Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

   Si cine te-a obligat? Probabil ca te-a obligat sa fii inscris intr-o forma asociativa, ceea ce e discutabil, dar nu ti-au impus si care anume.Aici cred ca nu faci diferenta

mph

Citat din: Aurel din Ianuarie 16, 2015, 09:43:09 PM
   Si cine te-a obligat? Probabil ca te-a obligat sa fii inscris intr-o forma asociativa, ceea ce e discutabil, dar nu ti-au impus si care anume.Aici cred ca nu faci diferenta

De ce sa fiu obligat in a ma inregistra in forma asociativa  daca am dreptul sa nu ma asociez, potrivit Constitutiei?
Iti spun eu de ce: Formele asociative au impus regula asta a furtisagului iar  producatorul neafiliat  este   discriminat

D006

#362
Cata miere miere ai produs in 2014 de sari asa de cur in sus ????

mph

Explica-mi unde gresesc, altfel deviem de la subiectul pe care sunt nelamurit.

D006


Aurel

Citat din: mph din Ianuarie 16, 2015, 10:38:04 PM
Citat din: Aurel din Ianuarie 16, 2015, 09:43:09 PM
   Si cine te-a obligat? Probabil ca te-a obligat sa fii inscris intr-o forma asociativa, ceea ce e discutabil, dar nu ti-au impus si care anume.Aici cred ca nu faci diferenta

De ce sa fiu obligat in a ma inregistra in forma asociativa  daca am dreptul sa nu ma asociez, potrivit Constitutiei?
Iti spun eu de ce: Formele asociative au impus regula asta a furtisagului iar  producatorul neafiliat  este   discriminat
Am si spus ca acest aspest e discutabil, dar in ce priveste distanta intre mine si asociatia la care doresc sa ma inscriu si care sa ma reprezinte ,nu cred ca poate fi un impediment in conditiile tehnicii de astazi .In fond acea asociatie pe care eu de buna voie o aleg,doar ma accepta si teoretic imi reprezinta interesele.In stupii mei nu va lucra nici cea mai apropiata nici cea mai departata asociatie.

mph

In privinta distantei am inteles explicatiile voastre.
Mi se pare nefiresc faptul de a fi obligat sa acced la o asociatie, indiferent care ar fi ea numai pentru a putea accesa finantarea europeana. Inteleg ideea ca o asociatie este un grup care poate reprezenta profesionist interesele bransei dar nu inteleg dece trebuie sa fiu OBLIGAT  a fi membru.  Asta inteleg eu la momentul asta. Dati-mi argumente logice si va asigur ca imi pot schimba parerea.

romikele

Citat din: mph din Ianuarie 16, 2015, 10:38:04 PM
... Formele asociative au impus regula asta a furtisagului iar  producatorul neafiliat  este   discriminat

Sa fii fericit ca prostia nu doare!
Ramai neafiliat si vei intra cu sufletu-n rai  :razz:

mph

Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 12:23:00 AM
Citat din: mph din Ianuarie 16, 2015, 10:38:04 PM
... Formele asociative au impus regula asta a furtisagului iar  producatorul neafiliat  este   discriminat

Sa fii fericit ca prostia nu doare!
Ramai neafiliat si vei intra cu sufletu-n rai  :razz:

In loc de argument logic aduci o vorba ieftina.
Pana sa ajungem in Rai avem de rezolvat bagabonteala pe pamant::)) In rai facem alte asociatii ca asa se spune " precum in cer asa si pe pamant" ::))
Daca legea actuala cere afiliere atunci o respectam si luam finantare ::))
Te asigur ca uneori inteligenta doare pentru ca-ti dai seama de unele lucruri  pe cand prostii sunt permanent fericiti:)

ESTE FURTISAG ATUNCI CAND IEI TU TOTI BANII SI EU TREBUIE SA MA PLOCONESC LA TINE CA SA IAU CE MI SE CUVINE PRIN LEGEA BUNULUI SIMT SI A RATIUNII

romikele

Mai flacau, in care lege ai citit tu ca esti OBLIGAt sa te afiliezi?

CitatFormele asociative - asociaţii de crescători de albine, federaţii apicole, uniuni apicole, cooperative agricole sau grupuri de producători recunoscute, conform legislaţiei în vigoare.

Cine te impiedica sa infiintezi o asociatie pe criterii familiale, de vecinatate sau altele, in care tu sa fii presedinte, nevasta secretara si sa nu mai fii asuprit de asociatiile existente?

http://www.madr.ro/ro/programul-national-apicol/lista-forme-asociative/asociatii-si-federatii-apicole.html

Uniunea Europeana CERE sa fim ORGANIZATI in forme asociative, dar nu obliga pe nimeni sa faca parte din cele existente, daca nu ne convine!

Nu poate merge de ex. la APIA orice pulea-spataru` cu dosaru` ca s-ar crea o debandada incontrolabila.
Asa ca, merge cate un fraier de la forma asociativa care munceste de-i sar creierii ca sa ia nise zevzeci parale, fara nici cel mai mic efort... in afara de cel de a trancani prost si fara rost.
:zzz:

bucovineanu

Pun si eu o intrebare: de ce in alte ramuri se pot primi fonduri fara sa fii asociat, ex. cresterea vitelor si a oilor, iar in apicultura nu?

romikele

De unde e scoasa prostia asta?
Cine va obliga sa va asociati?
Asociatia sau cooperativa are impact doar asupra punctajului proiectului, fara a fi insa o conditie obligatorie. Nu mai rastalmaciti legile dupa cum va convine, mai bine incercati sa le intelegeti, chiar daca nu sunt perfecte.
Romania respecta cerintele UE, care UE nu da nimic de pomana.
Am cunostinte care au accesat masuri europene fara sa faca parte din vre-o asociatie.
Doar PNA-ul are o astfel de prevedere, dar recititi postarea mea anterioara...

mph

#372
Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 12:44:11 AM
Mai flacau, in care lege ai citit tu ca esti OBLIGAt sa te afiliezi?

CitatFormele asociative - asociaţii de crescători de albine, federaţii apicole, uniuni apicole, cooperative agricole sau grupuri de producători recunoscute, conform legislaţiei în vigoare.

Cine te impiedica sa infiintezi o asociatie pe criterii familiale, de vecinatate sau altele, in care tu sa fii presedinte, nevasta secretara si sa nu mai fii asuprit de asociatiile existente?

http://www.madr.ro/ro/programul-national-apicol/lista-forme-asociative/asociatii-si-federatii-apicole.html

Uniunea Europeana CERE sa fim ORGANIZATI in forme asociative, dar nu obliga pe nimeni sa faca parte din cele existente, daca nu ne convine!

Nu poate merge de ex. la APIA orice pulea-spataru` cu dosaru` ca s-ar crea o debandada incontrolabila.
Asa ca, merge cate un fraier de la forma asociativa care munceste de-i sar creierii ca sa ia nise zevzeci parale, fara nici cel mai mic efort... in afara de cel de a trancani prost si fara rost.
:zzz:
TREC PESTE MAGARIA DIN MESAJUL UNUIA CARE ESTE ADMINISTRATOR DE FORUM.
Practic imi sugerezi sa fac si eu o mica forma asociativa doar ca sa am acces in "lumea buna". In alte ramuri se poate sa fie si neafiliati care obtin finantare asa cum se poate sa existe si finantare si subventie pe unitate biologica.
Recunosc utilitatea ideii de forma asociativa in apararea interesului de grup dar nu este normal sa fie cineva OBLIGAT la asta.
Este ca si cum ai spune ca nu poti candida la o functie de Primar, Consilier Local, Consilier judetean, Deputat sau Senator daca nu esti membru al unui partid politic. Eeeeeee...acum te-am convins care-i ideea?



mph

Citat din: romikele din Ianuarie 17, 2015, 12:52:37 AM
De unde e scoasa prostia asta?
Cine va obliga sa va asociati?
Asociatia sau cooperativa are impact doar asupra punctajului proiectului, fara a fi insa o conditie obligatorie. Nu mai rastalmaciti legile dupa cum va convine, mai bine incercati sa le intelegeti, chiar daca nu sunt perfecte.
Romania respecta cerintele UE, care UE nu da nimic de pomana.
Am cunostinte care au accesat masuri europene fara sa faca parte din vre-o asociatie.
Doar PNA-ul are o astfel de prevedere, dar recititi postarea mea anterioara...
Este suficient sa fie depunctat un dosar ca sa nu se mai incadreze la finantare in conditiile in care lista de asteptare este oricum incarcata. Dupa ce ca apicultura este oricum in coada listei privind  punctajele mai vine treaba asta cu punctele pentru prezenta in forma asociativa si gataaaaaaaaa, nu esti de la noi---te lingi pe bot de bani.
Nenea Romikele , tu chiar ai impresia ca-s cazut din pom? Ai impresia ca m-am inscris pe forumul asta doar ca sa debitez nebunii? Poate o sa ne intalnim vreodata si ai sa-ti dai seama ca nu traiesc in alta lume
Esti mare mester pe multe planuri, iti apreciez contributia la forum dar stai calm ca nu sunt aici pentru contre inutile

mph