Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 21, 2014, 02:21:43 PM
...
2)  La fiecare marire a acestui salariu patronii trebuie sa dea afara angajati pentru a se incadra in fondul de salarii...
...

Ce mi se poare ingrijorator este faptul ca "patronul" se gandeste sa dea afara un angajat in momentul in care se mareste salariul minim pe economie. Adica il lasa fara "paine" pe ala care munceste si ii asigura lui bunastarea, in loc sa se gandeasca sa isi mai micsoreze putin profitul personal, dar sa-si pastreze angajatii si sa-i mearga afacerea.
Pe principul asta, dupa 2-3 mariri ale salariului minim, "patronul" isi concediaza toti angajatii si inchide afacerea (in niciun caz nu se gandeste sa puna el mana la munca...el este patron, ce mama dracului...). Apoi injura Guvernul ca a marit salariul minim, desi el, "patronul", ar fi trebuit sa gandeasca masuri de eficientizare a afacerii si de pastrare a fortei de munca/productie.

P.S. Dar ce ma bag eu... Dragos va spune cu siguranta ca sunt bugetar si ca nu am cum sa inteleg "sistemul".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

paul1

Citat din: dragos2006 din Decembrie 21, 2014, 02:21:43 PM
Si uite asa ca in loc din impozite sa se faca scoli , spitale , autostrazi , infrastructura , etc . se acopera gaurile produse de un guvern cretin.
Si uite asa ... in loc sa se sifoneze bani pe filiera Bica, Udrea, Cocos, m-ai mananca si gura lui  Marocanu o pulpa de pui in plus ! :lol:
Si uite-asa nu se mai duc bani pe bordurile lui Videanu ci mai capata o paine in plus saracii care muncesc pentru un salariu minim pe economie ! :lol:
Uite-asa si ... tot asa ! :lol:

bucovineanu

Foarte adevarate afirmatiile din postarea lui Dan de mai sus.
In tarile din vest micii patroni lucreaza alaturi de angajati si poate mai mult decat ei. La noi daca au cativa angajati nu pun mana pe nimic, isi cumpara masini de multe zeci de mii sau sute de euro, telefoane ultimul racnet si se plimba ca sa fie vazuti de cat mai multi concetateni. Si au  pretentia ca angajatii sa "rupa hamul" pentru un salariu minim cat mai mic.

Aurel

 =D> =D>
Citat din: bucovineanu din Decembrie 21, 2014, 03:34:32 PM
Foarte adevarate afirmatiile din postarea lui Dan de mai sus.
In tarile din vest micii patroni lucreaza alaturi de angajati si poate mai mult decat ei. La noi daca au cativa angajati nu pun mana pe nimic, isi cumpara masini de multe zeci de mii sau sute de euro, telefoane ultimul racnet si se plimba ca sa fie vazuti de cat mai multi concetateni. Si au  pretentia ca angajatii sa "rupa hamul" pentru un salariu minim cat mai mic.
=D> =D>Si daca se poate sa faca   ^:)^ ^:)^si sa traiti sefu!

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2014, 08:37:04 PM
..

Hai sa facem un calcul cinstit .Salariul la doi angajati sa-l luam pe cel mai mic( nu luam in calcul primele si alte beneficii) , salariul minim pe economie plus diurna pe perioada de pastoral.  Iar cat imi ramane mie poti calcula tu foarte simplu . Intri pe canalul meu de youtube si te uti la un film de acum 5 ani si vezi cum arata vatra . Te uiti si azi si vei vedea in plus urmatoarele : laborator extractie miere utilat cu centrifuga 54 rame , centrifuga 6 rame , descapacitor automat , maturatoare miere de inox. Casa de serviciu cu etaj, depozit apicol , sopron apicol , padok stupi , rampa livrare miere , gard din beton si fier. La astea mai adaugi 3 masini nou-nouțe cumparate din reprezentanta , un Ford , un Mitsubishi si un Logan. Restul sunt bani dati pe distractie . Nu mai pun la calcul si banii investiti in casa in care locuiesc .

...astea sunt luate din extractia de miere ??.. sau extractia de "fonduri"..??..






D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 21, 2014, 03:00:14 PM
P.S. Dar ce ma bag eu... Dragos va spune cu siguranta ca sunt bugetar si ca nu am cum sa inteleg "sistemul".

   Bine macar ca recunosti !  :)  marirea salariului minim duce la cresterea muncii " la negru " . Statul iar nu mai incaseaza nimic !

D006

Citat din: paul1 din Decembrie 21, 2014, 03:17:17 PM
Si uite asa ... in loc sa se sifoneze bani pe filiera Bica, Udrea, Cocos, m-ai mananca si gura lui  Marocanu o pulpa de pui in plus ! :lol:
Si uite-asa nu se mai duc bani pe bordurile lui Videanu ci mai capata o paine in plus saracii care muncesc pentru un salariu minim pe economie ! :lol:

Si utea asa cum ne-ai obisnuit postezi aiurea in tramvai...

Cauta si vezi cat de mare este de mare gaura din bugetul de pensii si apoi compara cu suma de bani sifonata de Bica .

   Ce borduri si unde  a pus Videanu anul aceasta ??? sau anul trecut ????   

D006

#232
Citat din: bio din Decembrie 21, 2014, 04:46:53 PM
...astea sunt luate din extractia de miere ??.. sau extractia de "fonduri"..??..
Fonduri nu am mai accesat de multi ani . Nu numai din extractia de miere ci si din productia de polen , roiuri , propolis. Plus dezvoltarea unei retele de vanzare a mierii direct la client la un pret superior celui oferit de procesatori .

D006

Sa nu uiti sa precizez ceva ! dupa măgăria cu clonarea acestui subiect pe stuparitul , prietenul Daniei Dila intr-o pura coincidenta s-a retras din colectivul de moderatori de acolo . Respect !

cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 21, 2014, 05:51:34 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 21, 2014, 03:00:14 PM
P.S. Dar ce ma bag eu... Dragos va spune cu siguranta ca sunt bugetar si ca nu am cum sa inteleg "sistemul".

   Bine macar ca recunosti !  :)  marirea salariului minim duce la cresterea muncii " la negru " . Statul iar nu mai incaseaza nimic !
Statului daca i-ar fi trebuit bani la buget, ar fi rentabilizat fosta economie comunista, nu ar fi distrus-o! Acum mai are o sansa, sa mareasca baza de impozitare, facand in asa fel incat producatorii adevarati sa se inmulteasca, deci cei adevarati, nu fondistii! Atunci va lua mai multi bani!
Va salut.

D006

Nu poti rentabiliza o economie comunista , e demonstrat stiintific . Romania a dus lipsa de o politica nationala care sa stabileasca diectia si locul ocupat in Europa . Sa luam exemplul Cehiei , oamenii politici de acolo au facut 3 lucruri simple de tot :
1) Restitutio in integrum  a proprietatii .La noi s-a dat rahatul de lege 18 si nu s-au restituit casele nationalizate.
2 ) Dezvoltarea uzinei Skoda cu ajutor german . Noi atunci urlam ca nu vrem straini in tara si faceam mineriade .
3) Cehia este unul dintre cei mai mari producatori de munitii de razboi din lume . Noi doar am exportat forta de munca.

Aurel

   Economia comunista a murit pentru ca s-a pus semnul = intre toti membrii societatii si a asigurat ziua de mine atat pentru cel ce muncea cat si pentru cel ce mima munca.Se mai intampla si azi acest lucru.

ciucur

Citat din: oroles din Decembrie 21, 2014, 02:11:40 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 20, 2014, 09:15:38 AM
  Acum fie vorba intre noi , salariul minim la cat se munceste in Romania nu trebuie sa sara de 150 euro .
Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine aici. Un neamt nu munceste nici 50% din cat munceste un roman. Problema e ca la ei au tehnologie care munceste in locul lor. Este o lectie despre eficientizarea muncii. Si bolile profesionale sunt mult mai putine din aceasta cauza.

Domnule Dragos, afirmatia de mai sus ne indica faptul ca incepeti sa fiti rupt de realitate, probabil din cauza ca o duceti foarte bine.
Domnule Oroles, mergeti frumos in Germania si munciti alaturi de ei o perioada. O sa va schimbati parerea. Nu mai afirmati astfel de lucruri din auzite. Acolo, munca e o activitate respectata.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 21, 2014, 05:57:26 PM
Citat din: bio din Decembrie 21, 2014, 04:46:53 PM
...astea sunt luate din extractia de miere ??.. sau extractia de "fonduri"..??..
Fonduri nu am mai accesat de multi ani . Nu numai din extractia de miere ci si din productia de polen , roiuri , propolis...

sa inteleg ca de vreo 3-4 ani, nici macar 1 leu macar de la PNA nu ai mai luat ?

tin minte ca intr-un film de al tau ne spune-ai odata de nu-stiu ce camioneta ca ai luato pe nu-stiu ce fond.. .

....apoi in alt film cind ne aratai centrifiuga aia de 54 rame si nu stiu ce utilaje aduse parca din Spania,  din camera de extractie, tot asa aminteai de fonduri .

Ar fi intresant cum diversifici productia la polen si propolis... ca ai o gramada de filme, or fi multe filme dar legat de diversificare nik  doar ceva vag acum citiva ani cu ceva polen .

Citat din: dragos2006 din Decembrie 21, 2014, 07:19:02 PM
Nu poti rentabiliza o economie comunista , e demonstrat stiintific . Romania a dus lipsa de o politica nationala care sa stabileasca diectia si locul ocupat in Europa . Sa luam exemplul Cehiei , oamenii politici de acolo au facut 3 lucruri simple de tot :
1) Restitutio in integrum  a proprietatii .La noi s-a dat rahatul de lege 18 si nu s-au restituit casele nationalizate.
2 ) Dezvoltarea uzinei Skoda cu ajutor german . Noi atunci urlam ca nu vrem straini in tara si faceam mineriade .
3) Cehia este unul dintre cei mai mari producatori de munitii de razboi din lume . Noi doar am exportat forta de munca.

Statutul nostru ca tara este stabilit din afara tarii.....vom fi doar colonie.
Tara la marginea Europei, ... tara exportatoare de materii prime, cereale, cherestea, fier vechi si forta de munca .




TDI

Magari ipocriti si noroi




Magarul este un animal nobil, mai ales ca dupa ce i-a văzut mostenirea stramoseasca, o Evă oarecare regreta ca si-a ales bărbatul dupa nas si nu dupa urechi.