri!

machi33

citat:
Reteta pe care o voi posta nu-mi apartine.Invertirea zaharului este cunoscuta de mult timp.Varianta de invertire pentru apicultura a fost stabilita si batuta in cuie de o ruda acum mai bine de 40 de ani.Personal nu am schimbat nimic la ea.
Puteti folosi orice cantitati de zahar cu conditia respectarii proportiilor pentru celelalte componente si esentialul,vasul in care pregatiti sa aiba volumul dublu fata de nr. de kg. de zahar.La 5 kg vas de 10 litri,la 100 kg butoi de 200 litri.
Varianta folosita de mine:
Intr-un pet de 2 litri pun 100 grame sare de lamaie umplu cu apa si amestec pana la dizolvare.Aceasta este solutia de sare de lamaie 5%.Continutul ajunge pentru invertirea a 100 kg de zahar.

Reteta standard pentru sirop din zahar invertit:
Necesar
-oala de 10 litri
-100 ml solutie 5% sare de lamaie
-1 litru de apa
-5 kg zahar
Sa presupunem ca vrem sa invertim 5 kg de zahar.
Se ia o oala de 10 litri,preferabil emailata.
Se pune 1 litru de apa apoi 100 ml solutie sare de lamaie
Se pune la fiert.Cand apa incepe sa cante (inainte de a fierbe) se pun 2 kg de zahar.Se amesteca bine,cand se apropie de fiert se pun celelalte 3 kg si se continua cu amestecatul.
Mare atentie la foc,cand incepe sa fiarba se unfla ca laptele pus la fiert.Face spuma si creste in oala,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul.Acum :
- daca vrei sirop 1:1 pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine.
- Daca vrei sirop 2:1 pui imediat 1,5 litri apa rece si amesteci bine.
Asta este totul.Acum daca se doreste ceva mai bun se poate pune Protofil sau ceaiuri.

Eugen B

Aici e vorba de turta proteica nu sirop de zahar.
Nu credeti toate prostiile de teorii pentru zahar invertit si alte chestii.
Oricum daca ai 200 de stupi pana faci destul sirop invertit te apuca iarna urmatoare. Si personal nu cred ca se inverteste in procente foarte mari.

machi33

in siropul de mai sus in functie de procentul de proteina pe care-l doresti poti sa adaugi lapte praf sau drojdie?
ex:800g lapte praf sau drojdie(sau si-si) pt o concentratie de proteina de 8%

bio

Citat din: machi33 din Martie 03, 2015, 06:33:34 PM
Citat din: pistol28 din Martie 03, 2015, 02:32:17 PM
Citat din: machi33 din Martie 03, 2015, 11:49:14 AM
sal,am vazut pe net ca cineva hranea albinele din februarie numai cu:miere cristalizata(de floare) si langa, punea polen congelat  frecat cu lapte acru.va rog respectuos sa-mi spuneti parerea voastra.spune ca albina consuma miere si cand matca oua atunci incepe sa consume si polen cu lapte acru si ca e mai buna aceasta hrana decat orice turta proteica.multumesc!

Laptele acru se spunea inainte, sa se ia dupa antibiotice pentru refacerea florei intestinale, aici este vorba de acelasi lucru? (probiotice?)
lapte dulce pus la prins ca bunica din care rezulta zer ,smantana si branza.cred ca zerul este folosit--acid lactic
acest acid (din ce am citit) dizolva capsula f tare a polenului.pare ceva logic,ia miere cat vrea iar cand are nevoie pt puiet ia polen(zic ei un fel de pastura artificiala).astept pareri!

Cred ca este vorba mai sigur despre faptul ca acidul lactic ar ajuta la dizolvarea capsulei polenului...invelisului..
Vazusem, undeva o recomandare in ceea ce priveste consumul de polen ... intii polenul  sa fie dizolvat in iaurt si dupa ceva timp de asteptare sa fie consumat . Era valabila pentru consumul uman. La albine naiba stie cum o sta treaba .

stefan1

  Albinele sunt specializate in consumul de polen si tubul lor digestiv e capabil sa desfaca grauncioarele de polen ca sa le foloseasca continutul. Se zice ca si oamenii, in special copiii, pot sa descompuna in tubul digestiv invelisul grauncioarelor de polen. La oamenii maturi insa aceste mecanizme de digestie se mai degradeaza si parte din polenul consumat nu mai poate fi procesat si se elimina in scaun. Deea e mai buna pastura decat polenul si deea aceasta recomandare a unei fermentari lactice a polenului inainte de consum (uman).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

machi33

am vazut ca dragos gavrila amesteca miere cu polen si-l lasa 4 zile pt dizolvarea capsulei de polen,la iaurt cat trebuie lasat.este interesanta hranirea cu miere cristalizata(separat) si polen amestecat cu iaurt(iese un fel de pasta) in stup si proteina(lapte praf,brojdie etc) afara pusa in tavi pt stimularea zborului de curatire si completarea de proteina.ce parere aveti?

bio

Citat din: machi33 din Martie 04, 2015, 08:59:29 AM
.....este interesanta hranirea cu proteina(lapte praf,brojdie etc) afara pusa in tavi pt stimularea zborului de curatire si completarea de proteina.ce parere aveti?

Si eu dau hrana proteica afara din stup... poate o fi bine/ poate nu o fi bine... dar ma bucura harnicia albinelor care cara la aceii inlocuitori in stup.

NiKoN

Acum depinde si ce vecini ai. La mine sunt in jur de 150 de familii intr-un km patrat, prin urmare o astfel de hranire nu ar renta din punct de vedere economic, igienic, etc. .
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Muntoiu Radu

Am dat si eu drojdie afara si am vazut ca se chinuiau foarte tare - zburau mult in jurul ei, incercau disperate sa adune cat mai mult, ramaneau epuizate pe jos si pe ce gaseau prin apropiere, etc. Daca zburau 500-1000m pana la aluni se uzau mai putin.

machi33

Citat din: stefan1 din Martie 04, 2015, 01:42:14 AM
  Albinele sunt specializate in consumul de polen si tubul lor digestiv e capabil sa desfaca grauncioarele de polen ca sa le foloseasca continutul. Se zice ca si oamenii, in special copiii, pot sa descompuna in tubul digestiv invelisul grauncioarelor de polen. La oamenii maturi insa aceste mecanizme de digestie se mai degradeaza si parte din polenul consumat nu mai poate fi procesat si se elimina in scaun. Deea e mai buna pastura decat polenul si deea aceasta recomandare a unei fermentari lactice a polenului inainte de consum (uman).
albinele consuma polen dar dupa ce il transforma in pastura prin amestecarea lui cu o secretie care in timp dizolva capsula(invelisul) grauntelui de polen.este important de stiut cat timp trebuie pastrat amestecul polen- iaurt pt a fi sigur ca reactia a avut loc si este bun de consum