Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 05, 2015, 11:08:47 AM
Citat din: Aurel din Ianuarie 05, 2015, 11:05:16 AM
   Mariane, esti sigur ca in acele "capcane"albinele tale nu vor intra?

Daca-s albinele lui, raman tot la el... daca-s albinele altora, acum vor fi ale lui... ca le ia si le "parfumeaza" cu ce trebuie...

Nu il incercati pe Marian la "dracii", ca va pune mintea pe bigudiuri! =)) =))
Oare celalalt apicultor no avea si el "cutii goale"?

pharaonu75

Merge in pastoral cu cutii goale, sau merge hotarat sa faca productie, cu familii puternice, "locomotive" cum le spune Valter?

Marian vorbea de o modalitate de a-i "sanctiona" pe cei care, cu nesimtire, vin si isi amplaseaza stupina unde nu trebuie, nu vorbea despre o practica! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Nea Ionel (care-mi este simpatic) a facut o afirmatie cu jungla apicola.

Eu i-am raspuns ca pot fi un mic Mogli si ma joc cu ursul apicol cu pantera cu lupul si cu toate cele ce exista in jungla.

Referitor la ce se-ntampla pe teritorul meu .
Si de-acea tot ce misca-n zona asta ,raul ramul
Mi-e prieten numai mie ,iara tie dusman este. :wink: :zzz:

Cum spunea Pharaonul,atata timp cat ne respectam unul pe altul nu este nici o problema.



ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2015, 10:54:21 AM
Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 05, 2015, 08:29:06 AM
Cine are CHEF sa pastreze ce ia lasat bunicu cu or ce pret trebue sa se adapteze la jungla .


rectific ! nu trebuie sa se adapteze la jungla , trebuie sa se adapteze la falsele valori si la incompetenti.

Din toate importurile de material biologic ne-am ales doar cu boli noi si cu un amalgam de ciori vopsite.

  Pinguinul pune botul la vrajeala si cumpara de la falsa valoare o cioara vopsita pe post de Ileana Cosanzeana , face si el o rama cu puiet si un cat de miere si se lauda de nu mai poate ca ce buna e cioara lui vopsita , pardon , Ileana Cosanzeana .  Dar el in incultura lui apicola uita ca si albina locala face cel putin la fel de mult puiet si aproape sigur mai multa miere.
  In fapt un om normal la cap nu cumpara toate ciorile ci face ameliorare pe rasa locala.[
Cu putina cultura { APICOLA ]
Un om normal la cap in aceasta jungla vede ce merge mai bine si aia face .
Un om normal la cap in aceasta jungla incearca nu vorbeste din auzite sau daca la el nu a mers cu o cioara vopsita la altu nu merge.
Daca cineva a luat de la mine ceva [ material a vazut si urmarit un sezon ]nu a luat prostit . [ PINGUIN ]
Eu cind am inceput { nu mostenit ] nu am cerut la nimeni PEDIGRIU
Strict personal .
Nimeni nu i mi baga sau ia din buzunaru de la spate .
Mai clar :daca eu vad ca de la o cioare vopsita i mi e mai bine crezi ca o caut sub coada sa stiu mai multe .
Ai prieteni care au numai ciori vopsite si le merge bine { nu 10 unitati ....    sute ]
nu ai incercat sa convingi sa renunte [ dragos2006 ]????.
La primul tirg am rugamintea sa ma ajuti sa platesc in avans la institut 20 regine sa vedem daca poti lua si cind le poti ridica ....te prinzi...

D006

ieri pe un forum apicol un pinguin pune o poza cu o rama cu puiet capacit . Cineva din complezenta ii spune ca ce rama frumoasa cu puiet are . Pinguinul imediat varsa din gusa si spune ca este normal sa aiba asa rama deoarece a dat cateva sute de euro pe respectiva regina. Dar fraierul nu stie ca asemenea rame cu puiet gasesti in toate stupinile din Romania .
Cu ceva ani in urma janese aruncase provocarea unui concurs apicol in care la un cules anume fiecare stupar vine cu cate o colonie de albine , coloniile de putere egala la toti stuparii.  Bineinteles ca marii profesionisti cu marile regine aduse din tari vestite nu au vrut sa participe , de ce ? Pentru ca venea nea Ion de la munte cu o colonie get-beget romaneasca si le dadea clasa la toate capitolele.

Eduard Rotaru

Asta imi aduce aminte de o faza aproape identica de acum 2 ani cand unii "meseriasi " numai cu BK de peste 500eu buc (regina) au venit la mine in zona la cules de tei...ei erau in buza padurii eu la 2km de padure...si ce crezi?... sporul zilnic era aproape de 2 ori mai mare la "corciturile" mele locale...S-au convins cu ochii lor si anul asta vor sa schimbe toate reginele cu material de la mine :))))

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2015, 03:21:33 PM
i.  Bineinteles ca marii profesionisti cu marile regine aduse din tari vestite nu au vrut sa participe , de ce ? Pentru ca venea nea Ion de la munte cu o colonie get-beget romaneasca si le dadea clasa la toate capitolele.
Citi mari profesionisti posteaza aici si dincolo [ si corect ]sa invete si pinguinu.?????
Citi mari profesionisti cunosti ca au luat linga ei in pastoral pe unu cu 20 de unitati ??????
La o luna dupa ce am cumparat albine :
La inceput de mai find aceasta intred pe unu cu peste 100 de stupi si avea albine de cel putin 8 ani...tu cind ridici materialele de pe sita de sus ?
Ce zice : pai cum tu nu ai ridicat   vezi dracu ca se sufoca alea acolo .
Pinguinu ne dormit de doua nopti de pe drum alearga 48Km si ia paturile din cap la toti.
Doar atit .
Ce am constatat mai tirziu din intinplare tot cu un pinguin nu a fost bine ce ma invatat
{ MESERIASU ].
Acelas meserias dupa 2 ani vine la tei si aseaza citiva roi noapte la descarcat in fata la stupi mei si zice ca nu a vazut ca era intuneric . meserias de meseriasi.

dinupaltinis

#277
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2015, 11:11:11 AM
  Pe linia Brailei e un stupar care numai cu asta se ocupa . Cum prinde o stupina de pinguin prin zona , cum ii fura albina iar la cativa si reginele.
Si in comuna unde merg eu la salcam era un jmecheras din asta care se,, dadea" la stupii altora,ba mai umbla prin lazi, pina cind intr-o noapte i-a ars toata stupina.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Aurel

   Cand o cauti cu lumanarea... s-ar putea sa o fi uitat aprinsa. Apropo," jungla" e periculoasa pentru orcine.

bio

Cind m-am luat de albine un apicultor batrin mi-a spus ca nu este bine sa te ocupi cu furaciuni in ceea ce priveste albinele deoarece nu-ti va merge bine in apicultura .



marian sima

Bio,cand un apicultor merge cu matci F1 din germania deja ii fura pe cei din jurul lui.
Le fura baza genetica pe care apicultori au creat-o in ani.

Le fura sursa de nectar deoarece un mastodont inghite mult.

Si ii fura la propiu, cum am patit-o eu si apicultori din zona in primavara ,acea rasa de albina adusa de un individ zbura la temperaturi joase cand albina noastra nu zbura ci sta pe cutie.

Credema nu-ti place asa ceva.
Atunci cand unul nu intelege de vorba buna esti obligat sa ei masuri.

Daca-n primavara mai patesc la fel ,cand albina mea si a apicultorilor locali nu iese afara,cand albina aluia nu va avea de unde sa ia nectar decat din stupi nostri ,atunci eu ii voi crea o mare surpriza,pentru ca alta data sa ea de buna cand eu ii spun ceva.

Vrei sa traiesti din apicultura traieste dar fara sa distrugi pe altii,nu de alta dar dai de unul care este in stare sa te distruga.

ionel07196555

Citat din: marian sima din Ianuarie 08, 2015, 08:50:24 AM

Vrei sa traiesti din apicultura traieste dar fara sa distrugi pe altii,nu de alta dar dai de unul care este in stare sa te distruga.
Cind semeni vint culegi furtuna .

dan sebastian

Mariane, deci si tu ai probleme cu bk ? La 6, 7 gr. alea erau in rapita. La mine, nici dupa apa nu ieseau. Sau ai hoate ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mph

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 08, 2015, 12:10:00 PM
Mariane, deci si tu ai probleme cu bk ? La 6, 7 gr. alea erau in rapita. La mine, nici dupa apa nu ieseau. Sau ai hoate ?

Pffff,,.....si cu albinele are o problema?????.........

marian sima

Dan alt apiculor e mai aproape de cel care a venit cu matci straine in zona.
Ca vecin omul ia comunicat celui in cauza ca albinele lui ii fac probleme.
Eu sant mai departe decat individ insa daca te uitai la traseul albinei i-ti dadeai seama de unde vine.

Mph-sule,te-a bagat cineva in seama?
Tot in razboi esti?
Lasa ca trece luna plina si i-ti trece . :wink: