Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

ra.doi

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2015, 06:27:53 PM
Apropo de falsele valori , intamplator am intrat pe un mare forum din Romania unde ca sa devii membru trebuie sa raspunzi la 5 intrebari .
Norocul tau ca pe forumul acela poti citi si nelogat.
Te cred, e nasol sa-ti piezi o seara intreaga ca sa constati ca ultimele doua intrebari sunt imposibie.
Si incetisor, vine Ene pe la gene  :wink:

D006

In PLM sunt membru pe acel forum de peste 5 ani dar ce stie anonimul ce-i ciocolata , mănâncă hartia si aruncă bucata...

cristian bh

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2015, 10:20:13 AM
In PLM sunt membru pe acel forum de peste 5 ani dar ce stie anonimul ce-i ciocolata , mănâncă hartia si aruncă bucata...
Iti recomand,sa lasi oleaca vinul alb la peste 2 litri,
treci pe 2 pahare de al rosu,........cu niscai cuburi de fromage gruyere,
sa vezi si tu ,.........ce-i aia lume! :yahoo_cry:

D006

  Vreau sa va dau un exemplu de dezinformare plecata de la un angajat ICDA :

Citat din: proapi
Si la materialul biologic trebuie facut ceva, in sensul sa dispara din centralizarea platilor, judete care si-au vandut intreg (sau cea mai mare parte) septelul de familii de albine, matci cu zecile de mii, etc...nu se poate asa ceva...


  Acest om pentru a discredita PNA , nu precizeaza că la o asociatie apicola pot fi membri apicultori din toata tara . Spre exemplu la o asociatie din Bihor poate fi membru un stupar din Constanta . Normal ca actele se vor derula prin APIA Bihor , daca stuparul din Constanta vinde X colonii de albine sau Y  regine nu inseama ca acele unitati sunt din Bihor , e doar birocratie . Dar acest domn din solda ACAR vrea sa induca in minte oamenilor ca exista judete care fac nu stiu ce cu efectivul de albine . CU CE ESTE DE VINA UN APICULTOR DIN CONSTANTA SI MEMBRU LA O ASOCIATIE DIN BIHOR CA PRIMESTE CROTALII DE LA ORADEA ????

mph

Si tie ti se pare normala situatia asta cu membru intr-o asociatie de  de la capatul celalalt al tarii? Pentru ce se intampla asta?

D006

In secolul informatizarii poti locui si in Noua zeelanda si sa fii membru la Bihor , azi comunicarea este extrem de usoara . Si mi se pare normal sa te asociezi cu oameni cu care te intelegi si să nu fii obligat sa suporti in preajma ta toti pinguinii si poneii. Daca Ion de la Vaslui este prieten bun cu Gheorghe de la Craiova si au incredre in Janos de la Harghita mi se pare normal sa fie membri in asociatia de la Csíkszereda.

mph

Daca eu am albinele in Prahova pot ma inscriu in asociatia din Munchen si sa depun actele pentru finantare europeana in Germania?
Teoretic ar trebui sa mearga pentru ca suntem cetateni europeni si traim in epoca online-ului :)
Este un exemplu extrem .
Ideea este ca pe undeva cred ca trebuie sa se tina seama si de distantele fizice

valter

Citat din: mph din Ianuarie 15, 2015, 11:40:07 PM
Si tie ti se pare normala situatia asta cu membru intr-o asociatie de  de la capatul celalalt al tarii? Pentru ce se intampla asta?

Atunci cand treci prin cateva asociatii locale pe parcursul a peste 20 de ani de stuparie si toate au ca fundament prosteala pe fata si gargara...te duci la un prieten de familie si te nscrii in asociatiia lui(la sapte hptare mai in colo)...si-i lasi pe ai din judetul tau sa fraiereasca pe cine nare prieteni de familie seriosi.
te salut doctore.!!!
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: mph din Ianuarie 16, 2015, 01:51:04 AM
Daca eu am albinele in Prahova pot ma inscriu in asociatia din Munchen si sa depun actele pentru finantare europeana in Germania?
Teoretic ar trebui sa mearga pentru ca suntem cetateni europeni si traim in epoca online-ului :)
Nu este doar teoretic ! am cunoscut un caz real in Italia unde un roman a accesat PNA acolo.  Chiar daca el are buletin de Rm. Sarat a accsat PNA in Umbria .  La ei merge numai in romania trebuie sa punem botul la vrajeala .

italianu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2015, 07:58:22 AM
Citat din: mph din Ianuarie 16, 2015, 01:51:04 AM
Daca eu am albinele in Prahova pot ma inscriu in asociatia din Munchen si sa depun actele pentru finantare europeana in Germania?
Teoretic ar trebui sa mearga pentru ca suntem cetateni europeni si traim in epoca online-ului :)
Nu este doar teoretic ! am cunoscut un caz real in Italia unde un roman a accesat PNA acolo.  Chiar daca el are buletin de Rm. Sarat a accsat PNA in Umbria .  La ei merge numai in romania trebuie sa punem botul la vrajeala .

Dragose,nu confunda marfa cu ambalajul!
El,prietenul tau cu buletin de Rm Sarat, ARE RESIDENZA în Italia,in Umbria!
Si aici ca si acolo e nevoie de anumite criterii pe care ,,accesatorul" trebuie sa le implineasca,ca de ex: virsta ,sa aiba firma,sa aiba laborator(nu ca pe la noi in pavilion) ,si alte alte cacarii!
Ceea ce vreti voi ,aici in Italia ,nu e posibil! Legile dintr-o regiune nu sint valabile in cealalta! S.a.m.d...
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Citat din: italianu din Ianuarie 16, 2015, 10:01:55 AM
El,prietenul tau cu buletin de Rm Sarat, ARE RESIDENZA în Italia,in Umbria!
Si aici ca si acolo e nevoie de anumite criterii pe care ,,accesatorul" trebuie sa le implineasca,ca de ex: virsta ,sa aiba firma,sa aiba laborator(nu ca pe la noi in pavilion) ,si alte alte cacarii!
Ceea ce vreti voi ,aici in Italia ,nu e posibil! Legile dintr-o regiune nu sint valabile in cealalta! S.a.m.d...

  Am fost acolo si am vazut ! NU are firma , Nu are laborator  , Nu are " alte cacanarii " . Omul s-a inscris intr-o asociatie si cei de acolo s-au ocupat de dosar. PUNCT !

italianu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2015, 10:39:17 AM
Citat din: italianu din Ianuarie 16, 2015, 10:01:55 AM
El,prietenul tau cu buletin de Rm Sarat, ARE RESIDENZA în Italia,in Umbria!
Si aici ca si acolo e nevoie de anumite criterii pe care ,,accesatorul" trebuie sa le implineasca,ca de ex: virsta ,sa aiba firma,sa aiba laborator(nu ca pe la noi in pavilion) ,si alte alte cacarii!
Ceea ce vreti voi ,aici in Italia ,nu e posibil! Legile dintr-o regiune nu sint valabile in cealalta! S.a.m.d...

  Am fost acolo si am vazut ! NU are firma , Nu are laborator  , Nu are " alte cacanarii " . Omul s-a inscris intr-o asociatie si cei de acolo s-au ocupat de dosar. PUNCT !


Dragos ,in Italia nu poti sa vinzi UN borcan de miere daca nu ai firma!
Ca el e asociat,se poate, dar cineva il reprezinta din pct. de vedere legal!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

logic .... il reprezinta asociatia , la fel ca in romania , dosarul se depune prin intermediul asociatiei.

mosunick

" ARTICOLUL 40 din Constitutia Romaniei

Dreptul de asociere

(1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere."

Avand in vedere cele de mai sus, poti sa te asociezi unde vrei.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mph

Citat din: mosunick din Ianuarie 16, 2015, 06:23:43 PM
" ARTICOLUL 40 din Constitutia Romaniei

Dreptul de asociere

(1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere."

Avand in vedere cele de mai sus, poti sa te asociezi unde vrei.

Daca ar fi sa fie asa nu ar trebui sa fiu obligat sa ma inscriu in asociatie ca sa accesez o masura sau alta........eu asa cred.
Respectam Constitutia doar cand ne convine?