stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

serban

Dacă nu trece iarna,cine să-ți mai aducă miere? =)) :hi:

NYK74

Si dacă trece iarna,și miere nu aduce cînd altele aduc? Nu țin mulți albine pentru poze,majoritatea pentru miere. :)

MirceaCalin

Şerbane, dă-i înainte...ştii mai bine ce vrei să ai şi acţionezi în consecinţă !
:wink:

serban

Citat din: NYK74 din Iunie 02, 2017, 09:14:27 PM
Si dacă trece iarna,și miere nu aduce cînd altele aduc? Nu țin mulți albine pentru poze,majoritatea pentru miere. :)
Nu țin albinele pentru poze. Calitatea de a ierna bine cred că merge mână în mână cu cea de a culege bine mierea.Oricum,știu ce am în stupină.

NYK74

Calitatea de a ierna bine,este una de dorit,dar asta nu înseamnă că sunt cele care culeg cea mai multă miere,Am avut familie de albine cu iernări impecabile,dar erau slabe culegătoare de nectar,implicit,miere.

serban

Reginele de anul ăsta pontează așa:

serban

 :)

serban

Astăzi am remarcat o matcă,pe sol în fața unui stup,cu vreo 50 de albine. Am crezut că a fost schimb liniștit,și cea tânără a alungat-o pe cea bătrână. Am prins matca într-un bigudiu și am deschis stupul cu pricina. Când l-am deschis,jale mare,plângeau. Am verificat totuși ramă cu ramă,dar nu am văzut altă matcă. În acest timp am pus bigudiul pe rame. Cât am verificat ramele,albinele s-au liniștit. Am eliberat matca pe rame,albinele au primit-o,păreau prietenoase.Familia are doar puiet căpăcit,care ecluziona,cât o palmă. Ce s-a întâmplat de a ieșit matca din stup? :uimit: Mă gândesc că sigur a mai fost o matcă,care o fi murit după bătaia cu cea ieșită...Familia este foarte bună,peste medie,în interior am benzi de Varostop.

serban

Văd că nimeni nu a mai pățit așa ceva. Astăzi am verificat să văd dacă stupul are matcă. Am găsit-o și am observat ouă și larve de o zi,două. Puiet căpăcit deloc. Trag concluzia că am salvat din iarbă matcă tânără de schimb liniștit și cea bătrână a murit în urma altercației. Cred că este puțin probabil să fi întrerupt ponta matca bătrână și să înceapă să ouă după o săptămână.

corneliuhrom

posibil sa fi venit de la imperechere  d l serban  [daca nu sunt trintori in stupina a zburat mai departe si era obosita ],sa va fie cu noroc in stupina  %%- :bzz:.

stefan1

Citat din: serban din Octombrie 04, 2017, 08:36:47 PM
Văd că nimeni nu a mai pățit așa ceva. Astăzi am verificat să văd dacă stupul are matcă. Am găsit-o și am observat ouă și larve de o zi,două. Puiet căpăcit deloc. Trag concluzia că am salvat din iarbă matcă tânără de schimb liniștit și cea bătrână a murit în urma altercației. Cred că este puțin probabil să fi întrerupt ponta matca bătrână și să înceapă să ouă după o săptămână.

  Daca nu mai ai puiet capacit inseamna ca matca batrana nu mai oua de cel putin 21 de zile. Probabil a fost epuizata si a schimbat-o. Fie aceasta s-a oprit din ouat dar a ramas in stup, fie albinele nu mai luau in crestere ouale puse de matca, ce se intampla frecvent in vremea asta. Dupa ce a iesit noua matca se poate sa fi omorat sau ranit matca batrana, care a iesit din stup. Cateva albine inca o ocroteau, in iarba. Am mai intalnit astfel de cazuri si stupii aveau matci, deci cea de jos era una alungata. Spui insa ca ai gasit albinele stupului nelinistite. Atunci se poate ca matca noua sa fi fost cea de jos, cum a spus colegul, posibil epuizata dupa zbor (toamna sunt trantori mai putini si posibil zborul matcii sa fie mai la distanta), fie sa fie ranita in timpul imperecherii (mai sunt si astfel de cazuri). Se poate totusi ca matca din cusca sa fi fost cea batrana, albinele sa fi batut din aripi simtind matca in cusca, desi ele aveau matca tanara.
  Urmareste la anul, daca e tot batrana o vor schimba, dar eu cred ca e tanara.
  Pana nu capaceste puietul, ai putea sa-i faci un tratament eficace antivarroa. S-ar putea chiar daca a inceput sa creasca larve, sa nu le mai duca pana la capacire, desi cu matci tinere poate prelungi in toamna cresterea puietului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

Am benzi de varostop în stupi. Pe 01.10 am făcut un Varachet și mai urmează zilele astea.La anul voi urmări în mod special această familie. Și eu cred că am salvat matca tânără.:hi:

serban

Anul ăsta am construit temelia la cabana din stupină. La anul urmează și cabana apicolă.

serban

.

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.