Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

proapis13

Citat din: marian sima din Decembrie 15, 2014, 06:24:15 PM
Ca esti bulangiu reiese si din poza pusa de Dragos. :)
Acum sa nu crezi ca toti au apucaturile tale. :D
Cat de josnic poti fi sa afirmi una ca asta pe baza unei fotografii...
Trebuie sa-ti fi cazut de multe ori sapunul din mana de o tii ca tuta pe a ta  :rotfl:

La noi la olteni e un proverb cu talc si...farmec ;
,, Nu te pune cu prostul ca te coboara la nivelul lui si ,, te bate '' .....cu experienta !..'' :rotfl:

Legat de apicultura ;scrie cu cuvintele tale intelegi prin ,, clopot '' dar pe intelesul nostru...nu ala de la tine de la biserica...

dan motu

     Mariane lasal in treaba lui ,nu area rost sa pierzi timpul

marian sima

Ba cand spui cuvatul prost,cauta mai intai in dex ,vezi ca in dreptul lui e o imagine cu tine.

Sistemul clopot permite schimbul de aer viciat  si aerisire numai pe partea de jos.

Ori Dan are sistem horn,cea ce inseamna ca aerul se schimba atat pe urdinisul de jos cat si prin cel superior.

Tampenii marca proapis 13.

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde proapis13 » 01 Aug 2014, 07:47

    ignatov andrei scrie:

        Traian S scrie:am procedat eu ceva rau?



    Umbland in familie si "zdruncinand" ramele, sau intorcandu-le pe o parte si pe cealalta, producem leziuni grave pupelor, leziuni care duc la moartea acestora!


Mai pune la socoteala si faptul ca atunci cind inclini rama sa vezi tu si prietenii cat de frumoasa este botca aceasta este miscata de pe loc si
,,cade'' de pe fundul celulei,e ca si cind ai forta un pui de gaina sa iasa mai repede din coaja ; ai vazut ce se intampla ??? ;)

Botca cade de pe fundul celulei? :) =)) =)) =))

Vezi bai prostovane de ce nu suporti pe altii care cunosc apicultura la tine pe forum ,i-ti arata cat de prost esti.
Asa poti trece si tu mai inteligent si te apuci sa inveti pe atii. :) :D


D006

Citat din: proapis13 din Decembrie 15, 2014, 05:27:33 PM
Poti lasa insinuarile astea marlanistice la o parte ??

Cum se numeste un individ care sta cu ochelari de soare pe nas intr-o camera si isi face selfie ????

Cris

Citat din: dragos2006 din Decembrie 15, 2014, 12:24:23 AM
Tu nu stiai ca exista atatea carti ...ca fapt divers afla ca le am pe toate si in fiecare iarna rasfoiesc prin ele. Tot nu mi-ai raspuns la intrebari !

Va doresc multe SUCCESURI sa inteleg ca inca nu va considerati suficient de competent daca inca mai rasfoiti carti  :P
Oare or exista carti despre apicultura scrise si in alte limbi?
Oare este posibil ca uni incometenti, astia care mai si citesc despre apicultura sa fi facut si dizertatii pe teme apicole? Nu am avut acces la astfel de studii. Daca as fi avut(acces la astfel de studii) poate as fi reusit sa aflu si din ce carti au copiat  :rotfl: si v-as fi putut spune ce carti sa cititi
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

  Ce imi place la CI este ca măcar recunoste ca este un incompetent in apicultura :

fermentare miere
Mesaj necititde Cristian IONITA » Astăzi, , 13:56

Anul acesta ma confrunt cu o problema deloc delicata

Mierea recoltata in aceasta primavara dupa rapita a inceput sa fermenteze

D006

  Pe stuparitul vad ca marele proprietar de forumuri , stimabilul Mircea Boghiu mi-a intins o cursa dar ... tacere . Sunt prea batran in materie de  vrajeala incat sa nu pic intr-o asemenea capcana . A posta acolo macar un singur rand inseamană sa dau sansa la limbiștii " merelui șsef" sa sară pe mine .  Măi pupincuristilor multumiti-va doar cu limbile date in dosul "marelui sef" , al meu este prea nobil pentru a fi contaminat cu saliva voastra.

PS. Domnule Bog eu va felicit ca ati reusit acolo sa produceti o adunatura de oameni fara personalitate .  Aceasta adunatura nu este reprezentativa pentru forumul stuparitul in ansamblu. De la prima postare pe aceasta tema am specificat ca respectivul forum nu trebuie judecat in ansamblu ci doar acea adunatura care strica climatul de acolo.

romikele

marian sima si dragos2006, aveti avertisment pentru limbajul folosit si atac la persoana.
proapis13 este colegul nostru de forum si am rugamintea sa il tratati cu respect, iar problemele personale sa le rezolvati pe privat.
Nu transformati Apiardealul in stuparitul 2.

D006

Citat din: romikele din Decembrie 15, 2014, 08:04:25 PM
Nu transformati Apiardealul in stuparitul 2.
Mihaie ai fost monumental cu repleca asta !   :bravo:

PS. Care este contribuita lui P13 la dezvoltarea Apiardeal ?

romikele

Mesajele primite de la "raportare" trebuiesc rezolvate si trebuie sa dam dovada ca suntem mai civilizati ca altii.  :wink:

D006

Fiind un topic deschis de mine ma vad indreptatit sa trimit la raportare atacurile venite la adresa mea din partea anonimilor . Asa ar fi corect.

D006

#146
Azi a murit Nae Manea , ca un vechi rapidist ce sunt , pana maine in semn de doliu nu mai postez la acest topic.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 15, 2014, 08:26:25 PM
... ca un vechi rapidist ce sunt , pana maine ... nu mai postez la acest topic.
Dragos, daca te cuprindea "rapidismul" asta in urma cu vreo 12 zile, astazi nu mai aveam topicuri omonime pe cele doua forumuri si nici nu aflam ca in vocabularul apicultorilor sunt si cuvinte care peforum isi au locul doar in tabelul de cuvinte cenzurate.
Este de preferat sa combateti cu argumente, citate, poze, clipuri, nu cu vulgaritati.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

proapis13

Citat din: dragos2006 din Decembrie 15, 2014, 07:31:42 PM
Citat din: proapis13 din Decembrie 15, 2014, 05:27:33 PM
Poti lasa insinuarile astea marlanistice la o parte ??

Cum se numeste un individ care sta cu ochelari de soare pe nas intr-o camera si isi face selfie ????
Stii cum se numeste ceea ce faci tu acum ??...
Nu vreau sa te jignesc...deja te-ai jignit singur...de ce vrei sa ma provoci...stiu mai multe decat pot sa scriu...
De aia ceri prietenia pe FB pentru a te folosi de imaginea colegilor pentru...a-ti face ,,imagine'' ????
Prietenii ti-i alegi si doar neamurile ti le da Dumnezeu !!!!
data viitoare o sa fiu mai selectiv cu cei carora le dau accept pe FB  :finger:


marian sima

Citat din: romikele din Decembrie 15, 2014, 08:04:25 PM
marian sima si dragos2006, aveti avertisment pentru limbajul folosit si atac la persoana.
proapis13 este colegul nostru de forum si am rugamintea sa il tratati cu respect, iar problemele personale sa le rezolvati pe privat.
Nu transformati Apiardealul in stuparitul 2.

Esti sigur ca este colegul nostru?
Asta saboteaza apicultura.
Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului
Mesaj necititde proapis13 » Astăzi, , 01:14

Albina pentru a sparge molecula de zahar are nevoie de apa
S-a observat ca daca umiditatea din turta cu zahar scade sub o anumita limita albinele ori ignora turta ori o scot pe urdinis
Turta Kandy daca nu are parte de umiditate in stup NU este luata in lucru
Mierea cristalizata in rame pentru a fi consumata trebuie diluata
Daca concentratia de zahar din sirop este mai mare acesta trebuie diluat

In cazurile de mai sus albina are nevoie de apa pe care trebuie sa o produca,mai ales iarna
Cum face asta ???...prin consum..
Consuma miere,ridica temperatura in cuib,rezulta condens pe care il foloseste la diluarea zaharului
Cu cat hrana este mai improprie in stup cu atat creste mai mult consumul
Am retinut mai demult ca pentru a ,,dilua'' o parte zahar alb o albina are nevoie de 7 parti apa

Dupa cum a precizat si nea Gica astea sunt solutii de avarie acum in mijloc de iarna
Sa nu ma intrebati din ce carte o am pe aia cu 7 la 1 ca nu mai stiu ; cautati si voi si spuneti-mi si mie

proapis13
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Sfatul meu ,fereste forumul de informatii false si aiuristice.
Ai vazut ca stuparisti intra pe aici pentru informatii de valoare.

Cu un astfel de individ coleg risti sa gasesti pe forum informatii apicole false,aiuristice si nelalocul lor.
Ce asta e stuparitul?
Na invataminte de minte nea Mihai.Ori emoticonul ala nu e jignire.Daca nu e sa-mi spui. :cool: