Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: mph din Ianuarie 17, 2015, 01:05:50 AM
TREC PESTE MAGARIA DIN MESAJUL UNUIA CARE ESTE ADMINISTRATOR DE FORUM.
Mai magarus adult!
Nu te-ai saturat de cate ineptii ai debitat pe-aici?
Ti-am oferit o varianta.
In fond, nu te obliga nimeni sa ceri bani europeni!
Stai pe coada ta, dar nu mai latra!

Aurel

Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 12:52:37 AM
De unde e scoasa prostia asta?
Cine va obliga sa va asociati?
Asociatia sau cooperativa are impact doar asupra punctajului proiectului, fara a fi insa o conditie obligatorie. Nu mai rastalmaciti legile dupa cum va convine, mai bine incercati sa le intelegeti, chiar daca nu sunt perfecte.
Romania respecta cerintele UE, care UE nu da nimic de pomana.
Am cunostinte care au accesat masuri europene fara sa faca parte din vre-o asociatie.
Doar PNA-ul are o astfel de prevedere, dar recititi postarea mea anterioara...
Cine ne obliga!?
  Pentru a accesa fonduri, Legea 383/2013 art 3.

romikele

CitatApicultorii organizaţi în forme asociative pot beneficia de sprijin financiar

pot, deci nu-i musai!  :wink2:

Daca vrei salariu, te angajezi!
Daca vrei bani europeni, te asociezi!
... dar  nu te obliga nimeni!  :P

mph

Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 01:51:08 AM
Citat din: mph din Ianuarie 17, 2015, 01:05:50 AM
TREC PESTE MAGARIA DIN MESAJUL UNUIA CARE ESTE ADMINISTRATOR DE FORUM.
Mai magarus adult!
Nu te-ai saturat de cate ineptii ai debitat pe-aici?
Ti-am oferit o varianta.
In fond, nu te obliga nimeni sa ceri bani europeni!
Stai pe coada ta, dar nu mai latra!

Am prezentat o situatie concreta care se pare ca a deranjat musuroiul de furnici::))
Exprim opinii la modul civilizat iar daca cineva are alta parere cred ca trebuie sa o prezinte folosind un vocabular decent.
Mi-ai oferit o varianta si eu iti spun ca este japca ce se intampla acum in domeniul finantarii in apicultura. Recunosti sau nu, iti convine sau nu, sistemul asta va inceta sa functioneze si poate vor fi si returnari de sume.
Poate ne vedem la o cafea si un croissant ca sa-ti ceri scuze pentru exprimare!


romikele

Scuze trebuie sa iti ceri tu, de la mai multi membri.
Revizuieste-ti postarile sa afli de ce!

Romania trebuie sa respecte legislatia europeana, nu sa implementeze idei creponate ale unora care nu inteleg ca altfel nu am vedea nici un eurocent.

mph

Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 03:14:15 AM
Scuze trebuie sa iti ceri tu, de la mai multi membri.
Revizuieste-ti postarile sa afli de ce!
Serios Domnule!?!?!

Ia adu-mi aminte cand a fost ultima data in care am initiat vre-o discutie ofensatoare la adresa cuiva?
Te referi cumva la atentionarea unui membru care este strain de gramatica sau te referi la raspunsul meu in momentul in care cineva a jignit religia ortodoxa si am raspuns pe masura?

Scrie-mi, te rog pe cine am ofensat prin limbaj si atitudine si daca am gresit cuiva imi cer public scuze
Am sa caut si print-screenurile respective daca insisti

romikele

(Re)citeste regulamentul de functionare al forumului, punctele 5, 9 si 13.
Daca nu te vei conforma in totalitate, orice dialog inceteaza, inclusiv aventura ta pe acest forum.

mph

Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 03:40:35 AM
(Re)citeste regulamentul de functionare al forumului, punctele 5, 9 si 13.
Daca nu te vei conforma in totalitate, orice dialog inceteaza, inclusiv aventura ta pe acest forum.

pune un link pt ca eu nu am reusit sa gasesc regulamentul.

Sa ma conformez inseamna sa scriu doar ce-ti place tie? Adica ai sa-mi restrictionezi accesul la forum doar pentru ca pur si simplu nu-ti place tie ce opinii exprim aici ?
Spune concret ce si unde am gresit ca sa ma lamuresc si eu.
Si daca vrei tu sa ma banezi...da-i drumu nene. Apiardeal este singuru forum apicol pe care am cont insa am inteles ca exista viata si pe alte forumuri.
Daca ceilalti te aproba in atitudinea asta nazista.....atunci o sa-mi para bine ca ne-am cunoscut si gata.

romikele

Testeaza viata pe alte meleaguri... mie nu-mi pare bine de cunostinta!  :zzz: :rusine:

pharaonu75

Recent am cumparat o carte, "Albinaritul pastoral", de Marc-Wilhelm Kohfink, aparuta la editura M.A.S.T.
Autorul, apicultor german, face o radiografie a stuparitului pastoral de la ei... conditii, activitati, cheltuieli, avantaje/dezavantaje.
Permanent face referire la asociatie... "prin asociatie", "in cadrul asociatiei", "reprezentantul asociatiei".
La ei este ceva normal sa te asociezi, insa la noi romanul este suspicios, poate si din cauza colectivizarii, a anilor de comunism, a ceea ce au facut unii sefi de asociatii cu banii asociatiei...

Pentru a accesa fonduri UE, trebuie sa intrunesti o serie de conditii, printre care si asocierea. Nu te impiedica nimeni sa fii apicultor si nu te sanctioneaza nimeni daca nu esti inscris intr-o asociatie, insa nu poti avea anumite beneficii decat daca esti asociat. Asta-i legea.
Eu am permis de conducere, de ce nu pot face taximetrie? Pentru ca nu am atestat... la fel si cu transportul de marfa... deci hai sa facem scandal... Nu-i chiar asa... tocmai de aceea exista legi, ca sa stabileasca anumite reguli, conditii.

Si ca sa nu fiu acuzat de cineva ca am anumite interese, va spun ca nu fac parte din nicio forma asociativa si nu am accesat nicio masura finantata din banii UE.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Pharaoane nu ai luat in calcul ceva,la nemti pretul este c-am stabil si nu exista fluctuatii mari.

La noi in piata este instabila si fluctuatiile sant foarte mari si de acea asociatiile nu prea au crezare.

la nemti in asociati legumicole unii au tractorul altii masinile de insamantat si recoltat ,totul merge  pe incredere si corectitudine.

Pa ai sa vezi la noi asa ceva?
Dau un exemplu ,azi in angro bucuresti se vinde rosiile cu 3 lei ,maine poate sa fie 1 leu sau 6 lei ,pai ala de pe tarla va sta cu gandul ca ala din obor il trage in piept.


Cand existenta si venitul tau se tine de pe urma albinelor e normal si firesc sa faci parte dintr-o forma asociativa .

Faramitarea unei industrii inseamna vulnerabilitate.





Aurel

  "Suspiciunule" privind asocierea, pleaca de la faptul ca sint cumva, sau au fost impuse, conditionate ,nu se fac sau marog nu s-au facut din proprie convingere si de multe ori asteptarile membrilor care adera,sant inselate si singurul avantaj este ca platesti cotizatia.Personal cunosc o asfel de asociatie. Ba,ca sa nu mint am avut totusi un avantaj.Am fost invitat la o sedinta formala si am primit un calendar. Calendarul l-am primit pentru ca am facut cumparaturi de la magazin. Este foarte bine ca s-a creat posibilitatea ca fiecare sa aleaga asociatia pe care o considera ca-i reprezinta mai bine interesele.Ramane doar sa aiba abilitatea de a o nimeri.


D006

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 10, 2015, 07:05:14 PM
In clipa in care spui ca nu este voie sa comentezi decizia moderatorilor deja e bascalie . Cine sunt acesti moderatori ? iisus Hristos pe pamant ? Urmasii Profetului Mahomed ? copii lui Budda ?  Sunt niste simpli oameni care vor numai fraieri in jurul lor ! Nu uita ca de curand Daniel s-a retras de pe lista de moderatori , asta spune mult ! A fi pe acea lista inseamna a te asocia cu falsa valoare  impusa de marele aiatolah Bog si de profetul sau L5S !

Nu vreau sa incep sa dau exemple de prostie ca parca nu are rost sa fac reclama la incompetenta tip stuparitul  pe aici .

Azi si Ioan Guist alias Pupemea s-a retras de pe respectiva lista de moderatori ! Problema e ca odata cu plecarea lui acel forum a ramas o tribuna a ... falselor valori si a incompetentilor !

  De ce apicultorii practicieni s-a retras din fruntea respetivului forum ?  In fapt acolo a mai ramas un singur practician pe lista respectiva , cat va rezista si el ?

  PS. Sa nu mai pomenesc ca Andrei Ignatov a fost facut in fel si chip astfel incat apicultorii romani mai pierd o sursă de informatie si inspiratie.

bio

.... tie i-ti place sa te uiti pe gaura cheii. ?... =))

Daca esti barbata, du-te si spune-le pe Stuparitul ce te doare......nu aici miorlaiala,... ca aia de  acolo fac si dreg.

Intr-adevar, daca d-nii Ignatov si Quist nu ar m-ai posta, este o pierdere ... pierdere, care umbreste bucuria celor de acolo ca au scapat de aiurelile marca D2006... =))








Buzoianu

Guist s-a retras sa se facă " mare" ca volum ,cel puțin așa a zis.
Bine el a mai zis si ca a făcut  50 tone miere.......ca da o zi din viata lui.....
băiatul e plin de ......ziceri!