Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

paul1

Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2014, 08:49:26 PM
Impozite care mai ales pe forta de munca sunt foarte mari .
Lasa Dragoshelu' ca mult hulitul de tine Ponta (comunistul), ti-a scazut cu 5% ceea ce datorai statului in calitate de angajator. :razz: Asta, in ciuda opozitiei mult iubitului tau conducator( campionul democratiei)! Adica, porcul de Craciun de anul acesta ti la facut cadou ... comunistul !  :mad: Si acum te-ntreb pe tine, care-i Om si care-i ... Caine, pardon, guitator ???  :rotfl:
LE ... pe mult iubitul tau conducator poti sa-l treci pe lista cu ... falsele valori !!!

D006

Citat din: paul1 din Decembrie 20, 2014, 08:21:51 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2014, 08:49:26 PM
Impozite care mai ales pe forta de munca sunt foarte mari .
Lasa Dragoshelu' ca mult hulitul de tine Ponta (comunistul), ti-a scazut cu 5% ceea ce datorai statului in calitate de angajator. :razz: Asta, in ciuda opozitiei mult iubitului tau conducator( campionul democratiei)! Adica, porcul de Craciun de anul acesta ti la facut cadou ... comunistul !  :mad: Si acum te-ntreb pe tine, care-i Om si care-i ... Caine, pardon, guitator ???  :rotfl:
LE ... pe mult iubitul tau conducator poti sa-l treci pe lista cu ... falsele valori !!!

  Iar te bagi unde nu te pricepi !!! (stilul tau) Ai idee cu cat a crescut  Ponta salariul minim pe economie in 2015 ????   tu nu ai de unde sa stii cum merge treaba deoarece tu nu ai angajati si sa vezi ce repede trece luna . In fapt eu de la 1 iulie 2015 voi da mai multi bani la stat decat la 1 iulie 2014 .
  Pana una alta idolul tau Poanta a recunoscut ca este HOȚ (plagiator ).

  Daca esti PLAGIATOR in fapt ce esti , falsa valoare sau incompetent ???

paul1

Pai Dragoshelu', n-are voie sa manance si gura lu' Marocanu' ceva ??? Inteleg ca era mai bine sa fi ramas salariul minim 700 lei brut ca-n perioada de glorie maxima a maretului conducator  ??? Uite cum faci: suta de lei pe care ti-o da ponta in plus la salariu impreuna cu scaderea de 5% si-ti ajunge sa-i platesti taxele pe munca lu' Marocanu'! Si asa suta aia de lei de la ponta era o jignire la adresa ta ! :rotfl:
Am idee cat a crescut salariul minim ... de la 1 ian.-975 lei iar de la 1 iulie se preconizeaza a a fi 1050 lei ! :hi:
Ponta a avut demnitatea in al 12-lea ceas sa faca cerere sa i se retraga titlul de ... dottore. In ceasul al 24-lea "mult iubitul conducator"si "luptator neobosit impotriva coruptiei" o sa inapoieze casa din Mihaileanu pe care a dat mai putin decat ai dat tu pe Ford-ul tau, profitand de functia pe care o avea la momentul respectiv ?

D006

 Paule nu te mai baga unde nu te pricepi ! abia in ziua in care vei avea propria afacere si vei avea macar cinci angajati atunci mai vorbim . Acum fie vorba intre noi , salariul minim la cat se munceste in Romania nu trebuie sa sara de 150 euro .

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2014, 08:37:04 PM
....

Hai sa facem un calcul cinstit ... Iar cat imi ramane mie poti calcula tu foarte simplu . ....... La astea mai adaugi 3 masini nou-nouțe cumparate din reprezentanta , un Ford , un Mitsubishi si un Logan. Restul sunt bani dati pe distractie . Nu mai pun la calcul si banii investiti in casa in care locuiesc .

Citat din: dragos2006 din Decembrie 20, 2014, 09:15:38 AM
....... . Acum fie vorba intre noi , salariul minim la cat se munceste in Romania nu trebuie sa sara de 150 euro .

Off !!!....mama lui de "antreprenor roman "... harnici si [priceputi antreprenorii astia... =))








dan sebastian

Si din aia 150 euro daca trece nevasta la un supermarket sa ia doar mancare 1 singura data ramane cu 100 euro. Daca mai trebe sa dea si o chirie chiar de anl cu ce se hraneste ala in restul lunii ? ( ps. Dragos, roag-o pe sotia ta sa-ti spuna cat o costa un drum la kaufland, karefour sau ce ai tu in zona, si cred ca iti schimbi parerea )
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cris

Ce bine ar fi daca cei de la guvern ar acoperi ei diferenta cand maresc salariul minim ca altfel fiecare astfel de crestere nu o sa faca decat sa mai trimita o parte din salariati in somaj si o parte din firme in faliment (sau munca la negru).
Crestera salariilor ar trebui sa fie o consecinta a cresterii economice sau a productivitati muncii.

Triumful talentului
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

elvis

adevarule intotdeauna la mijloc intradevar 150 euro e mult prea putin sa subexisti dapai sa mai traiesti decent dar calitatea muncii e tot rahatu` la noi lucrez de 10 ani in vanzari si in meseria mea chiar tre sa ai rezultate sa te poti mentine in piata daca in toate domeniile ai fi platit in functie de performanta ce bine ne-ar fi
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dan sebastian

Si eu tot in vanzari directe am lucrat. Targete luna de luna. In plus pe 2 locuri lucram 3 oameni cu minim pe economie. Aveam contract doar pe perioada determinata 3 luni, iar in functie de rezultate pleca ultimul si venea unul nou la fiecare rotatie. Si ghici ce, ulterior s-a discutat ca nu e un criteriu sufiecient. Trebuia sa ai si sub 40 de ani. Eu ii implinisem si a trebuit sa plec.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mosunick

Dragos, apreciez eforturile tale de a impartasi cunostintele dobandite in domeniu, dar da-mi voie sa ma indoiesc ca toate investitiile pe care le-ai facut si de care ai vorbit mai sus sunt din apicultura, in conditiile astea de 3 ani slabi...
Eu is neofit in astea, dar cifrele bat la ochi. Stii bine ca, de vrei sa faci bani seriosi din apicultura nu ii faci din producerea de miere ci din specularea cererii. Asa-i?
Sa fii iubit!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

D006

   Producția o maresti prin practicarea pastoralului in locuri unde sa mergi la sigur. Si bineinteles acum mierea are un pret bun , in ultimii ani a crescut chiar bine . Imbucurator e faptul ca lumea continua sa cumpere miere chiar daca veniturile au scazut.  Plus deversificarea productiei apicole , nu poti sa mizezi doar pe miere.

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 20, 2014, 09:15:38 AM
  Acum fie vorba intre noi , salariul minim la cat se munceste in Romania nu trebuie sa sara de 150 euro .
Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine aici. Un neamt nu munceste nici 50% din cat munceste un roman. Problema e ca la ei au tehnologie care munceste in locul lor. Este o lectie despre eficientizarea muncii. Si bolile profesionale sunt mult mai putine din aceasta cauza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Acest salariu minim face mai mult rau decat bine si asta din doua motive :
1) Un investitor strain cand vine intr-o tara intai se uita la acest salariu , daca il considera mare pleaca si cauta alta tara.
2)  La fiecare marire a acestui salariu patronii trebuie sa dea afara angajati pentru a se incadra in fondul de salarii . Si bineinteles ca il vada afara pe cel cu salariu minim si nu pe cel platit bine . Si uite asa pe deoparte scad incasarile la buget iar pe de alta parte creste somajul(cheltuieli mai mari de la buget).

Si mai am o precizare in legatura cu scaderea CAS-ului . Bugetul de pensiii al Romaniei e dezechilibrat rau de tot , cu aceasta reducere fondul pe pensii se micsoreaza si mai mult. Asta inseamna ca guvernul trebuie sa ia bani din impozitele platite de noi si sa acopere respectiva gaura facuta de Ponta. Si uite asa ca in loc din impozite sa se faca scoli , spitale , autostrazi , infrastructura , etc . se acopera gaurile produse de un guvern cretin.

TDI

In Elvetia s-a organizat referendum pentru stabilirea unui salariu minim. A fost respins. De ce? Pentru ca ar fi însemnat sa le micsoreze salariile multora dintre cetatenii cu drept de vot si, se micșorau si profiturile la ceilalti.

mosunick

Eu vad o legatura directa si care ar trebui sa fie de bun simt economic intre salariul minim pe economie si "cosul zilnic".
Intr-un stat care se respecta salariul minim pe economie, daca e mai mic  decat doua "cosuri" nu face decat sa saraceasca populatia care lucreaza in privat in servicii prost platite, ceea ce nu ar trebui sa fie permis.
Din pacate daca vrei sa ai economie de consum nu poti sa stabilesti si sa dai salarii care nu iti asigura nici macar hrana pe o luna la doua persoane pe care eventual le ai in ingrijire (nu discutam acum de chirii, facturi si altele ci strict la nevoi fiziologice de baza). Nu ai surplus de bani atunci nu ai de unde sustine economia de consum pe care o doresti, si de aici productie pe stocuri, deci impas economic, blocaj si altele. E simplu.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone