Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Mai Mariane unde ai gasit toat prostiile astea ???? 
Trebuie sa fac o rectificare ! la standardul stuparitul , paul1  nu mai este catastrofa vecin cu cataclismul , altii i-au luat locul.Asa proprietar asa clienti .

cristian bh

pai vedeti,
asta-i din ciclul...........mare-i gradina ta doamne!
personajul vulpe ,.......................ramane vulpe,
voi,daca n-ajungeti la struguri ziceti ca-s acrii!
=)) =)) =)) =)) =))
apropo,
de ce cititi toate prostiile,...........ma refer acolo unde sunt postate
sa v-o testati p-a voastra?

D006

Ii propun lui Marian sa faca o enciclopedie a prostiilor postate pe forumuri . Chiar de una zi am vazut o gogomanie marca proapis13 la capitolul cum se macina zaharul , mare este gradina Domnului !

  Mai nea cristian bh ti-am studiat CV si cum chiar incep sa cred ca Paul e meserias !

Citat din: cristian bh din Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM
In buletin m-or  inscris CRISTE VOICU locuiesc in com carpinet jud bihor aproape de stei fost DR PETRU GRIOZA nasc in anul 1968 ,casatorit doar de aproape 6 ani si am o fetita de 4ani jumate.  de albinele ce au mai ramas ca nu stiu ce sa-ntamplat cu ele de prin toamna ca n-au intrat la iernatdecat vreo 6 familii  si alea destul de slabe cu toate ca dupa roire aveam cam 18.de albine se ocupa mai mult tatal meu inca incepator dupa 5 ani .Am primit de la o cunostinta ce era bolnav grav 2 stupi, care ne-a zis ca-s bune la casa omului

cristian bh

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 11, 2015, 09:43:06 PM


  Mai nea cristian bh ti-am studiat CV si cum chiar incep sa cred ca Paul e meserias !

Citat din: cristian bh din Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM
In buletin m-or  inscris CRISTE VOICU locuiesc in com carpinet jud bihor aproape de stei fost DR PETRU GRIOZA nasc in anul 1968 ,casatorit doar de aproape 6 ani si am o fetita de 4ani jumate.  de albinele ce au mai ramas ca nu stiu ce sa-ntamplat cu ele de prin toamna ca n-au intrat la iernatdecat vreo 6 familii  si alea destul de slabe cu toate ca dupa roire aveam cam 18.de albine se ocupa mai mult tatal meu inca incepator dupa 5 ani .Am primit de la o cunostinta ce era bolnav grav 2 stupi, care ne-a zis ca-s bune la casa omului
Pai vezi,de la bun inceput m-am prezentat cine sunt,nici n-am pretins a fi ceva mare tata de albine,n-am scris nici o prostie in subiectele despre albine pt simplul fapt ca ma limitez in a citi(marile secrete le tin si io pt mine =)) =)) =)))dar asta nu inseamna ca cele 8 familii ale mele la ora asta nu-s cel putin echivalentul a 8 familii de-ale tale!
Daca mi-ai studiat CV-ul,ai descoperit ca nu traiesc din albine si din acest motiv imi permit sa le tin cu miere,sa fac simularile din primavara tot cu miere.
Acest lucru poate fi considerat de un profesionist ca tine tot un cataclism,pe de alta parte  inteleg destul de bine ca si planeta asta are o anumita circumferinta,nr florilor este totusi limitat,albina vrea miere,oamenii ar vrea si ei miere,or asta nu se poate,mai facem cum facem si impacam si omenirea,si albina,.................tehnologia ne ajuta,siropel,siropel siropel.
Acesta este compromisul la care s-a ajuns la ora actuala pe aceasta planeta vizavi de apicultura si nu am nimic de reprosat vizavi de acest aspect.principiul fiind,cererea si oferta!
Faptul ca io stand la tara,las gaina libera si-mi face oua din ce mananca ,porcul la fel,palinca de pruna din pruni iesiti din os ,de mar din soiuri vechi stramoseste ,o lingura de miere de albine,.........astea pot fi numite drept libertati,sau un respect de sine!
In domeniul in care sunt bashtan,colegi din toate colturile tarii i-mi cer un sfat, in privat pe mp , telefonic ,fiindca nici esenta din domeniul acesta nu e discutata pe forum din motive lesne de inteles,

PS
am si fb ,
in completare de cv  :)


marian sima

Cristian tare chestia cu nu ajungi la struguri.
Ma subestimezi ,sant un individ care reuseste sa ajunga acolo ude i-si propune.

Am in casa trei surse de net,una prin cablu si altele doua de la telefonie mobila,toate surse bune deoarece la telefonia mobila platesc mai mult fiind nevoit sa vorbesc in afara tari .

Acum crezi ca mi-e greu sa fac o adresa noua de mail si sa intru pe stuparitul cu o alta sursa de net?

E vorba de principii Cristian de acea nu intru logat acolo.

Stuparitul a pierdut voloarea pe care o avea cand traia nea Gica ,oameni care scriau bine despre apicultura s-a c-am retras .

Stuparitul e acum sursa de amuzament ,un club de clone . =))

Cate unul mai scoate capul si spune adevarul insa e adus repede la tacere prin inchiderea subiectului.

Re: Clonele pot gasi aici nickname-uri preferentiale

Mesajde mircea » Astăzi, , 00:24

    ignatov andrei scrie:Recomand colegilor sa faca propuneri cu privire la nickname-urile pentru clone !
    Rugam Conducerea sa ia caz de aceste propuneri si sa nu mai infiinteze clone asa, la nimereala !!!
    Pentru bunul mers al Stuparitului, rugam clonele sa citeasca acest topic !
    Aici vor putea gasi - in afara nickname-ului - si locatii preferentiale (sa fie clona cu o identitate mai acatarii) !!!
    Anuntati si pe cei ce-i cunoasteti, cum ar fi: prietenul, mai nou..."vecinul" ;) etc.
    Este pacat sa nu avem si in acest sector - al clonelor - o organizare exemplara, asa cum numai Stuparitul a
    dovedit-o !!!


D-le Ignatov
Mistouri de aste de doi bani, nu fac bine nimanui...nici chiar dv.
Inteleg ca aveti o dilema....sa ne parasiti sau nu.
Alegerea este una personala si va priveste.
Pana atunci incetati sa mai stricati orice subiect la care participati si eventual sa nu mai lansati soparle de felul celei de mai sus.
Nu va fac cinste pentru ca tradeaza o lipsa de demnitate..

Nu meritati nici macar o banare.







filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cornelioandanciu

Citat din: filip din Ianuarie 12, 2015, 10:20:36 AM
Exista loc sub soare unde apicultorii romani sunt apreciati si respectati.....
http://agrointel.ro/29077/povestea-de-succes-a-apicultorului-cristian-oslobanu-de-la-productia-de-miere-in-romania-la-inchirierea-albinelor-pentru-fermele-din-sua/
Daca asta inchiriaza albinele in SUA, atunci acest individ este un criminal apicol!!!! Pai SUA geme de CCD si el inchiriaza albine acolo, ca odata aduse inapoi sa imbolnaveasca de CCD si albinele romanesti???  Nici eu nu sint un mare apicultor, acuma pana trece febra fondurilor am lasat la minim apicultura, dar imi dau seama foarte bine ce pericol reprezinta astfel de indivizi!
Va salut.

filip

#323
Are firma si se desfasoara in spatiu SUA.
Nu te gandi ca aduce albinele inapoi in RO.
In alta ordine de idei,cum un roman in SUA reuseste sa inmulteasca albinele acolo unde e CCD?
Nu cumva e multa incompetenta la mijloc si calcule financiare?
Am auzit si eu apicultori romani care spun ca mai bine scot toata mierea in toamna si o vand iar in primavara cumpara alte albine.
Mai ales cand beneficiezi de bani nemunciti,imaginatia unora e bogata............
Dupa ce se distruge apicultura romaneasca asa ceva e doar un vis........

http://www.youtube.com/watch?v=R7LTsrbqLkI
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Imi place ca si-a vopsit stupii in culorile tricolorului. Numai ca una din culori nu e chiar potrivita pentru albine.  =)) :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Citat din: oroles din Ianuarie 12, 2015, 12:27:16 PM
Imi place ca si-a vopsit stupii in culorile tricolorului. Numai ca una din culori nu e chiar potrivita pentru albine.  =)) :rotfl:
Chiar si la taur... nu-l enerveaza culoarea respectiva ci miscarea.
Albinele... la fel. Nu e un stimul extraordinar.

oroles

Citat din: TDI din Ianuarie 12, 2015, 02:57:10 PM
Chiar si la taur... nu-l enerveaza culoarea respectiva ci miscarea.
Albinele... la fel. Nu e un stimul extraordinar.
Albinele nu vad rosu si negru. Primavara curatam fagurii lipiti de podisor si ii aruncam intr-o galeata de culoare neagra. Nu zic cate albine se loveau de peretii galetii in goana dupa miere din fagurii astia. Parca erau bete.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ra.doi

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 11, 2015, 09:43:06 PM
Chiar de una zi am vazut o gogomanie marca proapis13



Ghinionul este ca noi o vedem zilnic, la avatarul tau  :nudie:

TDI

#328
Citat din: oroles din Ianuarie 12, 2015, 08:53:06 PM
Citat din: TDI din Ianuarie 12, 2015, 02:57:10 PM
Chiar si la taur... nu-l enerveaza culoarea respectiva ci miscarea.
Albinele... la fel. Nu e un stimul extraordinar.
Albinele nu vad rosu si negru. Primavara curatam fagurii lipiti de podisor si ii aruncam intr-o galeata de culoare neagra. Nu zic cate albine se loveau de peretii galetii in goana dupa miere din fagurii astia. Parca erau bete.
"Common sources of attack stimulus for honeybees include alarm pheromone, vibrations, carbon dioxide, hair, and dark colors (Crane 1990).
This makes sense because mammals, which are common predators of bees, are usually hairy, dark colored, and exhale carbon dioxide.  If you think about this you will realize that bees are drawn towards attacking sensitive areas around the head of a common predator.  "
Humans    Honeybees
Red     Black
Yellow    Yellow-Green
Orange    Yellow – Green (darker perhaps than yellow)
Green    Green
Blue          Blue plus Ultraviolet blue
Violet    Blue plus Ultraviolet
Purple    Blue
White    Blue-Green
Black    Black

Bee colours and bee vision are indeed fascinating.
Complicating the issue are the following points:

    Bees do discriminate brightness as we do. Bees have no black & white. Color it grey.
    What we see as "UV-black" is not the same to a bee.

    Although bees have a green receptor, they perceive most foliage as achromatic, colourless.

    They also see most UV-absorbing red areas and UV-reflecting white areas as colourless.
    However, UV-reflecting red may be seen by the bee as its true "UV colour", and
    UV-absorbing white is seen as cyan (blue-green, turquoise).

    Because the tail of the bee's 540nm peaked longwave receptor has a long slope - tapering out well into the red near 650nm - the bees can discriminate red-oranges and red, even though they do not directly perceive red.

Chittka, L., Shmida, A., Troje, N., & Menzel, R. (1994) Ultraviolet as a component of flower reflections, and the colour perception of Hymenoptera. Vision Research, 34, 1489-1508. http://chittkalab.sbcs.qmul.ac.uk/1994/7Chittka_etal94_Vision_Res.PDF

Chittka, L. & Waser, N.M. (1997). Why red flowers are not invisible for bees. Israel Journal of Plant Sciences, 45: 169-183 http://chittkalab.sbcs.qmul.ac.uk/1997/19ChittkaWaser97_Isr_J_Pla_Sci.PDF

TDI