turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

#120
Salut.Colegi.Vineri am avut adunarea generala la Alba Iulia,la care a participat si Domn Doctor.Poncea BOGDAN" de la institut.Un om super ok mi sa parut si a zis in felul urmato:oameni buni dati zahar procesat la rece la albine ca se apropie cel mai mult de compozitia mierii de salcam in compozitie1/1 , nu mai dati tot felulde prostii albinelor si pe urma va plangeti ca albinele nu maiaduna miere.
Eu unul incerc sa ii dau dreptate,dupa ce am incercat toate combinatiile posibile si imposibile de siropuri si turte.Mai ales dupa ce au inceput sa aduca polen din natura.
Asta e parerea mea.Numai bine
PS inca ceva atentie mare colegul cu STARTOVIT din propie expierenta va zic ca daca nu aveti matci tinere.maxim 2 ani le nenorociti cu startovit.Mie mi-au cazut anul trecut in martie 16 matci dupa ce am administrat Startovit,intradevar erau 2011-2012.Parerea mea e ca le schimaba total ciclul normal si or se epuizeaza si mor.ori le resping albinele .
  E o parere ,nu trebuie sa faca nimeni asa.
Salutare la toti colegii.

mariusb

Citat din: Dan Stuparu din Martie 02, 2015, 03:46:06 PM
Salut.oameni buni dati zahar procesat la rece la albine


cum adica procesat la rece?

Dan Pașca

Cand faci siropul.1L apa/1kg zahar sa nu depaseasca 40 de grade celsiusi.Adica sa nu il fiebem ,sa nu il invertim .prin invertire zicea ca se produce o reactie chimica care ii face rau albinei.  Mai precis topeste zaharul in apa cat se poate de rece .(PROCESARE LA RECE)

bucovineanu

Eu de ani de zile explic acest lucru. Inca din 2007 de la debutul forumului am tot explicat cum prepar siropul. Dar foarte putini s-au lasat lamuriti.

Adrian.B.


Ionut Ursachi

Domnule bucovineanu doriti sa ne mai prezentati din nou acest procedeu ... pentru cei care nu eram pe aici in 2007? :D Si daca se poate si unele lucruri practice dar esentiale . Lucruri pe care le-ati dedus din anii de apicultura :)  :bzz: ^:)^ :thanks: Tot respectul maestre !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Mihai Sergiu

Eu din 2012 siropul il fac dupa reteta domnului Gica Romanescu, mai ales la completarea rezervelor si n-am avut probleme insa nici n-am experimentat pe vreun lot sa vad diferenta, cu sirop la rece.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

paul1

Citat din: Mihai Sergiu din Martie 02, 2015, 08:21:27 PM
Eu din 2012 siropul il fac dupa reteta domnului Gica Romanescu, mai ales la completarea rezervelor si n-am avut probleme insa nici n-am experimentat pe vreun lot sa vad diferenta, cu sirop la rece.
Am facut si ... si !
Rezultate net superioare (cel putin un interval de albina in plus la iernare) ale siropului facut la rece! In plus, munca mai putina, lemne mai putine, nu cristalizeaza in celule .

bucovineanu

Am repetat de multe ori cum procedez pentru a face sirop. O mai fac odata.
Pentru a face sirop 2\1 din 20 kg de zahar pun la fiert 11 litri de apa. Se pregateste un vas cu plante medicinale pentru a face infuzie. Folosesc sunatoare, coada soricelului, roinita, menta  si obligatoriu o crenguta mica de pelin. Se pot folosi si alte plante.
Cand apa da in clocot iau aprox 1l de apa care o torn peste plantele pentru infuzie si acopar vasul. Adaug zaharul si incep amestecarea Se ia de pe foc, se adauga infuzia de plante si se continua amestecarea pana se dizolva tot zaharul. Cand siropul are cam 35 de grade se poate administra la albine. Daca se pune numai 1 l de apa la 2 kg de zahar, prin fierbere se evapora o parte din apa si siropul obtinut va cristaliza.

pad3

somnul ratiunii naste monstri

MirceaCalin

Aşa scrie, aşa citim, nu ?

bucovineanu

Albinele stiu mult mai bine decat moi sa faca invertirea.  :smile:

sorinma

nu mai adaugati nimic gen sare lamaie , otet...?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bucovineanu

Cred ca am fost destul de clar cand am aratat cum procedez.

oroles

Aceasta metoda nu este sirop preparat la rece. La rece inseamna apa si zahar si ceva efort la mestecare. Atat si nimic mai mult. Taranov avea o metoda de preparare a siropului la rece.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani