Martie

Creat de filip, Februarie 21, 2010, 12:13:32 PM

« precedentul - următorul »

filip

In luna martie Matca incepe sa depuna tot mai mult puiet,din cauza aceasta si datorita  alternantei frig ,cald.Creste consumul de miere.
De prin 15 Martie cand se incalzeste si albinele incep sa zboare afara la cateva zile,se impune completarea rezervelor de hrana,daca nu avem miere se poate folosi si sirop.
In prima faza concentratie 1/1 zahar,apa.Sfatul meu este sa folositi hranitoarele de podisor.Astfel nu veti deranja fam de albine la fiecare alimentare.Un model poate fi urmatotul
http://www.apinatura.ro/shop/?p=product ... de-podisor
Avantajul e urmatorul:unde punem siropul      albina nu ajunge,astfel incepatori nu risca sa fie intepati.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Cum procedez eu.
Intr-o zi cand albinele zboara afara ,deschid stupii
Controlez pana dau de rama cu puiet,scot ramele goale ori cu putina miere dupa diafragma{atentie!sa nu aiba oua ori larve,puietul capacit e vizibil}
Langa puiet pun un ram cu miere capacita,pe care o descapacesc putin inspre ramul cu puiet.
In locul diafragmei ,se poate pune folie care sa acopera ramele cu albine.
Rolul foliei este de a pastra caldura,umezeala de pe folie e folosita de albine pentru cresterea puietului.
Strangeti cuibul cat de bine.
Daca puneti haranitor asigurativa ca albinele ajung la el,eventual decupati folia.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu68

ce bine cand ai pe cineva sa iti spuna ce sa mai faci prin mica noastra stupina :smile:

Bătrânul

Astazi cea mai importanta treaba in stupina este cautarea primelori fori sau a salciei inflorita si dus o MOSTRA SOTIILORI< FICELORI  :hi: Iubitele :nod: Ibovnicelori :limba:  :hi:

sfantul spiridon

Citat din: filipCum procedez eu.
Intr-o zi cand albinele zboara afara ,deschid stupii
Controlez pana dau de rama cu puiet,scot ramele goale ori cu putina miere dupa diafragma{atentie!sa nu aiba oua ori larve,puietul capacit e vizibil}
Langa puiet pun un ram cu miere capacita,pe care o descapacesc putin inspre ramul cu puiet.
In locul diafragmei ,se poate pune folie care sa acopera ramele cu albine.
Rolul foliei este de a pastra caldura,umezeala de pe folie e folosita de albine pentru cresterea puietului.
Strangeti cuibul cat de bine.
Daca puneti haranitor asigurativa ca albinele ajung la el,eventual decupati folia.
bun....o sa pun folie chiar daca nu am sita ...dar pana cand sa o tin....apoi sunt in aceiasi situatie ca dumneata....stupi departe...la 2 saptamani ne vedem...daca intre timp condensul ii mananca?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

filip

O tii pana umpli lada de rame,cand e mai cald si incep sa se miste pune ram cu miere dupa folie.Nu mai tarziu de sfarsitul lunii aprilie la cei slabuti,altfel intra in frigurile roitului.
Astfel stransi roii vor avea o dezvoltare exploziva.Cand incep sa acumuleze vei avea surpriza sa gasesti miere proaspata si poles si dupa folie ori diafragma.
CONDENSUL e periculos iarna,acum nu vor mai fi geruri crancene.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

Citat din: filipO tii pana umpli lada de rame,cand e mai cald si incep sa se miste pune ram cu miere dupa folie.Nu mai tarziu de sfarsitul lunii aprilie la cei slabuti,altfel intra in frigurile roitului.
Astfel stransi roii vor avea o dezvoltare exploziva.Cand incep sa acumuleze vei avea surpriza sa gasesti miere proaspata si poles si dupa folie ori diafragma.
CONDENSUL e periculos iarna,acum nu vor mai fi geruri crancene.
Filip daca am inteles bine dai jos folia la sfirsitul lui aprilie ??????? Inteleg sa faci atunci cind tranporti dar Tu faci stuparit stationar :uimit:  :uimit: Propun sa te explici ,eventuali sa mai suni niste prieteni care sint sinceri si  nu te dezinformeaza. :nod:

filip

In perioada de primavara folia are rolul de a mentine caldura in stup si a asigura  apa necesara cresteri de puiet.Cu cat tinem stupul mai strans cu atat va avea o dezvoltare mai buna.Apoi prin asigurarea ramelor laterale asiguram matci  spatiu de ouat.Hrana in acest moment o constituie mierea in rame si pastura,turta si mierea in haranitorul de podisor de asemeni mierea cristalizata in pungi.Folia o folosesc la roii mai slabuti ,ea are rolul unei diafragme prelungite peste ramele din cuib.Avantajul ca matca oua intr-un anumit spatiu de rame si albinele pot acoperi puietul chiar daca da gerul.Din a doua parte a lunii Martie se pot da rame descapacite dupa  diafragma ori folie.
Fiecare e liber sa foloseasca folia asa cum considera.
In toamna eu folosesc folie gaurita pentru a trage mierea din caturi in cuiburi.
In primavara folie intreaga pentru a limita cuibul in lada.
Am trecut de stagiul in care pun botul la dezinformari.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

De ce NU raspunzi CLAR???? SCOTI FOLIA LA SFIRSITUL LUI APRILIE ??????? Asta e intrebarea ! NU lablagi... :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

D006


dan

eu vreau sa fac un experiment pe cinci familii de albine pe care le voi stimula cu miere de salcam si protofil sa vad daca respectivele familii sunt influentate in mod pozitiv fata de celelalte asta incluzand si productia de miere.Spun asta pt ca albinele au inceput sa stranga polen la mine in zona e vorba ori de alun ori salcie .E cert ca prin stimulare matca va  depune oua mult mai bine dar oare aceste familii se vor mai deplasa dupa polen sau vor profita numai de ceea ce gasesc in adapatori devenind pentru ele o obisnuinta munca usoara ca apoi taindu-le ratia sa slabeasca intr o oarecare masura ca apoi find egale cu celelalte pe care nu le am stimulat :smile:

D006

Spunea un nepot da la astea nu li lene nu stau inauntru la umbra sa nu mearga la lucru?

filip

Citat din: BatrinulDe ce NU raspunzi CLAR???? SCOTI FOLIA LA SFIRSITUL LUI APRILIE ??????? Asta e intrebarea ! NU lablagi... :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Eu am mai postat.
Micile trucuri fac diferenta.
Un stup supra aglomerat fara o ventilatie buna intra in frigul roitului.
Deci,daca in prima parte folia e buna,in a doua parte la sfarsitul lunii aprilie folosesc podisorul cu sita si urdinisul deschis la maxim
Daca dau multe sfaturi creste productia de miere si scade pretul asa ca........... :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

trantorash

A venit in sfarsit primavara ! :hi:
O familie in orizontal, inainte de restrangere.
Puiet pe 2 rame.

trantorash

Au zburat zdravan zilele astea.