Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

proapis13

Citat din: romikele din Decembrie 15, 2014, 08:04:25 PM
marian sima si dragos2006, aveti avertisment pentru limbajul folosit si atac la persoana.
proapis13 este colegul nostru de forum si am rugamintea sa il tratati cu respect, iar problemele personale sa le rezolvati pe privat.
Nu transformati Apiardealul in stuparitul 2.
Nu am facut decat sa-mi exercit dreptul la replica,acuma ca nu m-am ridicat la nivelul colegilor ce m-au atras in acest subiect mea culpa si daca am gresit cu ceva respect si suport consecintele...cu respect  :stop_the_war:
Vad ca mi se reprosaza cu nu am adus nimic constructiv forumului si asa este dar asta nu inseamna ca nu am dreptul la o opinie mai ales ca e vba despre imagine...nu am jignit pe nimeni si nu accept sa mi se aduca acuze nefondate
Cu totii stiti de ce si cum au plecat de pe celalalt forum colegii ce ma blameaza ;NU din cauza mea...
In incheiere daca sunt considerat persona non-grata o sa ramana  sa va citesc ,, din umbra ''...

Cris

Citat din: dragos2006 din Decembrie 15, 2014, 07:47:30 PM
  Ce imi place la CI este ca măcar recunoste ca este un incompetent in apicultura :

fermentare miere
Mesaj necititde Cristian IONITA » Astăzi, , 13:56

Anul acesta ma confrunt cu o problema deloc delicata

Mierea recoltata in aceasta primavara dupa rapita a inceput sa fermenteze

sa inteleg ca "Cristian IONITA" se refera la mine?  =)) =)) =))
nu credeam ca pot exista oameni atat de penibili  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
va rog frumos sa ma scuzati (sper sa nu fi fost gresit inteles, parantezele nu sunt pt. inculti ci pentru cei ce se catalogheza singuri ca fiind niste oameni cultivati( nu ca si castraveti prin gradina ci prin biblioteci))

FRUSTRÁRE (‹ frustra, după fr.) s. f. 1. Acțiunea de a frustra și rezultatul ei. 2. (PSIH., SOCIOL.) Stare afectivă negativă, creată unui individ sau unui grup, atunci când o reacție orientată spre un scop este contrariată sau când aspirațiile cresc peste nivelul mijloacelor disponibile pentru realizarea lor; sentiment generat de această situație.

Cum ati numi o persoana care resimte o stare de frustrare? "boul balti" ?  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
sau dece o persoana care nu este capabila sa isi argumenteze punctele de vedere ajunge sa foloseasca un astfel de limbaj? pentru ca resimte o "Stare afectivă negativă" care te-ar putea conduce la idea ca incompetenta il face sa fie un frustrat?
limba romana nu stiam sa fie o limba moarta asa ca e posibil sa evolueze
dex-ul se actualizeaza si el din cand in cand

tema este una de actualitate, dar avand in vedere nivelul la care se dezbate chiar nu merita

cu respect
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

proapis13

Citat din: marian sima din Decembrie 15, 2014, 09:06:01 PM
Citat din: romikele din Decembrie 15, 2014, 08:04:25 PM
marian sima si dragos2006, aveti avertisment pentru limbajul folosit si atac la persoana.
proapis13 este colegul nostru de forum si am rugamintea sa il tratati cu respect, iar problemele personale sa le rezolvati pe privat.
Nu transformati Apiardealul in stuparitul 2.

Asta saboteaza apicultura.

Am retinut mai demult ca pentru a ,,dilua'' o parte zahar alb o albina are nevoie de 7 parti apa

Dupa cum a precizat si nea Gica astea sunt solutii de avarie acum in mijloc de iarna
Sa nu ma intrebati din ce carte o am pe aia cu 7 la 1 ca nu mai stiu ; cautati si voi si spuneti-mi si mie

Sima....o sa ramai un vesnicc incepator si un carcotas,in sensul bun al cuvintului...te apreciez pentru asta...
Daca vrei sa te convingi ce ce am scris mai sus este real,adica faptul ca albina pentru a dilua o parte zahar sau o parte de miere cristalizata are nevoiede 7 parti de apa,roaga pe un prieten forumist ce detine mai mult de trei carti despre apicultura,adica mai multe decat ai tu,sa caute aceasta info si sa-ti spuna cartea,pagina si autorul....
Pana atunci scrii sa te afli in treaba,cartea cu info exista...si inca ceva dupa ce o citesti si o sa vezi cu ochii mintii ca am dreptate iti ceri scuze pe forum pentru jignire si prejudicierea imaginii unui coleg ??? :stop_the_war:

marian sima

Mariane eu i-ti spun respectos sa stai pe stuparitul ,poti regurgita tampeniile tale apicole acolo ,ca albina are nevoie de 7 litri de apa la o parte de miere sau o parte de zahar,e o bazaconie si am mai vazut bazaconii scrise in carti.
De altfel nu stau sa-ti demonstrez ca si tabelul cu rasele de albina prezentate de tine e o bazaconie.

Cat despre incepator ,mai bine un incepator care cunoaste albina decat un profesionist care habar are de ea.

Cat despre scuze ,chiar ai tupeu.
Sa te considere coleg cine o vrea ,cu mine nu esti coleg,daca vroiai sa fim colegi nu demarai pe stuparitul atacuri asupra mea .




ves.lucian

Eu mi-am facut un obicei !!! Ce postez intr-o parte , postez si in cealalta parte !!!
   Am prieteni si pe Stuparitul ( prima mea dragoste , care nu se uita niciodata ) si pe Apiardeal  !!!
   Si se poate si asa !!!
   De intrat in polemici si in contre este asa de usor sa o faci !!!
   Dar imi displace atat de tare , ca o fac foarte rar !!!
   Extrem de putini au reusit sa ma necajeasca in discutiile de pe forum !!!
   Mergem inainte cu drag si spor , cu gandul la albine si la primavara !!!
                                        :P  :P  :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Cris

Imi cer scuze pentru postarea anterioara.

Intre mine si user-ul "Cristian IONITA" care vad ca exista pe un alt forum, nu este nici o legatura, decat ca mai utilizez paranteze si cuvantul "frustrat" fapt pentru care am crezut ca  "Cristian IONITA" este o interpretare manelistica a username-ului meu, cu atat mai mult cu cat am primit un raspuns care facea referire la acest nume.

In continuare cred ca tema este importanta si daca astfel de persoane gen "Cristian IONITA" sau alti ca el vor sa o duca in derizoriu cred ca ar trebui ignorati.

In continuare cred ca pentru a purta o discutie serioasa despre apicultura trebuie sa ai o baza iar aceasta o poti dobandi experimentand sau citind, iar experienta si cititul nu sunt nici odata suficiente.

Ai nevoie de o  baza pentru a putea discuta pe teme apicole deoarece altfel nu ai putea sa cerni informatiile de valoare de "neghina"

Totusi nu vad rostul acestui limbaj agresiv si nu cred ca aduce nimic bun, ci doar poate sa incheie in mod rusinos un subiect interesant

Cu respect!
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

romikele

Acest topic, precum si celelalte similare, va ajunge la gunoi, acolo unde ii e locul.


MirceaCalin


marian sima

Romikele prietene poti sterge ce e jignire insa acest topic trebuie sa ramana ca aducere aminte a cea ce patesc colegi ca Oroles,colegi care posteaza prima data pe Apiardeal si pe urma fac greseala sa posteze pe stuparitul.

Colegi care sant la inceput de drum in apicultura dar care se bazeaza pe cea ce discuta despre albine si au cunostinte reale.

Uite si tu aici.

Re: Principalele rase de albine

Mesajde proapis13 » 25 Noi 2014, 22:56

    oroles scrie:E simplu. In prima imagine din stanga s-ar traduce ca un pattern (model) de culoare
    (Zeichen inseamna "caracter" si e clar ca e vorba de Carnica si Carpatica. Ce imi place e ca e prima referinta la "albina carpatina".
    Majoritatea cercetatorilor occidentali sunt de parere ca nu exista carpatina ci numai carnica, carpatina fiind o subspecie a albinei carneole


Asta am vrut sa scot in evidenta,este pentru prima data cand citesc si ma bucur ca cineva recunoaste Carpatina :!:

Spune proapis 13.

I-ti dai seama ,pe un forum de apicultura de pretinsi asi apicoli sa vina un Apiardelenist si sa-ti arate rasele de albina.

Pai nu galgaie invidia in ei ,asa ca sicaneaza-l si baneaza-l.

Asta este omenia celor de pe acolo.

Nu e de mirare, stuparitul e un forum derivat dintr-un forum pescaresc si oameni sant obisnuiti cu povesti pescaresti .

Sau citesc tot in carti pescaresti unde gasesc scris ca albina la 1 kg de miere consuma 7 litri de apa.

Pentru toti cei cere citesc tampeniile de pe stuparitul.

Perioada in care albina sta pe cuib este de aproximativ 6 luni pe an.

Din astea 6 luni aproape o luna si jumatate este cu temperaturi sub punctul la care albina iese afara,dar si fara condens.

Atunci albina nu mai mananca miere?

Ba da mananca intre 700  gr -1 kg pai cum mananca aceasta miere fara a avea apa?

Restul ramas adica 4 luni si jumatate impartit la 70 de litri de apa necesari pentri 10 kg de miere ,da ca pe zi o familie consuma peste 200 de gr de apa,pai pentru asta trebuie sa ai condens nu gluma.

Adica stupul sa faca pic,pic ,pic.

Ce nu stie autorul acelei carti aiuristice si cei care o citesc .

Diarea la albine este favorizata tocmai datorita consumului de miere cu umiditate crescuta .

Lasati miere multa necapacita in stupi ,miere care va atrage umiditate si sigur albinele vor avea probleme.

Singura situatie in care e nevoie de apa este la administrarea zaharului candi deoarece este mult mai dens decat mierea si trebuie adus la valoare de umiditate in care albina poate sa-l consume.

Insa nici acolo nu trebuie 7 litri de apa pe kg ci undeva la 4-5,insa zaharul candi e administrat la gramaj mic si pentru putin timp,nimeni nu tine albinele toata perioada de repaos pe zahar candi.

Referitor la tabelul cu rase prezentat pe stuparitul de proapis 13 eu am spus;


Culmea toate rasele prezentate au 10 la colectarea mieri . :)
Numai un necunoscator poate gandi ca intre aceste rase e un rezultat egal in cazul in care e un cules in aceleasi conditii.

La un cules de primavara unele rase au un avantaj.
La un cules pe canicula alte au avantaj .
La culesuri pe diferite tipuri de planta alta rasa are avantaj.
Si niciodata media cumulata nu va da egal.

La depozitare miere albina ruseasca are 5 si backfastul 10 sa inteleg ca Dan Margarit nu a vazut acest tabel. =))
Tabelul a fost prezentat pe stuparitul de catre o persoana care nu cunoaste albina prea bine insa nu ma asteptam  ca balivernele alora sa fie copiate aici.

.Analiza pe diferite tipuri de rasa intr-un mediu (pe continentul American)nu corespunde cu situatia reala din alt mediu.
Asa ca nu ai cum sa te bazezi pe acest studiu ,cum facelia da rezultate in acel mediu si la noi nu da nimic atat de valabil e acel tabel.



Numai niste pescari poate sa ia de bun acest tabel.

Lucian atata timp cat nu arati pe stuparitul tampeniile pe care le debiteaza mai mari lor pe acolo poate ca nu se ia de tine.

Insa indrazneste si corecteaza informatiile lor aiuristice si stam de vorba pe urma.

Stuparitul e cea mai falsa sursa de informare apicola ,eu le-am spus-o demult ,le-am dovedit-o si ca sa nu se mai vada acest lucru au sters mesajele mele.

Nu le zic pe nume ca-l supar pe nea Mihai dar a-r merita.













romikele

Daca s-ar posta civilizat, cum vad ca se poate, n-ar fi probleme cu topicul, doar e la Arena... iar noi n-avem timp de vanatoare ! :roll:

bio

Citat din: romikele din Decembrie 16, 2014, 03:00:54 AM
Acest topic, precum si celelalte similare, va ajunge la gunoi, acolo unde ii e locul.

Poate ar fi bine sa fie pastrate .... ca lumea sa stie greselile,... sa i-si recunoasca greselile si sa aiba grija ca pe viitor sa nu se mai intimple.

Nea Mihai..??..cind folosesti "Acest topic, precum si celelalte similare," ..  -- ma bucur ca exista dialog cu cei de la "similare" . Asta daca este vorba de "similare"-le la care ma gindesc si eu.

MOTANUL

Citat din: bio din Decembrie 16, 2014, 10:39:32 AM
Poate ar fi bine sa fie pastrate .... ca lumea sa stie greselile,...

Topicul a virat catre niste contre personale si catre un limbaj licentios pe alocuri. De ce sa pastram asa ceva??  ^:)^

Daca erau niste discutii bazate pe argumente intelegeam sa le pastram. Sunt prea putine...
Se arunca cu pietre de la o baricada spre alta.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

Citat din: proapis13 din Decembrie 15, 2014, 05:27:33 PM
In alta ordine de idei,daca tot ai deschis topicul asta poti face o lista cu cei pe care tu ii consideri valori si inca una cu incompetenti  'nu de alta dar sa vedem si noi la cine ne raportam,noi astia ce citim si postarm pe forumuri

Sa incepe cu o lista cu cei pe care eu ii consider  valori in apicultura :

Mirel Balaban
Mihai Prahoveanu
Ion Popescu
Aurel Chilom
Vali Frantescu

   De la ei "fur" eu meserie.

PS. Lista este mai lunga dar nu vreau sa ne pierdem in detalii .

cristian bh

Eu ii consider apicultori de frunte pe colegii,marian sima si oroles.........ca scrie mult! :smile:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2014, 11:40:05 AM
Sa incepe cu o lista cu cei pe care eu ii consider  valori in apicultura :

Mirel Balaban
Mihai Prahoveanu
Ion Popescu
Aurel Chilom
Vali Frantescu

   De la ei "fur" eu meserie.

PS. Lista este mai lunga dar nu vreau sa ne pierdem in detalii .

Hai ca te-ai pus bine cu cine trebuie! =))
Recunoaste ca si de la unul mai "prapadit" ai cateodata ce sa inveti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube