filme

Creat de mape 48-petru manea, Decembrie 05, 2015, 08:27:59 AM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: filip din Octombrie 12, 2016, 09:50:52 PM
Citat din: serban din Octombrie 12, 2016, 09:34:29 PM
Am folosit anul acesta lemon grass oil. Se găsește de cumpărat pe net. Am prins doi roi în aceeași roiniță. :)Uleiul de roiniță e altceva,dar oarecum asemănător. Cred că în sticla mare are mătci puse la macerat în alcool. Se vede când pune pe vată că în sticlă sunt insecte.Sigur nu sunt trântori :)
Exista vre-un cite in Romania unde sa fac comanda?
Eu cred ca s-ar putea gasi in orice magazine de produse naturiste, nu neaparat online.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

filip

Am sa va tin la curent cu rezultatele.
Am ceva realizari cu feromonii gasiti pe piata dar nu sunt multumit.
O sa incerc cu propolis in alcool dizolvat si dat pe interiorul lazii +alte combinatii.
Va multumesc pentru ajutor!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Mellisa oficinalis - adica roinita. Trebuie cultivata in orice stupina. Frunzele zdrobite au un puternic miros de lamaie. Frunzele zdrobite in maine si asezate intr-un stup sunt o atractie ierzistibila pentru orice roi iesit din stup si care inca nu s-a asezat. Sunt stupari care au si in pastoral cateva ghivece cu roinita.

filip

Asta e filmuletul cu dizolvarea propolisului si dat in interiorul stupului capcana pentru roi:
https://www.youtube.com/watch?v=vTOvmTnTsZw
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Filip, data viitoare sterge "s"- ul de la "https" si atunci se vede videoul in pagina.

Tipul din film vopseste cu pensula acea tinctura de propolis pt ca avea cutia noua. O cutie folosita adusa de la un stup "X" are acel miros.

Eu de mai multi ani nu am folost stup capcana pt ca stau prost cu cutiile dar tin minte ca mia fost de folos chiar daca nu aveam nici o esenta in cutie, doar o cutie folosita si ceva rame folsite dar fara pastura sau miere.

filip

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 13, 2016, 10:26:45 AM
Filip, data viitoare sterge "s"- ul de la "https" si atunci se vede videoul in pagina.

Tipul din film vopseste cu pensula acea tinctura de propolis pt ca avea cutia noua. O cutie folosita adusa de la un stup "X" are acel miros.

Eu de mai multi ani nu am folost stup capcana pt ca stau prost cu cutiile dar tin minte ca mia fost de folos chiar daca nu aveam nici o esenta in cutie, doar o cutie folosita si ceva rame folsite dar fara pastura sau miere.
Am prins si anul acesta roi in stupi capcana,dar doresc sa-mi imbunatatesc performanta.
Am proteza la un picior si nu risc sa recuperez chiar toti roii gasiti la inaltime,multi nu provin din stupina mea .
Asa ca prefer sa amplasez in diferite locatii stupi capcana.
Ultimul roi a intrat intr-o lada la inceputul lunii august,avea regina  imperechiata si ocupa 4 rame Dadant 1/1 acum e pe 6 rame.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Propolisul astfel aplicat ca in filmul respectiv protejeaza lemnul de cari si ii da un aspect placut. Stradivarius isi lustruia cu propolis viorile. De aici si acea culoare rosiatica devenita clasica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: oroles din Octombrie 13, 2016, 11:08:19 AM
Propolisul astfel aplicat ca in filmul respectiv protejeaza lemnul de cari si ii da un aspect placut. Stradivarius isi lustruia cu propolis viorile. De aici si acea culoare rosiatica devenita clasica.
Eu am extras un roi dintr-un nuc,interiorul scorburi era propolizat.Deci exista o logica......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_georgian

Stiu ele ce stiu...la fel am gasit o familie intr-un plop si tot asa interiorul scorburii era propolizat  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.




mape 48-petru manea

Va amintiti de Ioan Olaru---incepatorul care dadea sfaturi
http://youtu.be/cgs4OcK2Ag0?t=178

bucovineanu

Filmul e foarte bun pentru a fi atasat la saitul lui Ursu, pentru a face reclama stupului bio.  :smile:

Kov iulian

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 27, 2016, 09:24:24 AM
Va amintiti de Ioan Olaru---incepatorul care dadea sfaturi
http://youtu.be/cgs4OcK2Ag0?t=178

Citat din: bucovineanu din Decembrie 27, 2016, 10:52:13 AM
Filmul e foarte bun pentru a fi atasat la saitul lui Ursu, pentru a face reclama stupului bio.  :smile:

Oricine poate avea necazuri de acest gen dar in acest caz cred ca au fost mai multe cauze care adunate ce au dus la starea aceasta.

1) Lipsa de experienta si prea multa incredere in propria (lipsa de) experienta.
2) O incredere exagerata (aproape fanatica) intr-o lada sau tehnologie.
3) Probabil ca uneori Domnul Ioan mai incerca albinele cu putin varachet insa acesta ori e prea diluat ori paraziti s-au adaptat varachetului si acesta nu mai face fata.