Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

oroles

I. Carnu in "Din Viata albinelor" spune la pag. 61 ca "albina distinge bine numai 4 culori ale spectrului" si le enumera. Rosu o confunda cu negrul (ceea ce arata ca o vede cum spui tu, insa nu o recunoaste ceea ce nu e tocmai bine).  Fa experimentul cu galeata neagra si mai vorbim!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Referitor la faptul ca se spune ca albinele nu vad culoarea rosie  va povestesc ceva ce am mai spus: anul trecut in primavara, cand inca nu erau flori, eram langa o masina si o albina a venit si s-a asezat pe culoarea rosie din tricolorul aflat pe numarul de circulatie, cercetand zona cu atentie. Daca nu vad culoarea rosie, cum gasesc florile de aceasta culoare?

TDI

Citat din: oroles din Ianuarie 13, 2015, 10:54:06 AM
I. Carnu in "Din Viata albinelor" spune la pag. 61 ca "albina distinge bine numai 4 culori ale spectrului" si le enumera. Rosu o confunda cu negrul (ceea ce arata ca o vede cum spui tu, insa nu o recunoaste ceea ce nu e tocmai bine).  Fa experimentul cu galeata neagra si mai vorbim!
Te eschivezi, tradu! Acolo vorbim de miros, temperatura si banuiesc si CO2, in conditiile in care in natura nu erau resurse nici macar suficiente - aici putem face o paralela cu extractia in cules/ extractia cand culesul a picat complet. Am facut toate experimentele posibile - aveam un fel de palarie din lana de o culoare maro, pusa-ntr-un bat - era Waterloo, atacau ca la nebuni. Inafara de controlul temperaturii si calitatea vopselei nu ne ajuta cu nimic culorile, dresaj nu se poate face...
Chestia certa e ca albinele au memorie si recunosc niste tipare, daca la ultimul cules au gasit nectar/polen pe o planta de culoarea celei pe care albina a recunoscut-o pe tricolor, incearca.
Una peste alta e un subiect deosebit de complex.

https://www.google.ro/search?q=bee+spectrum+red+flower&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=a960VM76C8fgap7LgogP&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=611#tbm=isch&q=bee+spectrum+flower&imgdii=_

In linkul de mai sus sunt mai multe poze in care se poate observa ce vedem noi si ce vad albinele.


oroles

V-am trimis la o sursa sigura (cartea lui I. Carnu). Acolo este si explicatia cu privire la culoarea rosie. Se pare ca rosul care contine si ultraviolet (o culoare pe care omul nu o vede) este vizitat si perceput de catre albine (macul, bujorul), in timp  ce rosul simplu nu este vizitat. O fi pus omul in rosu si ceva ultraviolet. :D

Si eu am vazut ca pe Matizul meu rosu vin albinele in timp ce pe o alta masina tot rosie  din aceeasi curte nu vin. E adevarat ca am observat si eu ca o cerceta, asta nu inseamna ca pentru culoare. Albina nu se orienteaza numai dupa culoare.

In cartea lui Carnu spune ca se poate folosi negru la stupi si chiar il indica la pavilioane alaturi de alte culori pe care albina le distinge bine. Rosul nu este printre ele.

A se vedea atasamentul de mai jos de dupa V. Frisch. Are inclusiv si lungimile de unda.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Mie un stupar batran mi-a zis candva: "Sa nu vopsesti niciodata stupii rosii!" si cred ca stia el ce stia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Am mai postat de vreo doua ori aceasta fotografie, care arata exact spectrul de culori perceput de om si de albina.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI

Eu am vopsit. Vreo 10, rosii. Nici macar o diferenta.

D006

  De la falsele valori am ajuns la ... falsele culori ...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI


marian sima

Niciodata nu am avut un stup de culoare rosie care sa fie foarte bun si nu am mai folosit aceasta culoare.

Albina nu percepe culoarea rosie asa cum o vedem noi insa de vazut o vede .


cristian bh


D006

Apropo de falsele valori , intamplator am intrat pe un mare forum din Romania unde ca sa devii membru trebuie sa raspunzi la 5 intrebari . O vorba spune că iti dai seama de un om dupa primele 10 cuvinte. Cred ca si acest forum trebuie sa lucreze putin la calitate . Sa nu ajungem ca un moderator de pe stuparitul care spunea ca ei sunt o comunitate de 7000 de apicultori , serios ??? 7000 de conturi se produc in cateva zile .

italianu

Citat din: marian sima din Ianuarie 13, 2015, 03:59:41 PM
Niciodata nu am avut un stup de culoare rosie care sa fie foarte bun si nu am mai folosit aceasta culoare.

Albina nu percepe culoarea rosie asa cum o vedem noi insa de vazut o vede .
Albina percepe culoarea rosie,ca si negru!
Culoarea alba vine ,,vazuta" in duoa nuante diferite in baza produsului care a fost utilizat la fabricarea ei!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

cristian bh

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2015, 06:27:53 PM
Apropo de falsele valori , intamplator am intrat pe un mare forum din Romania unde ca sa devii membru trebuie sa raspunzi la 5 intrebari . O vorba spune că iti dai seama de un om dupa primele 10 cuvinte. Cred ca si acest forum trebuie sa lucreze putin la calitate . Sa nu ajungem ca un moderator de pe stuparitul care spunea ca ei sunt o comunitate de 7000 de apicultori , serios ??? 7000 de conturi se produc in cateva zile .
Si la cate din ele ai raspuns :uimit:
=)) =)) =))