Tabebuia

Creat de dragos2006, Iulie 14, 2010, 12:23:59 AM

« precedentul - următorul »

D006

Mi-a atras ochiul acest arbore inca de anul trecut dar nu stiam ce este.
L-am urmarit si am cules seminte atat de la soiul galben cat si cer roz/mov inainte sa ii stiu numele.
A incoltit exagerat de repede in cam 5 zile de la semanare.
Acuma sa vad ce ma fac cu 50 de puieti in ghivece.
Pasarea colibri il viziteaza des precum si albinele care intra cu totul in floarea lor.
http://www.google.com/images?hl=en&q=tabebuia&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=vdc8TLrRBYKcsQOqm5XaCg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCIQsAQwAw
Se mai chiama si pau d'arco si din ce am citit are si uz medical destul de cautat.
Face flori din abundenta si inainte de a avea frunze si pt asta este cautat ca pom decorativ.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tabebuia

gheco

O larga prezentare a insusirilor terapeutice ale acestui frumos arbore gasiti la
http://tropifarm.com/start.php?d_Lapacho_Lapacho__Pau_d_arco__Tabebuia_impediginosa.php
Nu am gasit nimic depre insusirile lui melifere.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Nici eu nu am citit niciun comentariu melifer despre acest pom cu flori superbe dar in schimb am citit ca este indragit de pasarea Colibri.
Cum nu toate plantele au un studiu melifer pus la punct am inceput sa fac search la plante care atrag Colibri sau fluturi si de aici trag concluzia ca si albina va fi atrasa. De asemenea am citit ca samanta nu se pastreaza bine si expira destul de repede asa ca am plantat si o sa plantez ca am mii de seminte si voi vedea cum ma descurc  cu puieti. Nici prea rezistent la uscaciune nu este.

gheco

Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 07:36:46 PM
Nici eu nu am citit niciun comentariu melifer despre acest pom cu flori superbe dar in schimb am citit ca este indragit de pasarea Colibri.
Cum nu toate plantele au un studiu melifer pus la punct am inceput sa fac search la plante care atrag Colibri sau fluturi si de aici trag concluzia ca si albina va fi atrasa. De asemenea am citit ca samanta nu se pastreaza bine si expira destul de repede asa ca am plantat si o sa plantez ca am mii de seminte si voi vedea cum ma descurc  cu puieti. Nici prea rezistent la uscaciune nu este.

Daca ai mii de seminte arunca si la noi cateva zeci sa incercam si noi. Ar fi o placere pentru mine sa le cresc.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Daca aflu pe cineva care vine cu placere trimet.
Sau daca vrei cateva in plic cu placere pun eu timbrele.

stefan1

Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 07:36:46 PM
Nici eu nu am citit niciun comentariu melifer despre acest pom cu flori superbe dar in schimb am citit ca este indragit de pasarea Colibri.
Cum nu toate plantele au un studiu melifer pus la punct am inceput sa fac search la plante care atrag Colibri sau fluturi si de aici trag concluzia ca si albina va fi atrasa. De asemenea am citit ca samanta nu se pastreaza bine si expira destul de repede asa ca am plantat si o sa plantez ca am mii de seminte si voi vedea cum ma descurc  cu puieti. Nici prea rezistent la uscaciune nu este.

  Nu totdeauna este valabil. Unele flori au o conformatie a care nu permite accesul la nectar decat anumitor specii de insecte. Am scris de urzica moarta si urzicuta (sau poate am vrut sa scriu, nu mai stiu?), ca are in tubul florii niste perisori care impiedica accesul insectelor mici la punga nectarifera si numai albinele si bondarii (la urzica rosie uneori numai bondarii) ajung la nectar. Aceasta restrictie este pentru ca, prin modul de amplasare al staminelor si pistilului, polenizarea nu o poate face decat insectele mai mari si planta nu vrea sa-si dea nectarul fara un beneficiu. Si trifoiul rosu este nectarifer, dar albinele nu ajung la nectar, decat in vreme de seceta, cand lingimea tubului florilor este mai mica.
  Deci si in acest domeniu se aplica uneori dictonul latin: "Non licet bovi quod licet Jovi" (Nu i se permite boului ce i se permite lui Jupiter.) ...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 10:40:38 PM
Daca aflu pe cineva care vine cu placere trimet.
Sau daca vrei cateva in plic cu placere pun eu timbrele.

Sunt bune si cateva in plic.Gasesc eu cum sa ma revansez.
Trimit adresa pe privat.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Acum sunt in mainile postasului.
Am amestecat de ambele culori.  :hi:

gheco

E roman de al nostru. Sa nu mai ziceti ca s-a americanizat ca nu tine. In cateva ore a raspuns solicitarii mele de a "arunca" niste seminte de tabebuia peste ocean. Cand vor ajunge le voi semana si voi posta totul despre aceasta experienta.
Gasisem un site cu seminte de tabebuia de vanzare, dar trebuia sa investesc cam 150 euro pentru o actiune cu final indoielnic.
Sper ca odata sa vrea si Andrei ceva de la noi si-mi va face placere sa trimit.
Numai bine si sanatate.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Au sosit semintele de tabebuia. A avut forta de aruncare Andrei: in 6 zile au ajuns semintele la Bucuresti.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Iata cum arata semintele de tabebuia:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

In timp ce semintele zburau (ati observat ca au aripioare), am studiat conditiile in care cresc acesti arbori si am ajuns la concluzia ca sunt sanse mici sa reziste in conditiile de clima de la noi. Asta nu inseamna ca voi renunta. Deocamdat pana la inaltimea de 3 m ma descurc. Maine le voi semana
Multumesc foarte mult lui Andrei pentru efort.
Toata stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Sa vedem cum cresc in ghiveci ca afara la o iarna mai dura au sanse mici.
In schimb daca iti infloreste unu in casa toti care il vad or sa vrea un pui.

gheco

Le-am semanat
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Le-am udat si la locul lor:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/