Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

iulian61

Craciun fericit! si mai lasati pt o perioada discutiile in contradictoriu

D006

  Craciunul a trecut asa ca sa trecem la treabă!!! Pentru inceput am un citat din prietenul Andrei care stie exact cu ce se mesteca apicultura :

Citat din: andrei_calinescu
Nu incercati sa misticizati apicultura doar de dragul de a amagi oamenii.
Nu e nimic mistic. Daca nu-i dai continuu in gusha, orice matca oricat de "selectionata" ar fi ea in arealul Romaniei care nu permite selectie, e jaf.

marian sima

Omul are dreptate.
Unii ridica in slavi anumite matci aduse de peste hotare,intradevar aceste matci ponteaza mult si dezvolta o familie numeroasa ,familie care la randul ei aduna mult nectar daca are de unde aduna.

Daca nu-i dai in gusa cum spune el ,matca dezvolta o familie  mai mica insa cand da de nectar dezvolta ponta la maxim astfel incat o buna parte din albina sta pe stup si productie pauza.

Ultima parte a citatului pe care tu l-ai copiat spune un adevar si mai mare,multiplicarea unei astfel de matci este un jaf si pentru acel apicultor si pentru apicultori din jurul lui deoarece acele matci se vor imperechea cu trantori de alte rase si trantori din rasa respectiva se vor imperechea cu matcile autohtone ale celorlalti apicultori.

Andrei are mare dreptate ,chiar prietenul tau Guist si altii misticizeaza anumite matci in defavoarea rasei locale.

Andrei a spus un adevar. :bravo:

NYK74

Omul pina nu se frige bine nu intelege ca fugind după cai verzi pe pereti, dupa pasărea din par, pierde si ceea ce are in mână,
Din asta au de câștigat doar cei care se ocupă de vinzarea materialului biologic si prea puțin cei ce speră la productii mari de miere,
Albina autohtonă pentru cit va mai exista, din cauza corcirii masive din ultimii ani,rămâne cea mai performanta, si din punctul meu de vedere,
E cea mai adaptata la conditiile de mediu de aici si are in zestrea genetică dezvoltarea familiei in baza aparitiei culesurilor din tara noastră, restul e gargară pentru cei slab pregătiți, eventual pentru doritorii de experiențe,

MOTANUL

Exagerarile nu sunt benefice in amble sensuri.
Consangvinizarea (inmultirea populatiilor inrudite) este o problema reala - duce la scaderea viabilitatii puietului + puterea coloniei si implicit a productivitatii.
Posibilitatea consangvinizarii este zero la cei care fac pastoral (se schimba genele cu cele ale diverselor stupine langa care se pune pavilionul).

Eu deja am o familie tipica de Snagov (apicultorul respectiv nu a cumparat matci din alta parte de cand se stie).

Nici sa ai numai rase exotice nu este bine.

Eu consider ca este benefic sa aduci si matci din alta parte intr-un procent mic  (fie ele carpatina sau altceva).
Chiar daca as avea carpatina as aduce si 1-2 matci de carpatina din alt judet (bucuvonia de exemplu  :D).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 02, 2015, 05:08:08 PM
Sper ca Bucovineanu a prins aluzia.
Bucovineanu e unul care cu experiența pe care o are, a prins "aluzia"de multă vreme.....  :)

MOTANUL

Am trecut de mult de stadiul aluziilor.  :D  :D
Cum am inteles importanta matcii si a unei familii puternice in apicultura am facut acest demers.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 03, 2015, 09:34:02 AM
Am trecut de mult de stadiul aluziilor.  :D  :D
Cum am inteles importanta matcii si a unei familii puternice in apicultura am facut acest demers.
Bravo, bravo  =D>, de asa apicultori avem nevoie, care mai inteleg cite ceva =)) =))

ionel07196555

Citat din: marian sima din Decembrie 30, 2014, 09:58:08 AM

Ultima parte a citatului pe care tu l-ai copiat spune un adevar si mai mare,multiplicarea unei astfel de matci este un jaf si pentru acel apicultor si pentru apicultori din jurul lui deoarece acele matci se vor imperechea cu trantori de alte rase si trantori din rasa respectiva se vor imperechea cu matcile autohtone ale celorlalti apicultori.

Guist si altii misticizeaza anumite matci in defavoarea rasei locale.

Andrei a spus un adevar. :bravo:
Aveti perfecta dreptate in ce ziceti dar { DAR } :
Daca ai trai numai de pe urma ALBINEI cred ca nu ai mai gindi asa .
Noi traim intr-o economie de piata  [ JUNGLA ] ca atare trebue sa ne adaptam.
Cine are CHEF sa pastreze ce ia lasat bunicu cu or ce pret trebue sa se adapteze la jungla .
Eu pe acestia din urma incerc sa protejez cit pot ca am nevoe de ei.
Am vazut ca nu iti convine cind in zona ta la anumite momente ai mii de stupi .
DE la an la an muti apicultori din SUD au inceput sa aibe MOBILITATE ...............
Continuam ??????
Poate nu aici ........nu am debitu tau .

marian sima

Nea Ionel pentru mine apicultura este o pasiune ,sant primul din familia mea care am albine asa ca nu am ce mosteni de la bunicul .
Ba chiar am prezentat si matca luata de la bulgari ,care provine de la institut de la ei ,nu sant producator de matci asa ca pentru mine orice rasa a-r veni in zona am capacitatea sa remediez problema,mai ales ca am stupina mica.

CA in zona mea ar venii mii de stupi si s-ar interpune intre mine si cules.
O stupina mica e foarte mobila,o mut siiiii.

Credema am destule cunostinte apicole incat sa transform niste cutii goale in capcane de albine ,stiu cum sa le fac sa nu mai stie cum a ajuns acolo si de unde provin.

Cine nu intelege de vorba buna va pleca din zona avand in cutie doar matca ,trantori si puietul tanar care nu a iesit afara din stup.


Continuam??????? :zzz: Credema in jungla apicola pot sa ma descurc mai bine ca Tarzan. :rotfl: :rotfl: :rotfl:




D006

Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 05, 2015, 08:29:06 AM
Cine are CHEF sa pastreze ce ia lasat bunicu cu or ce pret trebue sa se adapteze la jungla .


rectific ! nu trebuie sa se adapteze la jungla , trebuie sa se adapteze la falsele valori si la incompetenti.

Din toate importurile de material biologic ne-am ales doar cu boli noi si cu un amalgam de ciori vopsite.

  Pinguinul pune botul la vrajeala si cumpara de la falsa valoare o cioara vopsita pe post de Ileana Cosanzeana , face si el o rama cu puiet si un cat de miere si se lauda de nu mai poate ca ce buna e cioara lui vopsita , pardon , Ileana Cosanzeana .  Dar el in incultura lui apicola uita ca si albina locala face cel putin la fel de mult puiet si aproape sigur mai multa miere.
  In fapt un om normal la cap nu cumpara toate ciorile ci face ameliorare pe rasa locala.

Aurel

Citat din: marian sima din Ianuarie 05, 2015, 09:16:18 AM
Nea Ionel pentru mine apicultura este o pasiune ,sant primul din familia mea care am albine asa ca nu am ce mosteni de la bunicul .
Ba chiar am prezentat si matca luata de la bulgari ,care provine de la institut de la ei ,nu sant producator de matci asa ca pentru mine orice rasa a-r veni in zona am capacitatea sa remediez problema,mai ales ca am stupina mica.

CA in zona mea ar venii mii de stupi si s-ar interpune intre mine si cules.
O stupina mica e foarte mobila,o mut siiiii.

Credema am destule cunostinte apicole incat sa transform niste cutii goale in capcane de albine ,stiu cum sa le fac sa nu mai stie cum a ajuns acolo si de unde provin.

Cine nu intelege de vorba buna va pleca din zona avand in cutie doar matca ,trantori si puietul tanar care nu a iesit afara din stup.


Continuam??????? :zzz: Credema in jungla apicola pot sa ma descurc mai bine ca Tarzan. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Mariane, esti sigur ca in acele "capcane"albinele tale nu vor intra?

pharaonu75

Citat din: Aurel din Ianuarie 05, 2015, 11:05:16 AM
   Mariane, esti sigur ca in acele "capcane"albinele tale nu vor intra?

Daca-s albinele lui, raman tot la el... daca-s albinele altora, acum vor fi ale lui... ca le ia si le "parfumeaza" cu ce trebuie...

Nu il incercati pe Marian la "dracii", ca va pune mintea pe bigudiuri! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Pe linia Brailei e un stupar care numai cu asta se ocupa . Cum prinde o stupina de pinguin prin zona , cum ii fura albina iar la cativa si reginele.