Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

Cris

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

Tu nu stiai ca exista atatea carti ...ca fapt divers afla ca le am pe toate si in fiecare iarna rasfoiesc prin ele. Tot nu mi-ai raspuns la intrebari !

Ignatov Andrei

Cris, imi plac semnaturile tale !!!

Intreb si eu... :
- ce parere ai despre cei care se baga acolo unde nu se pricep, dar nici nu "au chemare" ?!?
- cum ii catalogam: pesti care incearca sa se catere in copac ?!?

marian sima

#123
Dragos ai fost plagiat. :rotfl: =)) =)) =))

Si inca la vedere. :D

Bai astia au prin curaj nu gluma. =))

Re: Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Mesajde mircea » Astăzi, , 11:18


Cum cine sa posteze ? Toata lumea care vrea sa participe, dar mai ales d-ul Gavrila, autorul fizic si moral al acestui topic.

Subiectul este generos si merita o dezbatere adevarata. :D

----------------------------------------------------------------------------
Ai mai  Mirce-o n-o mai fofarli care toata lumea?

Tu esti hapsanul ala care conduce un regat,pui  sa se taie capetele la toti viteji si pe urma zici care are curaj sa se lupte cu mine. :rotfl: =)) =))

proapis13

Citat din: dragos2006 din Decembrie 14, 2014, 08:22:05 PM
Mai nea 13 problema e ca tu ai calcat cu bocancii murdari la mine in topic . Eu nu am venit peste tine in viesparitul.  Puteai sa-ti vezi de treaba si totul era OK. Ai intrat pe teren minat si nu este bine pentru tine. Pleaca tata la limbistii tai si lasa-ne in pace.

Citat din: proapis13 din Decembrie 14, 2014, 07:27:27 PM
ai vazut ca sunt baiat finut si te ocolesc diplomatic,te citesc te vizualizez si atat ;
Mi se rupe cat de finut esti , citesc pe cine vreau ( in fapt pe tine nu te mai citesc de mult) , si critic pe cine consider eu ca trebuie .  Tu pur si simplu ai picat ca musca in lapte.
dottore,dar ce limba-j elevat aveti la adresa mea,ma maguliti,pi buni... :yes:

proapis13

Citat din: marian sima din Decembrie 14, 2014, 08:19:23 PM
Tortionarule ai uitat activitatile tale?
Te-a lovit amnezia?
Ai uitat cand am postat si am primit amenintari de la tine.
Am postat un mesaj apicol scurt si ai venit cu amenintari pe privat.
Acum ai nas sa spui ca nu esti tu de vina pentru banarea celor de pe Apiardeal.

Sa-ti fie rusine.
de tine si de faptele mele NU  o sa-mi fie rusine niciodata  :nono:
ai fost admonestat de catre cine trebuia si cand trebuia,eu nu te-am facut decat megaloman iar tu ai inteles altceva
mai aveai putin si decretai ca tu ai inventat coada la pruna cand te odihneai intre doua inventii ; izolatorul de rama si presa de faguri artificiali....se vorbeste ca te-ai imbogatit dupa ce ai exportat si in ...America....bravo tie
Daca cineva de pe Apiardeal a fost banat NU sunt vinovat cu nimic  ; intreaba adminul forumului
Cand ai fost banat pe Stuparitul ai fost din cauza vocabularului folosit la adresa adminului si a moderatorilor

Pentru cultura ta generala,am intrat aici pentru info apicola NU pentru a fi motiv de can-can....
nu te-am jignit,nu ma jigni...sau mcar fa-0 inteligent... :i_love_you:

D006

Măi P13 eu iti inteleg inclinatiile tate indoielnice si pot trece cu vederea unele aspecte. Totusi te astept pe Apiardeal si cu niste informatii apicole de valoare nu numai cu vrajeala .

D006

#127
In discutie s-a bagat o falsa valoare . Raspunde la numele de Cristian Ionita . De ani de zile debiteaza aceiasi prostie si imbecilitate : cica pe Apiardeal "activeaza oameni frustrati".. Mai boul baltii tu nici nu stii ce termeni folosesti !
Putina gramatica :

În primul rând, în limba română nu există adjectivul (substantivizat cu atât mai puțin) "frustrat". Doar verbul. OK? Deci cineva poate să fie frustrat de ceva (participiu, da?), nu să fie frustrat (adjectiv) și atât sau, mai rău, UN frustrat (substantiv). (Știu că ați înțeles, parantezele sunt pentru cretini. Ups!).

În al doilea, a fi frustrat de ceva înseamnă a fi păgubit de un bun sau un drept pe care-l aveai. Diateza pasivă; tu nu poți să fii UN FRUSTRAT ulterior, ci cel mult un caz de frustrare, între atâtea altele.

PS. Neoficial "frustrat" inseamna :  decepționat, dezamăgit, defavorizat, nemulţumit. 

marian sima

Nu esti om.
Imediat dupa primul meu mesaj pe acolo ai venit cu amenintari ca sa nu mai postez.

Nu te-am bagat in seama deoarece stiam ca la mesaje apicole nu ai cunostintele necesare ca sa ma deranjezi cu ceva.

Nu te-ai oprit aici ,ai inceput sa ma injuri pe mesaj privat si sa-mi spui ca vii sa ma bati la mine-n poarta (eu te-am asteptat :zzz:).

Daca ai vazut ca nu ai ce face a-ti luat un mesaj apicol,mesaj apicol mai amnezicule in care eu uram de bine .

A-ti transpus acest mesaj in alt topic ,l-ati modificat si a-ti inceput sa aduceti injurii ,tu ,mircea 63 si infamul caruia eu ii adresam succes.

Adica  pentru o fapta buna ,ai pus acel mesaj la fileu cui zici tu ca trebuia (de ce trebuia bezmeticule sa fiu admonestat?)ca v-am spus ca nu e frumos sa vorbiti de un om in lipsa lui ?

Da ma am vorbit de izolatorul de rama si ce nu aveam voie?
Da ma am vorbit de presa de faguri care e buba ,am spus ca sant singurul din tara care fac prese simple ,cu racire pe apa si cu racire pe aer,am mintit cu ceva?
Ce e deranjant ?
Referitor la inovatii pot sa inventez ce vreau eu,ce esti invidios?
Ai vazut o cusca de rama care permite introducerea matcilor neimperecheate in roi,o cusca cu iesire afara pentru matca.
Ai vazut din mana mea o matrita de botci care pentru prima data am postat-o eu.
Ai vazut din mana mea o rama care faciliteaza culegerea mai usoara si mai rapida a larvelor.
Ai sa vezi si un dispozitiv de gaurit rame care foloseste burghie dar nu foloseste curea si astfel burghiele pot fi mutate cu mare usurinta.

Cand ai sa faci si tu o inovatie atunci poti sa spui altuia ca a inventat coada la pruna pana atunci poti sa stai in banca ta.

Adminul a banat datorita la manariile pe care le-ai facut.

Nu esti decat un bulangiu invidios .

Il invitati pe Dragos sa posteze pe acolo dar aveti grija mai intai sa inchideti gura la prietenul lui .

Acest tupeu de a intimida pe altii care ar vrea sa sara in ajutorul celui atacat l-am mai vazut.

Eu zic sa stati in banca voastra acolo ,l-ati atacat pe Oroles,Paul a facut afirmatii care nu trebuia facute asa ca daca a zis unul de pe aici ceva a zis indreptatit.

Ca sa vedeti ce fel de indivizi santeti.

Unul a avut curaj sa gandeasca cu voce tare. =))

Re: INTREBARI ADRESATE ADMINULUI

Mesajde Cristian IONITA » Astăzi, , 13:02

    Cristian IONITA scrie:pana cand o sa avem parte de moderatori tembeli si imaturi care sterg / editeaza posturi fara explicatii?


Dupa ciomagul primit in cap i-a revenit diplomatia la normal. =))

Scuze

Mesajde Cristian IONITA » Astăzi, , 12:23
Imi cer scuze pentru faptul ca am dat dovada de suficienta lipsa de tact si diplomație in a-mi exprima părerile astfel încât reacția moderatorilor (cel putin a unuia dintre ei) sa fie lipsita de obiectivitate (am pus echipa de moderare in situația de a lua decizii la ambitie in dauna obiectivitatii).


Si ca totul sa fie complet si iertarea deplina. :D

Re: Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Mesajde Cristian IONITA » Astăzi, , 12:48
sa-mi fie cu iertare .... dar eu nu inteleg rostul acestui topic?

de ce "dezbatem" aici ceea ce se discuta pe un forum infiintat la frustrare (si pe care, inca o data sa-mi fie cu iertare, activeaza oameni frustrati?

Astia santeti ,pe urma mai aveti tupeul sa veniti cu pretentii pe aici.

Cat despre rusine,am uitat ca-ti cer ceva ce n-ai,tu ai fost absent cand sa impartit rusinea si omenia.

Eduard Rotaru

hai ca se incing spiritele...hmmm...cred ca la noi marea problema este faptul ca se sta prea mult pe net si prea putin in stupina iar asta dauneaza grav...va ajunge sa curga mierea virtuala prin monitor  ))/

D006

In PLM , ce sa faci iarna in stupina ? Sa nu spui ca tu acum stai la Vaslui in stupina ....  Tu esti nou in bransa si nu stii ca exista o traditie ca in fiecare iarna sa reglam conturile. Cand s-a infiintat acest forum tu nu aveai nici o legatura cu apicultura.  Mai bine stai in tribuna si priveste meciul avand in vedere antecedentele tale apicole.

Eduard Rotaru

Evident ca nu stau in stupina...dar daca acele conturi de care zici le reglezi prin gargara pe net da-mi voie sa iti spun dar gresesti enorm...nu o sa rezolvi nimic niciodata in spatiul virtual...live, totul live...realitatea e mult mai crunta si tu stii asta Dragos...

proapis13

Citat din: dragos2006 din Decembrie 15, 2014, 02:58:24 PM
Măi P13 eu iti inteleg inclinatiile tate indoielnice si pot trece cu vederea unele aspecte. Totusi te astept pe Apiardeal si cu niste informatii apicole de valoare nu numai cu vrajeala .
Poti lasa insinuarile astea marlanistice la o parte ??
Este o foto de famile,eu si cumnatul meu,ce vezi rau in asta???
De ce nu pui si foto cu familia mea ca nu am nimic de ascuns
sau foto cu stupina ??/...

In alta ordine de idei,daca tot ai deschis topicul asta poti face o lista cu cei pe care tu ii consideri valori si inca una cu incompetenti  'nu de alta dar sa vedem si noi la cine ne raportam,noi astia ce citim si postarm pe forumuri

Am o dedicatie speciala pentru tine din partea cumnatului meu,cel din foto si cu care ma mandresc
https://www.youtube.com/watch?v=jLyLNh-QXtY

proapis13

Citat din: marian sima din Decembrie 15, 2014, 03:43:04 PM
Nu esti om.

Nu te-am bagat in seama deoarece stiam ca la mesaje apicole nu ai cunostintele necesare ca sa ma deranjezi cu ceva.

Adminul a banat datorita la manariile pe care le-ai facut.

Nu esti decat un bulangiu invidios .

Ca nu sunt om,asta scrii tu.....ramane sa o sovedesti....
Adevarul ca nu am cunostintele tale apicole si nici nu-mi doresc sa ajung la acel nivel,ar fi penibil,pentru mine...
Repet inca odata,nu am acces la butoane,asa ca afirmatiile tale sunt tendentioase si insipide..
Problema cu limbajul asta de ,,parnaiash'' te rog sa ti-o rezolvi la tine la Oinacu...parca....de unde cunosti termenul atat de bine ????...ti-a scapat vreodata sapunul pe jos cand erai la scaldat pe malul dunarii ????
paracioasa mica ce esti....spui tot...sa nu ma mai cauti.. :rotfl:

marian sima

Ca esti bulangiu reiese si din poza pusa de Dragos. :)
Acum sa nu crezi ca toti au apucaturile tale. :D

Cat despre apicultura esti intruchiparea penibilului ,nu ai cum sa fii mai penibil de atat.
In fiecare mesaj apicol vii cu o tampenie.


Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde proapis13 » Astăzi, , 13:28
Dan Margarit a specificat in primul film si nu numai ca el foloseste acel impachetaj deoarece iarna dureaza la ei in zona 6 luni iar temperatura coboara frecvent sub minus 20-30 de grade cu mentiunea ca sunt su cazuri cand timp de o saptamana poate cobora si sub minus 40...
impachetarea lui este clopot - deoarece stupii nu sunt izolati complet - iar aerisirea aceea de la treimea superioara a stupului nu face decat ca sa se creeze un bun tiraj al aerului intre impachtaj si corpul stupului mentinand un bun echilibru termic


Impachetarea lui este clopot deoarece stupi lui nu sant izolati complect.

Penibilule ,stupi lui Dan sant izolati complect ,sus are izolatie,lateral are izolatie ,ba doua laturi vin in interior ,adica are o izolatie si mai buna.

A doua parte a explicatiei e si mai tare.  =))
Aerisirea superioara a stupului creaza un tiraj intre impachetaj si corpul stupului mentinand un bun echilibru termic.

Pentru cultura ta generala ,Impachetajul este atunci cand izolezi cuibul cu ramele in interiorul stupului.
Dan nu are aceasta practica,el izoleaza stupi pe exterior asa ca nu este nici un tiraj intre izolatie si corpul stupului.

Singurul tiraj de aer este intre corpul stupului si cuib.

Dar saracul de tine nu ai de unde sa stii asta.

Ai dreptate nu ai cum sa fii penibil,penibil e putin spus.