stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

serban

     Caișii plantați în 2017 au făcut primele flori.

serban

        De vreo săptămână mi-am confecționat un topitor pe abur de care sunt foarte mulțumit. Cred că se pretează la stupinele mici ca a mea.
        L-am confecționat dintr-un vas de 100 litri cu canea și capac. În interior am introdus un vas de vreo 15 litri,în partea superioară a acestuia fiind o plasă antivaroua,la care am atașat un fund dintr-o gratie Hanneman. Și un generator de abur cumparat cu 195 de lei  de pe Apis Blaj. Generatorul are capacitatea de 6 litri și se oprește singur când s-au evaporat 4 litri. Tot atunci și ceara este topită.
        Îmi place că ceara nu curge în exterior,se adună în vasul din interior unde se păstrează lichidă până ridici capacul.

serban

.

serban

Capacitatea e de 7-8 faguri care nu sunt presați ca să se poată topi bine.

serban

  Caneaua vasului rămâne întredeschisă,să nu se facă presiune.

MirceaCalin


serban

.

NYK74

Un loc foarte frumos.Păpădia aici este pe terminate,jos între munți a înflorit salcîmul,în vreo 10 zile începe și mai sus,adică în zona unde am stupina. :hi:

serban

Hristos a înviat! Păpădia și mărul este în putere. Dacă e vreme bună, sper sa extrag ceva miere.  :hi:

serban

Salcâmul a înflorit pe 20 mai.

dan sebastian

Ma umple de bucurie sa vad salcamul inflorit !
Mai am doar un rand de stupi la salcam 4 in Carpati, care tine pana in weekend si il astept pe cel de anul viitor. Inca nu am gasit un salcam care sa tina inflorit dupa data de 10 iunie.
Anul asta am cam picat bacul la salcam. A plouat de m-a exasperat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

serban

    Cred că ploaia a exasperat pe toată lumea. Noroc că nu trăiesc din apicultură că făceam atac cerebral primăvara asta. La mine a fost binișor,având în vedere că sunt staționar.. Clienți la miere să fie.

serban

   Regină fără aripi ați mai văzut ? Este din 2017 și ouă foarte bine.Sigur nu roiește

MirceaCalin

Citat din: serban din Iunie 26, 2019, 04:27:07 PMRegină fără aripi ați mai văzut ?...
Sincer, nu ! Interesant !

bmdna

A avut una profesorul de matematica Ursu. Are un filmulet. Asta daca nu a taiat aripile la montaj :). Si am mai vazut undeva situatia asta. Acolo erau si cateva presupuneri cum a ajuns fara aripi si sa depuna oua fecundate.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!