Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Nu toti au ocazia de a avea in preajma apicultori de la care sa invete meserie si atunci pentru nelamuriri merg la o carte,in carte poate ca situatia patita de el nu se regaseste,atunci apeleaza la net.
Si pe net gaseste informatie care ii bulverseaza si mai mult,ex lui proapis 13 cu sistemul clopot care nu e clopot.

Informatia apicola este precum indicatoarele turistice din paduri,daca sant bune duc la un rezultat frumos.
Daca sant false duc la catastrofa.

Ori informatia care nu este corecta trebuie analizata si refacuta.

Pe stuparitul nu ai voie la asa ceva ca deranjezi si astfel forumul acela galgaie de informatie falsa,ca sa nu mai vorbesc de apicultori (chiar mari apicultori)care baga ispre informatie falsa.

Un bun ex este indemnul ca apicultori sa nu mearga la cultura de rapita ,cel care face aceasta indrumare fiind un personaj care merge la greu la culesul de rapita.

Asa ca mentalitatea si atitudinea unora despre informatii este;Cu cat mai putina concurenta cu atat mai bine.


dan sebastian

Forumul e national. Nu cred ca cineva de la peste 300 km de tine te considera concurenta directa. Ai si opinii alternative asa ca ai cui cere un sfat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

Forumul e national si daca eu mare bastan apicol spun ca nu e bine ca apicultori sa mearga la cules de rapita prostimea va urma spusele mele.

Miere de rapita mai putina pe piata si obtii un pret mai bun.
Tu fiind ala care mergi la culesul de rapita dar nu il recomanzi altora.

Sau cum face proapis 13,declari ca albina la 1 kg de miere consuma 7 litri de apa ,pai la un consum de 10 kg de miere pe iarna  trebuie sa ai 70 de litri de apa.

Asa ca in loc sa inlesnesti o iernare uscata si buna te gandesti cum sa facilitezi condensul ca albina sa aibe apa si sa nu moara de foame.

Cine iese in primavara cu familiile decimate?
Astfel distrugi concurenta inca din fasa,mierea e o marfa si in ziua de astazi 300 de km nu mai este o distanta atat de mare ,daca nu ma crezi mergi pe la procesatori si vezi,omul pentru un pret bun face multe si cand cantitatea e insemnata se merita.



D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 16, 2014, 10:54:12 PM
1)....insa eu detest atunci cand "imi este hotarata soarta" de altii, in spatele unor usi inchise, sub pretextul ca ei sunt "alesii", detinatorii adevarului absolut, iar noi, plebea, trebuie sa ne supunem hotararilor lor, sa le facem jocurile, sa fim masa de manevra, piata de desfacere, furnizori de venituri...

2)Mentalitatea asta de Mesia apiculturii este specifica romanilor! Aceeasi mentalitate si atitudine la adresa micilor apicultori o manifesta si apicultorul ala pe care l-ai vizitat in Italia si care "ii baga in buzunar" pe cei nominalizati de tine?

3)De fapt, oamenii astia nu au nicio vina... au fost inclusi in discutie de tine... nici nu stiu daca ei iti imbratiseaza ideile!

1) Peste tot in lume asa este organizata societatea. Tu ca individ esti fix nimic dar asociat intr-un grup cu un lider care sa te reprezinte vei capata si tu valoare . O albina daca este lasata singura iarna moare in cateva clipe , aceiasi albina daca este intr-o colonie traieste luni de zile .
2) Peste tot apicultorii se organizeaza pe categorii . Exista cluburi de apicultori profesionisti unde un amator intra doar daca este invitat.
3)Nu ei trebuie sa imbratiseje ideile mele ci eu pe ale lor.

Daniel tu esti un baiat bun si simpatic dar nu ai cum sa intelegi sistemul .Tu ai o anumita meserie care nu iti permite sa ne intelegi pe noi , civilii.

pharaonu75

#184
Dragos, ai spus cam asa:

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2014, 10:17:08 PM
  Adevarul  e ca unele probleme grave ale apiculturii romanesti nu se pot discuta pe forumuri deoarece mesajul este perceput denaturat . Din acest motiv exista publicatii cu raspandire limitata si intalniri private cu invitatii nominale unde se discuta politica apicola...
Sunt curios si eu sa aflu care sunt acele probleme grave ale apiculturii romanesti care nu s-au putut discuta decat cu usile inchise... si sunt si mai curios daca s-au rezolvat acele probleme grave ale apiculturii romanesti dupa ce s-au purtat acele discutii la intalnirile private, cu invitatii nominale... pana acum insa, rezultatele vazute de mine sunt: impozit pe apicultura, deturnarea catorva milioane de euro din felia apicultorilor catre "un sistem informatic" de la ANARZ, importarea de glucoza industriala etichetata drept miere si oferirea acesteia ca aliment saracilor, o pauza de 1-2-3 ani in derularea programelor europene (de genul 112, 141), introducerea "cu dedicatie" a unor produse pe lista celor decontabile prin PNA, o lege a apiculturii care pe alocuri este mai proasta decat precedenta...
Si daca vrem sa fim carcotasi, mai gasim...

M-au ajutat in vreun fel pe mine, apicultor cu 3,14 stupi, intalnirile alea private ale celor de la care tu spui ca "iei lumina"?
Daca mi-au fost de folos indirect, iar eu nu imi dau seama, spune-mi tu cum, ca sa nu mai mai chinui singur sa "inteleg sistemul".
Apicultorii, ca oricare altii, isi doresc sa fie lasati sa isi desfasoare activitatea, sa se dezvolte, sa fie sprijiniti, sa fie luati in seama... dar vad ca de cativa ani buni, apicultura merge doar inapoi. Asta sa fie "sistemul"?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

Cea mai grava problema e ca au facut ca salcamul sa nu mai secrete nectar  :rotfl: . Asa au reusit sa creasca pretul mierii , lucru pt care trebuie sa le multumim (Pacat ca nu avem ce vinde). Asta e un pamflet.

In rest va dau dreptate pt. tot ce ati scris.
Cred ca se poate discuta orice aici pt ca dvs ca moderatori nu ati sters nici macar idioteniile unora.
Daca unu ca ursu nu iesea la tv sa se laude cu ladoiul lui care produce 1000 euro pe sezon nu aveam apicultura impozitata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Dragos are dreptate, pe forumuri nu se poate discuta chiar tot... din motive de diplomatie, strategii de marketing, etc.
Si e normal sa fie asa.
Ideal ar fi insa daca la acele intalniri private s-ar discuta SI despre bunul mers al apiculturii, nu doar...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2014, 07:41:45 PM
pana acum insa, rezultatele vazute de mine sunt:
1)impozit pe apicultura,
2)deturnarea catorva milioane de euro din felia apicultorilor catre "un sistem informatic" de la ANARZ,
3) importarea de glucoza industriala etichetata drept miere si oferirea acesteia ca aliment saracilor,
4)o pauza de 1-2-3 ani in derularea programelor europene (de genul 112, 141),
5) introducerea "cu dedicatie" a unor produse pe lista celor decontabile prin PNA,
6) o lege a apiculturii care pe alocuri este mai proasta decat precedenta...
7)M-au ajutat in vreun fel pe mine, apicultor cu 3,14 stupi, intalnirile alea private ale celor de la care tu spui ca "iei lumina"?
8)Apicultorii, ca oricare altii, isi doresc sa fie lasati sa isi desfasoare activitatea, sa se dezvolte, sa fie sprijiniti, sa fie luati in seama... dar vad ca de cativa ani buni, apicultura merge doar inapoi. Asta sa fie "sistemul"?
1) intreaba-l pe Ponta Victor , e problema de cod fiscal si "afecateaza" TOATA agricultura.
2) NU a fost deturnat nici macar un euro !
3) problema domnului ministru de la agricultura .A se citi analiza domnului Traian Dobre.
4)Problema polita legata de mafia PSD.
5)oricine a intrat pe lista respenciva in ciuda acar .
6) orice lege este perfectibila . Oricum actuala este mai buna decat cea veche .
7)inca nu ai ajuns la nivelul de 3,14 stupi deci nu poti sa intelegi problema.
8)Pentru tine poate merge inapoi dar pentru apicultorii de forță care dau 90% din productie de miere a Romaniei merge pe o directie buna.
PS. Daniel , ti-am mai spus , tu nu stii jocul ăsta !
PPS . iti doresc sa ajungi la nivelul la care sa stai la masa cu un procesator de miere european care intr-un an vinde la borcan echivalentul productiei Romaniei de miere , atunci vei intelege sistemul pe deplin.(cand stai la respectiva masa tu taci si procesezi un volum imens de informatie)

pharaonu75

Ca sa stau la masa cu un astfel de procesator, trebuie mai intai sa ajung la nivelul ala de 3,14 stupi  :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI


stefanm

Cei care stau la masa cu marii procesatori europeni se numesc negustori nu apicultori :D
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Florin D.

Apoi banetul serios in apicultura se face din comert, nu din trebaluit in stupi. :smile:

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2014, 08:14:51 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2014, 07:41:45 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2014, 07:41:45 PM
pana acum insa, rezultatele vazute de mine sunt:
......
2)deturnarea catorva milioane de euro din felia apicultorilor catre "un sistem informatic" de la ANARZ,
......
8)Apicultorii, ca oricare altii, isi doresc sa fie lasati sa isi desfasoare activitatea, sa se dezvolte, sa fie sprijiniti, sa fie luati in seama... dar vad ca de cativa ani buni, apicultura merge doar inapoi. Asta sa fie "sistemul"?
......
2) NU a fost deturnat nici macar un euro !
......
8)Pentru tine poate merge inapoi dar pentru apicultorii de forță care dau 90% din productie de miere a Romaniei merge pe o directie buna.
PS. Daniel , ti-am mai spus , tu nu stii jocul ăsta !


Pharoane nu te lua dupa dragosh ...

2..nu a fost deturnat nici un leu deoarece "smecherii" care gindisera sistemul informatic al apiculturii sistemul ala cu ajutorul caruia care furau aia 8 milioane,  au aflat de investigatiile in dosarul MICROSOFT si au sta pe burta.

8... ai dreptate Pharaoane .
Dragosh a gresit formularea cu  acel 90% .... se referea la faptul ca 90% din fondurile europene care se dau la apicultori ajung in buzunarele altora care fac afaceri in apicultura.

Ar fi interesant daca DNA-ul nu o avea ceva surprize cu vreun dosar  si pentru minaria de la autorizarea la PNA a anumitor siropuri cu dedicatie... E la mintea "cocos"ului ca autorizarea s-a facut dupa ce s-au incasat comisioane .

D006

Postati fara sa stiti despre ce este vorba . Nu este vorba de autorizare ci de inregistrare . Dar ce stie țăranul ce este ciocolata , mananca hartia si arunca bucata .

Cris

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2014, 08:20:19 AM
1) Cat timp tu si altii ca tine va exprimati parerea la UMBRA ANONIMATULUI chiar nu contati ! Numai pe acest forum in decursul timpului au fost zeci , poate sute de anonimi ca tine care si-au umflat muschii si ulterior au disparut in neant.  Daca vrei ca opinia ta za conteze trebuie mai intai sa te prezinti , o chestie de civilizatie . de ce oare cei mai vechi membri ai acestui forum au identitatea cunoscuta ???
2) Daca tu nu cunosti asemenea asociatii asta nu inseamna ca ele nu exista . Trebuie sa intelegi ca orizontul tau apicol este extrem de redus . Iti spun asta prieteneste si nu mi-o lua in nume de rau.

1 E adevarat ca in ale apiculturi sant un anonim si nu ar avea rost sa ma laud cu asta  :P , dar abordari de genul noi discutam problemele apiculturi doar in spatele usilor inchise ma fac sa cred ca aveti intentii ascunse, insa totusi sper ca acestea sunt in folosul apicultorilor  :nono:
2 De cand am aceasta ocupatie(apicultura) am cunoscut multi oameni deosebiti care se ocupa de apicultora, dar nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca si tepari sunt pasionati de acest domeniu. Nu m-a interesat sa intru intr-o forma asociativa si nici nu cred ca m-ar ajuta in prezent acest lucru, nu as face decat sa ii sustin pe uni care isi vad doar propriile interese

CitatPPS . iti doresc sa ajungi la nivelul la care sa stai la masa cu un procesator de miere european care intr-un an vinde la borcan echivalentul productiei Romaniei de miere , atunci vei intelege sistemul pe deplin.(cand stai la respectiva masa tu taci si procesezi un volum imens de informatie)
ar fii interesant de stiut care este cota de profit a acestui procesator

da e bine si asa deoarece fara el probabil pretul mieri ar fi mai mic
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein