turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

gr18yra

Salut :coffee:
Astazi se anunta multe grede peste 10... =D>
Deci ma gandeam sa mai bag cate o punguta de miere cristalizata...am observat ca turta proteica o ia cam greu...
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

cristi92

Salut!
Am si eu o reteta:" faina soia 3 parti ; drojdie de bere 3 parti ; lapte praf 1parte. Aceste substante uscate  se incorporeaza intr-o solutie de zahar facuta cu 2 parti zahar la o parte de apa calda. "
Cei care ati folosit-o ce fel de zahar ati folosit ? Sau mai bine cum faceti/recomandati sa fac  siropul?
eu as mai adauga si ceva lamaie , ceva suc de ceapa  si nitel protofil...
Multumesc si o zi buna!

PS: reteta e din "Stuparitul Nou"-Hristea

yulian

Citat din: gr18yra din Februarie 11, 2014, 09:14:35 AM
...am observat ca turta proteica o ia cam greu...
Ti-am zis eu ca aia proteica o sa le stea in gat  =))
Inca nu e momentul de proteica pentru ca e putin puiet si atunci nu se inghesuie sa o ia, asta e singurul motiv.

jenica67

#48
cristi92, zaharul il transformi in sirop invertit, si poti sa il folosesti. Acum ar fi mai bine daca la prima ai avea ceva miere. Proteina trebuie sa fie 10% - maxim 15 % din greutatea turtei, dar atentie se ia in considerarea numai masa de proteina ( nu de produs, DrojdiaBI=44,6%, LaptePD=33.5%, FainaS nu stiu ca ei recomanda Srot, obtinut de la stoarcerea uleiului si care are cca 44%). cristi92 e o vorba : "nu stiu a cui esti din Africa", ca nu ti-ai pus localitatea, dar eu care sunt din vest si albinele mele aduc polen puternic, am renuntat sa mai fac turte proteice, si o sa fac stimulare numai din descapacirea unei suprafete de miere, pana se incalzeste mai tare si o sa le stimulez cu sirop daca este cazul.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cristi92

Duminica am stimulat albinele sa iasa la zbor de curatire (e prima data). Prima turta conform Dl. Hristea trebuie sa aiba 5% proteina.
Din ce am calculat eu asa teoretic imi cam iese 6% ... Dar la retata asta nu specifica cum a facut siropul din zahar si apa...Ca si eu ca dumneavoastra am zis ca ar trebui sa fie invertit dar aici zice "2 cantitati de zahar la 1 cantitate de apa CALDUTA" si m-a bagat in ceata :) D-asta am intrebat ca sa stiu ce parere aveti ....
(dumneavoastra propuneti sa-l fac invertit , nu sa amestec zaharul cu apa calduta) Multumesc!

Poate este cineva de alta parere...
O zi buna!

B-K

Albinele nu se stimuleaza sa iasa la zbor de curatire. Ele ies la curatire doar atunci cand temperatura permite acest lucru. Daca n-ai avut zbor de curatire si dai turte proteice e nasol pentru ele. Numai ca in momentul asta se pare ca timpul tine cu apicultorii , nu cred ca este vreo zona in tara unde sa nu se fi efectuat zbor de curatire. Succes !

sandupop

Citat din: B-K din Februarie 11, 2014, 02:50:28 PM
Albinele nu se stimuleaza sa iasa la zbor de curatire. Ele ies la curatire doar atunci cand temperatura permite acest lucru. Daca n-ai avut zbor de curatire si dai turte proteice e nasol pentru ele. Numai ca in momentul asta se pare ca timpul tine cu apicultorii , nu cred ca este vreo zona in tara unde sa nu se fi efectuat zbor de curatire. Succes !
Mai sunt zone in care nu a fost zbor de curățire.......ia ghiciti unde este?....la Toplita.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

B-K

Citat din: sandupop din Februarie 11, 2014, 03:23:30 PM
Citat din: B-K din Februarie 11, 2014, 02:50:28 PM
Albinele nu se stimuleaza sa iasa la zbor de curatire. Ele ies la curatire doar atunci cand temperatura permite acest lucru. Daca n-ai avut zbor de curatire si dai turte proteice e nasol pentru ele. Numai ca in momentul asta se pare ca timpul tine cu apicultorii , nu cred ca este vreo zona in tara unde sa nu se fi efectuat zbor de curatire. Succes !
Mai sunt zone in care nu a fost zbor de curățire.......ia ghiciti unde este?....la Toplita.
Tot ce-i posibil . Oricum se anunta temperaturi ridicate si cu siguranta abia asteapta si ele sa iasa  :)

mmacreanu

Am nevoie de putin ajutor. Am pregatit un amestec proteic (reteta dupa prezentarile lui calmus daniel) si anume, 1000gr miere, 150gr lapte praf degresat si 50gr drojdie de bere inactiva. Total gramaj dupa ce se amesteca totul = 1200gr. Daca scot proteina bruta imi iese 68gr proteina. Am calculat sa vad care este concentratia la 100gr amestec si da 5,66%. Stiu ca trebuie sa fie intre 10% si 15% pentru a avea eficienta.
Intrebare e: am gresit eu cand am facut procentul sau reteta este data dupa ureche? concentratia asta de 5,66% merge pentru primele administrari pana se obisnuieste albina cu hrana proteica, apoi trebuie dat cel putin 12%.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

B-K

Eu sunt de parere ca drojdia de bere este in cantitate mica , eu fac reteta cu 150 g lapte praf si 150 grame drojdie. Sigur fiecare face cum vrea si cum crede ca e mai bine.

mmacreanu

Citat din: B-K din Februarie 11, 2014, 07:41:48 PM
Eu sunt de parere ca drojdia de bere este in cantitate mica , eu fac reteta cu 150 g lapte praf si 150 grame drojdie. Sigur fiecare face cum vrea si cum crede ca e mai bine.

si cum procedezi? 150gr lapte praf, 150gr drojdie si 700gr miere? Asa ar veni 108 proteina bruta in 1000gr amestec, ceea ce inseamna 10,8% proteina si daca folosesti miere de floarea soarelui se mai adauga si proteina din miere, un 0,5%!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

Aici sunt cantitatile de PB din ingrediente.
făină de soia (44% PB), drojdie de bere (45% PB) şi lapte praf degresat (33% PB).
Dupa reteta ta, 150gr LP->49.5, 150gr drojdie->67.5. Total 117 PB, adica 11.7%.
Succes.

B-K

#57
Eu fac turte , adica folosesc si zahar pudra , tu faci pasta ............daca vrei sa ridici nivelul de proteina maresti drojdia de bere de la 50g la 100g si esti cat mai aproape de realitate. Sunt retete si retete , fiecare apicultoar aproape ca are reteta proprie sau stilul aparte de preparare. In orice situatie , retetele de tipul asta sunt benefice petru albine . Spor !

PS : Nu dau sfatur , doar precizez cum procedez eu , daca gresesc rog sa ma corectati.

Edit : da yulian , in pasta proteina e pe acolo , in turte cu zahar mai scade.


dan motu

   Daca aveti cumva miere de rapita  puneti pe cativa stupi miere de rapita si pe ceilalti puneti turte de care aveti voi sa vedeti diferenta de demarare

mmacreanu

Citat din: yulian din Februarie 11, 2014, 07:55:11 PM
Aici sunt cantitatile de PB din ingrediente.
făină de soia (44% PB), drojdie de bere (45% PB) şi lapte praf degresat (33% PB).
Dupa reteta ta, 150gr LP->49.5, 150gr drojdie->67.5. Total 117 PB, adica 11.7%.
Succes.

un procent bun, este prima data cand dau proteina la albine si nu vreau sa gresesc, mai bine intreb. Peste 150gr LP si 150gr drojdie se pune in completare 700gr miere/sirop pentru a avea 11,7% proteina? E bine ce zic?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.