Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

#75
   
Fericirea a VII-a: "Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema"
Nu vad nici rolul si nici scopul topicului.  :rotfl: Se pare ca sunt persoane care vor sa faca un balci oriunde, sa transfere "moda"  de la tv in mediul virtual. Chiar asa de virusati de acest microb sunt oamenii? Nu se pot controla, nu pot sa socializeze, sa formeze colective pentru ca dau pe dinafara de individualism, orgoliu, mandrie? Asta imi aduce aminte de Ponta, cel care s-a proptit in guvern, cel care desi a fost acuzat de plagiat a preferat sa desfiinteze 5 comisii care anchetau lucrarea sa de doctorat pentru ca EL sa ramana acolo in frunte. EL, cel care era mai bun decat oricare altul, EL, cel care nu incapea pe un stadion, EL, cel care stia cate sectii de votare sunt in fiecare tara occidentala. EL, cel care ne radea in nas in fiecare zi cu un limbaj de cartier. Ei sunt cei care au rasturnat valorile reale in aceasta tara. Ei sunt cei care ne-au sucit mintile sa gandim pervers. Ei sunt cei care au alergat dupa titluri in speranta de a acoperi in acest mod fals incompententa lor crasa. Sa-i uitam, sa indepartam de noi acest mar putred prin orice mijloace. Cel putin acum, in luna in care serbam nasterea Mantuitorului, ar trebui sa ne debarasam de metehnele de alta data. Daca stiti ceva, desartati-va desaga si fiecare sa se indestuleze. Daca nu stiti nimic, cititi ce fac altii. Dar a face din discutiile sterile, fara trimitere la o gresala in apicultura, o gresala evidenta, un mod de a fi, nu cred ca e pretabil pentru un om ce se crede apicultor. Sunt crescatori de albine si apicultori. Dar toti suntem pe aici pentru a invata unii de la altii diverse lucruri. Nu pentru a ne contra fara argumente. Ca la un proces, trebuie sa ascultam si adversarul. Dar nu cred ca e cazul sa tinem dizertatii despre cum e X sau Y pentru ca asta este o discutie sterila si inutila. Sa facem loc in inima noastra pentru iubirea de aproape si pentru iertare.
Profetii Vechiului Testament au descris imparatia mesianica a lui Hristos ca pe o imparatie a pacii si a dreptatii, iar ingerii au cantat in noaptea Nasterii Domnului: "Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamant pace, intre oameni bunavoire" (Luca 2, 14).
Ce facem noi pentru a face aceasta bunavoire? :bzz:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Vyktor

 :stop_the_war:
Continuand nu demonstram alceva decat ca toti suntem la fel. Adica la fel ca "ceilalti".
De ce trebuie sa vorbim despre non valori si incompetenti? Acestia sunt promovati zilnic de posturile tv.
Propun schimbarea numelui acestui topic in " Despre adevaratele valori si oamenii competenti de langa noi"
Cred ca discutiile ar fi mult mai interesante :thanks:

marian sima

Cristel Isus spune;
"Nu socotiti ca pace am venit sa aduc pe pamant; nu am venit sa aduc pace, ci sabie." (Matei 10, 34)

Ce sa inteleg de aici? :)

Eu le-am zis  sa posteze lista ca sa-mi dau si eu seama cine se considera valori si pe cine considera ei non valori.

Eram curios sa vad daca sant pe lista neagra. :zzz:

Eu sant un om de la tara ,stupi nu am prea multii ,ba mai ii explic si lui Dotore din Spania ce boli are pe niste rame postate.
Mai prezint cate o matrita de botci ,cate o rama de recoltare a larvelor,mai intru in cate o discutie pentru care eu nu am studii dar deslusesc si eu ceva din practica si poate ca unii considera ca ma consider mare valoare. :D

Ce vreau eu sa spun multe din valorile lumi au fost create de anonimi,literar,in arta,ba chiar in tehnica.

Bio a spus ce a votat,vrau sa vad majoritatea aia care a votat primul punct sa arate lista.

Paul nu mi-e simpatic insa Paul nu se considera o valoare ,e un individ cu bune si rele,mai greseste si el incercand sa se puna bine cu cine trebuie.

Asa ca lista. :)







Aurel

#78
Citat din: Vyktor din Decembrie 09, 2014, 06:44:29 AM
:stop_the_war:
Continuand nu demonstram alceva decat ca toti suntem la fel. Adica la fel ca "ceilalti".
De ce trebuie sa vorbim despre non valori si incompetenti? Acestia sunt promovati zilnic de posturile tv.
Propun schimbarea numelui acestui topic in " Despre adevaratele valori si oamenii competenti de langa noi"
Cred ca discutiile ar fi mult mai interesante :thanks:
Vyktore, schimbarea titlului nu va avea nici un efect, rezultatul va fi acelas.Tema din start are o tinta,un scop la care unii tin mortis si nu pot fara contre si balacareala,polite de platit etc.Cine vrea sa participe...voia e la fiecare. 
   O intrebare daca imi este permis:  Cine stabileste competenta, valoarea si dupa ce criterii? Ne luam dupa ce si cum scrie fiecare pe aici.Din cate am inteles, Enstein nu putea sa exprime mare lucru in fraze lucru ce la impiedicat sa fie profesor dar totusi a ajuns un mare savant fara o comunicare stralucita.
  P.S. Comparatia este puitin fortata dar sta mi-a venit in minte acum.

D006

Inca o zi in care incompetentul paul1 nu vine cu scuze sau argumente la noroiul aruncat aici !

ra.doi

Inca un an in care parvenitul de D2006 a pacalit statul roman de bani si pe Dumnezeu de zile.

D006

  Din principiu nu bag in seama anonimii . Daca esti om normal la cap si ai demnitate in tine , prezinta-te si apoi mai vedem noi . Cat timp tu arunci cu noroi la umbra anonimatului nu ai nici o valoare , nici tu , nici cele postate de tine . In fapt esti doar NIMIC.

bio

#82
Citat din: dragos2006 din Decembrie 09, 2014, 10:02:11 PM
Inca o zi in care incompetentul paul1 nu vine cu scuze sau argumente la noroiul aruncat aici !

Ce naibii sa vina..??.Sa fie facut albie de porci sipoate ca nu are nici o vina .

Paul, a cedat primul ...  :bravo:,  baiat destept .


Citat din: ra.doi din Decembrie 10, 2014, 07:23:21 AM
Inca un an in care parvenitul de D2006 a pacalit statul roman de bani si pe Dumnezeu de zile.

La tema asta se pare ca se potriveste proverbul:   "Cine sapă groapa altuia, cade singur în ea."

Citat din: dragos2006 din Decembrie 10, 2014, 12:22:49 PM
  Din principiu nu bag in seama anonimii ......

Dragoshe, ... cum ai deschis acest SUBIECT vezi ca ai optiunea de "Stergere a subiectului" . Fa-o repejor ca sa mai apara alt anonim sa te ia la ture ca astia nu stiu multe.

Ce vremuri ciudate nea D 2006, hingherit pe Stuparitul.... luat la ture pe Apiardeal ... ciudate vremuri.



D006

Daca venea un Bucovineanu , un Bebebalas , un  Pistu Orban ,un Stefan1 ,  un Pharaonu , un Dan Puirosu , un Mihai Bals , un Crist M si spuneau despre mine ca sunt un incompetent chiar imi faceam probleme. Cat timp apar 2 (DOI) ANONIMINI si arunca cu noroi in mine chiar nu imi fac probleme.

ra.doi

De scris nu scriu, ca dansii sant niste domni.
Dar de gandit?    :nono:

ra.doi

#85
Spui despre mine ca sant anonim. Asa este. Sant unu care vantura lume, acuma am niste stupi maine poate am mai multi sau pote nu mai am deloc ca nu mananc din ce scot din stupi si nu beau din ce fonduri iau pe ei dar aici de altceva e vorba, de cderea ta morala de a califica niste oameni.
Pe mine mau banat pe stuparitu ca ampus de vanzare niste lazi si asa am ajuns aici si cand expira iara pun ca e dreptul meu si le bat si obrazul dar vad ca aici santem mai multi care am ajuns numai de aia dupa ce am fost banati dar nu spun mai multe ca nu vreau ban si pe Apiardeal pentruca in afara de tine si Marian restul sunt oameni seriosi dar tu este clar ca esti un i0postor in albinarit, nu sti mai multe ca mine cu cativa stupi si tot ce faci este sa porti vorbe, sa scri aici ce auzi din alta parte si scri ca find gandite de tine.
Pacat de acest forum, nu faci decat sal tabloidizezi

elvis

imposyor cum zici tu dar de la impostoru asta multi apicultori incepatori au avut multe de invatat de la tine a invatat cineva ceva...nu mi-o lua in nume de rau ca ii tin partea lui dragos ca nici nu il cunosc personal nici pe el nici pe tine dar cum am spus din filmele lui dragos eu personal am invatat ceva
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

ra.doi

De la mine nu are ce sa invete cineva decat abia invat eu de la alti mai buni dar acuma dumeata sa ai grija de la cine inveti ca un obicei gresit greu il schimbi la urma si mult te costa

elvis

"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

MOTANUL

Citat din: dragos2006 din Decembrie 10, 2014, 09:16:29 PM
Daca venea un Bucovineanu , un Bebebalas , un  Pistu Orban ,un Stefan1 ,  un Pharaonu , un Dan Puirosu , un Mihai Bals , un Crist M si spuneau despre mine ca sunt un incompetent chiar imi faceam probleme. Cat timp apar 2 (DOI) ANONIMINI si arunca cu noroi in mine chiar nu imi fac probleme.

In sfarsit  ^:)^
Ceva bun in topicul asta. Sunt mandru ca desi experienta mea in apicultura tinde catre zero am realizat ca 3 din persoanele din lista de mai sus sunt de f. mare incredere. Dau sfaturi cat se poate de autorizate.
Pot spune dintr-o poza cu albinele de la urdinis mai multe decat pot spune eu dupa ce m-am uitat 30 de minute rama cu rama la toata familia.

Pentru mine lista asta este mai buna decat lista neagra cu incompetentii de pe stuparitul (desi intuiesc eu din desfasurare ca sunt si cativa de pe aici care inca nu au fost nominalizati) care nu ma intereseaza la fel de mult.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0