Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Ai ceva cunostinte ca mph e vampir ???
Atunci pazeste-te !!!
:rotfl:  :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

#286

mph

Lui Sima chiar nu i se pare in neregula faptul ca are o problema cu oricine!!!!!!!
Un sat in care sa fie numai el cred ca este dorinta lui suprema.


ciucur

Citat din: marian sima din Ianuarie 08, 2015, 08:50:24 AM
Bio,cand un apicultor merge cu matci F1 din germania deja ii fura pe cei din jurul lui.
Le fura baza genetica pe care apicultori au creat-o in ani.

Le fura sursa de nectar deoarece un mastodont inghite mult.

Si ii fura la propiu, cum am patit-o eu si apicultori din zona in primavara ,acea rasa de albina adusa de un individ zbura la temperaturi joase cand albina noastra nu zbura ci sta pe cutie.

Credema nu-ti place asa ceva.
Atunci cand unul nu intelege de vorba buna esti obligat sa ei masuri.

Daca-n primavara mai patesc la fel ,cand albina mea si a apicultorilor locali nu iese afara,cand albina aluia nu va avea de unde sa ia nectar decat din stupi nostri ,atunci eu ii voi crea o mare surpriza,pentru ca alta data sa ea de buna cand eu ii spun ceva.

Vrei sa traiesti din apicultura traieste dar fara sa distrugi pe altii,nu de alta dar dai de unul care este in stare sa te distruga.

Domnule Sima,
Dar daca vecinul dvs. decide sa ingrijasca carnica sau bk ce veti face?
Daca va viziteaza albinele lui ce faceti? Sigur ca stupii flamanzi sunt predispusi in a produce furtisag dar puteti avea astfel de situatii si fara intentia vecinului.
Nu sunt intrebari ironice. Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marian sima

Tocmai ca nu e vecinul meu ,e un individ de prin nordul tari care vine ierneaza aici si pleaca.

Are stupina pe camioane poate sa plece la salcie si sa ne lase-n pace insa nu intelege de voie buna.

Cat despre restul,vorba lui nea Ionel in jungla rezista cel mai acomodat cu jungla.


dan sebastian

Mare curaj are sa-si lase stupii la mii de km distanta de el. Sa inteleg ca doar temporar ii tine in zona ta ? De toamna pana primavara ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

Omul e casatorit cu o fata de aici si tine stupi la soacra.
I-ti dai seama ca nimeni nu pazaste stupi mai bine ca soacra. :)

Aurel

    :D Mariane, inseamna ca nu esti 100/% adaptat sa faci fata in "jungla apicola" daca o femee este o piedica. :P

marian sima


paul1

Mariane, faptul ca respectivul are o rasa de albine care zboara la temperaturi la care albinele tale stau pe camera, nu ar trebui sa constituie o problema pentru tine si ceilalti apicultori ! Ba din contra, ar trebui sa te motiveze si sa va motiveze! Sa nu-mi spui de treaba cu furtisagul ca ... n-o cred ! Furtisagul se produce doar la stupii care au o problema de ... regina !
In primul an in care m-am apucat de albine aveam in toamna un stup caruia de ce-i dadeam mai mult sirop de aceea avea mai putine rezerve ! Toate celelalte erau in regula ... lupte la urdinis nu erau, regina prezenta, populatie multumitoare. Am intrebat pe Stuparitul care-i smerchezul si Guist mi-a dat o replica care m-a deranjat profund la momentul respectiv - e si asta o modalitate sa-ti hranesti toata stupina-replica pe care eu am considerat-o ca fiind la mistou. Dupa ce mi-au trecut nervii am inteles ca problema la stupul respectiv este regina si am unificat familia respectiva cu un roi. Dupa unificare n-a mai disparut siropul din rame. Asa ca, lasa-l si pe nordist sa traiasca pe langa voi, ca poate cine stie, albinele lui sa va descopere oaresce carente ale albinelor voastre ! :razz:

D006

Paule pe langa stupina ta mai exista si alte stupini ?

marian sima

#296
Paulica prietene problema nu e furtisagul insa nu poti sa deschizi un stup ca vin si mai multe,ba datorita acestei stari de tatonare familiile intra in starea de aparare si nu poti sa lucrezi linistit la stupi.

Nordistul a venit prima data singur pe urma si cu fratis-o si tas-o.

Si orice invat trebuie sa aibe si un dazvat. :rotfl: =))

Cat despre Guist,nu lua de bun tot ce spune el. :nod:

Uitasem,Paulica vad ca o multime de banari de pe stuparitul sant date pentru''Comentarea deciziilor moderatorilor".




paul1

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 10, 2015, 06:12:18 PM
Paule pe langa stupina ta mai exista si alte stupini ?
Dragoshelu, stupini in intelesul literar, nu sunt. Pe-o raza de 2 km sunt persoane detinatoare de stupi, de la 5 la 40. Cunosc o singura persoana care are o stupina, cam 300 familii, la o distanta de mai putin de 1 km. in linie dreapta de mine.
Banuiesc de ce ma intrebi. Pentru imprimavarare, zona duce ( multe livezi cu pomi fructiferi, flora spontana ... etc). Ca sa stai loco si sa faci ceva miere, cam naspa ! In anii bunisori se mai face cate ceva. In rest ... praf !

paul1

Citat din: marian sima din Ianuarie 10, 2015, 06:18:48 PM


Cat despre Guist,nu lua de bun tot ce spune el. :nod:
Mariane, aici (la problema mea) o avut dreptate ! :nod: Stiu faza cu albinele atacate la ficat de rapita si ca-i mult mai sigura o padure, dupa care o dus stupii la ... rapita ! :rotfl:

marian sima

Paulica voi pe stuparitul santeti c-am jihadisti cum comenteaza unii deciziile Mohamezilor cum poc ii executati. :rotfl:  =)) =)) =))

Majoritatea banarilor sant date pentru comentarea deciziilor moderatorilor. :)
Si nu spune esta in regulament,pardon in Coranul vostru. =))